Jste zde

DOTAZ: Vymizení touhy po sexu po narození dětí

DOTAZ: Vymizení touhy po sexu po narození dětí

Dobrý večer,
obracím se na Vás s problémem vymizení touhy po sexu po narození dětí. Nejmladšímu synovi jsou 3 roky a stále nemám na sex náladu. Po celodenním maratonu - děti, domácnost, práce padnu večer do postele a spím jako zabitá. Manžel mě podezřívá, že mám milence, nebo si stěžuje, že žijeme jako staří manžené. Problém je, že nemám na sex jediné pomyšlení třeba i 2 měsíce. Před narozením dětí bylo vše v pořádku. Teď musím už problém řešit, jinak se mi rozpadne manželství. Manžela pořád miluji. Když už k tomu dojde, orgasmu dosahuji bez problémů, ale většinou to ani nepotřebuji a je pro mě lepší, mít to rychle za sebou. Nevíte, jak by se toto dalo řešit?
Neexistují nějaké povzbuzující preparáty pro ženy?
Moc děkuji za odpověď
Hezký večer

POZNÁMKA:

Zpráva zaslána pomocí kontaktního formuláře na adrese http://www.e.jidelnicek.cz/contact.
Kontaktní jména a sdresy byly odstraněny. Částečně pozměněn text tak, aby nebylo možné poznat identitu tazatele.


 

ODPOVĚĎ na dotaz "Vymizení touhy po sexu po narození dětí"

Dobrý den.
děkuji z Váš dotaz a důvěru.

Problémem vymizení touhy po sexu po narození dětí je možná častější, než si většina lidí umí představit. Důvodů je víc. Vlastně jste některé z nich pojmenovala:

 • "Po celodenním maratonu - děti, domácnost, práce padnu večer do postele a spím jako zabitá."
 • "Problém je, že nemám na sex jediné pomyšlení třeba i 2 měsíce".
 • "Když už k tomu dojde, orgasmu dosahuji bez problémů, ale většinou to ani nepotřebuji a je pro mě lepší, mít to rychle za sebou".
 • ....

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že mateřství je pro ženu její hlavní životní role. Není to role snadná a značně jí změní pohled na život. Mnoho žen dělí svou lásku a péči mezi dítě a partnera. Často se stává, že větší díl pozornosti věnují dítěti a partner je tak trochu na "vedlejší koleji". Děje se tomu tak naprosto přirozeně a není na tom nic divného. Dítě matku potřebuje nepřetržitě a manžel samozřejmě taky, ale je přece jen existenčně méně na ženě vázaný. Horší je, když si žena tu změnu priorit nechce nebo neumí připustit a muže "odstaví" s despektem. To ale není Váš případ. Více dětí pak logicky znamená ještě více povinností, námahy, stresu, ale i radostí ... a únavy....

Novou situaci v rodině by měl chápat i muž. Stal se otcem a jeho žena mu dala dítě...

V rodině s dětmi se prostě musí najít kompromis mezi potřebami ženy, muže i dětí. A to není někdy vůbec snadné.

Nebudu nyní řešit partnerské vztahy po narození dítěte. Důležité je si včas uvědomit, že některé změny ve vztahu manželů po narození dítěte logicky nastat musí.

Vy si plně uvědomujete, že "teď musím už problém řešit, jinak se mi rozpadne manželství". Nejdůležitější je, že manžela pořád milujete. To ostatní se zcela jistě podaří zvládnout.

Doporučuji Vám:

 • S manželem si musíte otevřeně promluvit.
 • Musíte mu vysvětlit co prožíváte, jak jste vyčerpaná, unavená až strhaná z povinností, které v roli matky dětí každodenně plníte.
 • Vysvětlete mu, že žádného milence nemáte, jen jste tak unavená, že na sex nemáte sílu a náladu. Že tento stav rozhodně není zaviněn tím, že ho nemilujete.... Váš muž takové uklidnění nejspíš potřebuje.
 • Vysvětlete mu, že tento stav nastal po narození dětí, kdy jste na sebe vzala nejen starost o děti, ale i o chod celé rodiny. A to není málo!!!

