Jste zde

Erotogenní zóny ženy

Erotogenní zóny ženy

Hlavní téma: "Sexuální vzrušení".
Volné pokračování článku "Erotogenní zóny mužů a žen - společné pro obě pohlaví".

Důležitá je komunikace a sdílení pocitů partnerů

Představa, že když se partnera nebo partnerky dotknete na erotogenních místech, okamžitě se dostaví vzrušení, není úplně správná. Vše souvisí se vším a i na vzrušení musí být vhodné místo, správný okamžik, potřebná nálada a dostatek času...

Důležitá je komunikace a sdílení pocitů. Jedině vzájemnou komunikací se můžete společně naučit poznávat nejen svoje tělo a porozumět pocitům. Začneme u mužů - jak má partner vědět, že žena chce dotek nebo techniku prožít ještě jednou, a pak znovu a znovu? Jak má muž tušit, že právě hlazení určitého místa je pocitově naprosto dokonalé? Jak to má všechno vědět, když mu žena o svých pocitech nic neřekne nebo alespoň nenaznačí?

Ženy, řekněte svému muži o svých pocitech, aby věděl, která místa na těle jsou pro vás erotická a dovolte mu, aby vás na nich laskal.

Některé podněty mohou být erotické teprve při dosažení určitého stupně vzrušení. Do té doby mohou být i rušivé. Ale správný podnět v pravý čas dokáže zázraky. Je potřeba se dobře seznámit s partnerovým tělem a zjistit, které doteky se líbí a které jsou případně nepříjemné a za jakých okolností. Stejný dotek v různé fázi vzrušení může být vnímán zcela jinak. Ne každý také musí mít rád totéž, co ostatní. Zvláště pak při dotycích se mohou pocity diametrálně lišit. Někdo miluje, když mu přejede mráz po zádech při jemném masírování, jiný preferuje silnější doteky.

Obecné erotogenní zóny žen

Na lidském těle existují oblasti, které fungují jako erotogenní zóny pro většinu mužů i žen. Pro uspokojivý sexuální život je důležité dobře své erotogenní zóny znát a je maximálně vhodné s nimi seznámit svého partnera. Tělo každé ženy i muže má celou řadu oblastí, jejichž stimulace způsobuje minimálně příjemné pocity, případně zvýšení sexuálního vzrušení. Ženské a mužské erotogenní zóny se nachází na podobných místech. Obvykle jsou to místa s jemnou kůží, dobře prokrvená, kde je pokožka citlivá díky velkému množství nervových zakončení. Podrobněji o obecných erotogenních zónách mužů a žen pojednává článek "Erotogenní zóny mužů a žen - společné pro obě pohlaví".

"Klasické" ženské erotogenní zóny

Každá žena je jiná a jinak reaguje na doteky. Míra citlivosti erotogenních míst na těle ženy se zásadně liší v závislosti na situaci ve které se ženy dotknete, její náladě, ale i na způsobu jak se jí dotknete... Neexistuje obecný návod jak se ženy dotýkat tak, aby se jí "podlamovala kolena". Na to musí každý muž prostě přijít sám! Rozhodně však při svých experimentech nespěchejte. Reakce na ženy na dotek je potřeba sledovat a a "vyhodnocovat". K doteku nebo laskání nepřistupujte tak, aby se líbil Vám (muži), ale především ženě. Něžnost, jemnost nebo změna tlaku, který je použit, mohou zásadně změnit její pocity.

Na lehký dotek je nejcitlivější krk, pak předloktí a u intimních míst pak oblast perinea (mezi vagínou a konečníkem). Nejméně citlivý je překvapivě dvorec prsu. Na tlak je nejcitlivější klitoris a bradavka, nejméně boční část prsu a hýždě. Na vibrace pak obecně ze všech částí ženského těla nejsilněji reaguje klitoris a po něm bradavka prsu. Většina mužů si nyní řekne, že to je přece známé... Určitě ano, ale ne každý muž těchto způsobů stimulace ženského těla umí využít a využívá.

Mezi "klasické" erotogenní zóny ženského těla patří:

Další významné erotogenní oblasti ženského těla

 • Ženská představivost a erotické fantazie. Je to velmi silná erotogenní zóna nebo spíše podpora. Určitě si dovedete představit, co s dívkou nebo ženou udělá potichu pronesená věta "Tento víkend naši nejsou doma ..." Představy, které taková poznámka vyvolá, mohou být odvážnější, než vlastní realita...

 • Podbřišek. Jedná se o spodní část břicha mezi pupkem a pánví. Je velmi citlivá na jemné doteky a hlazení. Je to oblast do které můžeme počítat i Venušin pahorek, kde už je opravdu blízko k ženinu pohlaví. Vzrušující jsou jakékoli, především však jemné doteky a hlazení, v oblasti podbřišku. Umocňují vzrušení a pomáhají celkovému uvolnění a naladění. Hlazení můžete směřovat i do oblasti třísel, ale hlavně nevynechejte Venušin pahorek. Zvláště vzrušující jsou v těchto místech doteky rty, líbání, sání a stimulace jazykem.

 • Venušin pahorek. Jedná se o oblast přímo nad ženským pohlavím, která je tvořena převážně tukovou vrstvou pokrývající stydkou kost. Místo je přirozeně ochlupené, což ovšem v dnešní době většina žen řeší holením nebo depilací. Venušin pahorek je hned po přirození a po prsech jednou z nejcitlivějších míst ženského těla. Většinou se stimulace této oblasti spojuje s hlazením, laskáním, líbáním a orální stimulací vnější části ženského pohlaví. Pocity stimulace Venušina pahorku jsou silně vzrušující, čehož se s oblibou využívá při erotické nebo tantrické masáži.

 • Ženské genitálie (vulva) jsou samozřejmě nejsilnější erotogenní zónou ženského těla. Také pro muže je to místo, které je nejvíce zajímá a přitahuje. Jsou dokonce muži "dolňáci", pro které je toto místo erotickou rajskou zahradou. Příjemné pocity ženě vyvolává jemná stimulace stydkých pysků, laskání klitorisu a poševního vchodu. Tyto stimulace dovedou ženu přivést až k velmi příjemnému orgasmu. Nesmíme vynechat také často zmiňovaný bod G, který se nachází na přední straně pochvy, přibližně tři cm od poševního vchodu. Stojí za to se jej naučit stimulovat, nebo alespoň jej s nadšením hledat. Může se dráždit prstem nebo penisem.
 • Klitoris (poštěváček) považován za základní místo sexuálního vzrušení ženy. Jedná se o velmi citlivé místo, které vyžaduje maximální ohleduplnost a úctu a při intimnostech je potřeba s ním zacházet velice obezřetně. Jeho citlivost hodně závisí od stupně vzrušení a je hodně individuální. Pro některou ženu může být dotek na poštěváčku až bolestivý a to vzrušení moc nepomůže. Také je vhodné vzít na vědomí, že co jednu ženu vzrušuje, to může být pro jinou až nepříjemné. Vlastní vzrušení přichází s celkovou připraveností ženského pohlaví například po stimulaci prsou a celkovém naladění ke sblížení. Proto není vhodné začínat milostný akt hned drážděním poštěváčku bez jakékoli milostné předehry. Pokud není žena vzrušená a přirozeně zvlhnutá, pak je lépe použít kvalitní lubrikační gel, po kterém se dotek prsty stane mnohem příjemnější. Pokud laskání tohoto místa chcete provádět orálně, pak začněte lehkým dotykem jazyka a podle reakcí ženy záhy poznáte, kdy můžete zvýšit intenzitu doteku a jak moc. U klitorisu mnohem víc platí, že méně znamená více a tak letmý lehký a láskyplný dotyk dokáže mnohdy probudit mnohem silnější vzrušení a touhu, než zbytečně rychlý a násilný způsob stimulace. Další informace o klitorisu a technikách jeho laskání naleznete v části Klitoris neboli poštěváček. Význam laskání poštěváčku při milostné předehře je popsán v článku Klitoridální orgasmus před milováním - cesta pro příjemnější milování pro ženu.