To je zatím to první, co musíte udělat. Musíte ho prostě uklidnit a vysvětlit mu Vaše skutečné důvody pro absenci zájmu o sex.

Společně pak musíte:

 • Manžel z vašeho rozhovoru nesmí získat dojem, že jediné, co je potřeba je to, že prostě k Vašim povinnostem přidáte navíc pravidelný sex!!! To by bylo příliš jednoduché a jednostranné řešení.
 • Musíte v domácnosti něco změnit. Prostě si také vy potřebujete odpočinout od dětí i každodenních starostí. I pro Vás musí být rodina místem splněných přání a tužeb!!! Odpočinek je pro Vás cesta jak znovu získat potřebnou energii i chuť na sex. Ubíjí Vás stereotyp, každodenní povinnosti a starost o domácnost a rodinu.
 • Dá se to přirovnat k syndromu vyhoření.
 • Podívejte se, jak spolu jako rodina žijete, co má kdo na starosti a kde by byl prostor pro změnu.
 • Domluvte si hlídání dětí, udělejte si hezké odpoledne, půjčte děti babičce a dědečkovi. Prostě si udělejte čas sami na sebe.
 • Pokud něco nezměníte v chodu domácnosti, nenajde si na sebe čas. Děti jsou prioritou. Nedají se vypnout, ale dají se zorganizovat tak, aby kromě nich zůstal čas i na Váš manželský život. Mnohdy se stačí zamyslet, kde tento prostor je a jak si zorganizovat alespoň dva dny v týdnu, aby zůstala část dne nebo večera pro Vás dva. Zajděte si na koupaliště, do sauny, na večeři... Prostě si na sebe najděte čas.
 • ...

Další část se musí týkat Vašeho sexuálního života:

 • Promluvte si spolu o Vašich současných sexuálních potřebách. Nevěřím tomu, že Vám není příjemná masáž, společné mazlení, hlazení a případně lehké vzrušování. Poskytněte manželovi to, co je Vám příjemné. On bude zcela jistě rád, když si s Vámi najdete čas na lehkou erotiku...
 • Vysvětlete mu, že nepotřebujete dosáhnout orgasmu, ale bude Vám příjemné, když Vás bude hladit a mazlit se s Vámi. Není zas tak velký problém přejít od lehké erotiky k milování. Přitom to milování může být 1:0. Je mu však potřeba vysvětlit, že v současné době je pro Vás důležitější jeho zájem o Vás, něžnosti, které Vám poskytuje, než vyvrcholení.
 • Něco musí pochopit manžel a něco Vy. Je to o kompromisu a na tom se dohodněte. Jiné řešení není. Prostě se musíte dohodnout na tom, co potřebujete a zvládnete vy a co on. Musíte najít kompromisní množství pozornosti jednoho k druhému.
 • Sex také není jen soulož. Promluvte si i o jiných technikách milování a o tom, které techniky by Vám společně nejvíce vyhovovaly v období, kdy na sex prostě nemáte náladu.
 • ...

Co se léků týká:

Nejsou žádné dostupné léky na povzbuzení ženské sexuální touhy. To, co se nyní schválilo v USA je spíše komerční záležitost a já bych to po své ženě určitě nepožadoval konzumovat i kdyby o sex měla nulový zájem.... Brát "léky" na sexuální touhu opravdu není to nejlepší řešení!!! Vy si potřebujete odpočinout, rozumně si zorganizovat denní režim a najít si prostor pro Vaše společné partnerské potřeby. Možná nebude trvale dokonale uklízeno, bohatě navařeno, nádobí umyto, .... ale nepřijdete o manžela... Opačně si manžel musí uvědomit, že když Vám pomůže v domácnosti nebo zajde s dětmi na procházku, Vy si od nich všech odpočinete, v klidu zvládnete to, co doma potřebujete zařídit a možná budete lépe naladěna na intimnosti.

Prostě změňte denní rutinu, zamyslete se nad tím, co je a co není opravdu důležité a upravte chod domácnosti tak, aby bylo místo pro všechny.

Možná jste si moji odpověď představovala jinak, ale opravdu nevím, jak bych Vám lépe poradil....
Přeji Vám, abyste to společně zvládli.

S úctou
Administrátor webu www.milovani.cz