 • Bod G je místo v pochvě, které se nalézá na horní straně stěny pochvy, asi 3 centimetry od vstupu do pochvy. Jedná se o útvar velikosti malé mince nebo hrášku. Každá žena tuto citlivou oblast má, ne každá ji však dokáže prožít při sexu nebo dráždění. Proto je potřeba hledat, hledat a hledat. Když se vám to podaří, bude to pro ženu nádherná odměna ve formě doposud nepoznaných pocitů. V případě nedostatečné zvlhčení pochvy vždy používejte kvalitní lubrikant a buďte maximálně ohleduplní a citliví. Postupujte co nejjemněji a používejte pouze lehké hladivé a krouživé pohyby. Další informace o bodu G a technikách jeho laskání naleznete v části Bod G - Grafenbergův bod.

 • Ženská prsa a bradavky jsou nejznámější a nejobdivovanější erotogenní zónou, málokterý muž však vždy umí využít je k dosažení maximálního vzrušení ženy. Ženská prsa jsou obecně považována za erotický symbol, jenže jejich erotický potenciál vidí muži především ve vizuálním a hmatovém podnětu pro sebe. Většinu pozornosti věnují jen bradavkám, přitom masírování a hlazení celých prsou vyvolává u ženy stejně silné a krásné pocity. To, co žena při stimulaci prsou prožívá však hodně závisí od jejího celkového naladění, stupni únavy, fyzické kondice, ale i fáze menstruačního cyklu ve které se právě nachází. Nejdůležitější však je, jak na ní mužova snaha působí. Někdy ženu vzruší už jen pohled muže na její erotický symbol, jindy nepomůže ani sebelepší masáž nebo laskání. Mužům mnohdy stačí, když prsa vzruší je a pak už se ani moc nesnaží využívat jejich erotické podněty pro vzrušení ženy. Přitom jsou ženy, které při laskání, masáži nebo stimulaci prsů a bradavek, mohou bez jakékoli další stimulace dospět až k vyvrcholení. Vše záleží na fantazii a vynalézavosti. Nezapomínejte na to, že každý dotek a dráždění potřebuje svůj čas a svoji míru vzrušení. Obecně se dá říci, že ženy vzruší dotyky jazyka na bradavkách, velmi silné podněty však zažívají při hlazení nebo laskání v místech, kde prsa končí a přecházejí v hrudník. Pro stimulaci a dráždění je lepší používat jemné dotyky prstů či dlaní nebo při některých sexuálních technikách i penis. Je dobré vědět, že i při hlazení prsou je potřeba sledovat reakce ženy při narůstajícím vzrušení. Stejný podnět při vyšším vzrušení může mít (a má) naprosto jinou odezvu. Při celkovém nedostatečném vzrušení mohou být intenzivní doteky nebo dráždění na prsou pro ženu až nepříjemné. V některých případech může žena reagovat prudkým trhnutím těla nebo muže od sebe odtáhne. V daném okamžiku je pro ni stimulace příliš silná... Pokud však již bude celkové vzrušená, může na stejnou stimulaci reagovat jako na dokonale vzrušující podnět. Proto na počátku milostné předehry se raději nejdříve snažte o navození jejího celkového vzrušení a intenzivní stimulaci prsou se spíše vyhýbejte. Každá žena je jiná a každá reaguje jinak. Silně vzrušenou ženu může stimulace bradavek dovést až k orgasmu. Není to běžné, ale stává se to. Někdy může žena při dostatečném vzrušení a intenzivní stimulaci prsou prožívat vlny velmi silného vzrušení. Stimulaci prsou vnímá až tak intenzivně, že se jí spojuje s pocity v pánevním dně, případně vnímá samovolné stahy v oblasti pochvy. Přitom za jiných situací ji prsa nic moc neříkají... Proto experimentujte a naučte se poznávat prsa svojí partnerky. Ona to zcela jistě ocení, ale i pro vás to bude velmi příjemné a vzrušující.

 • Páteř, záda a bederní oblast zad. Jen málo žen si umí říct o to, co jim je příjemné. Přitom naprostá většina žen by právě oblast páteře a křížů zcela jistě z příjemných míst na těle nevynechala. Především masáž této oblasti přináší tolik potřebné uvolnění a úlevu od bolestí... Postupná masáž zad zakončená v bederní oblasti je velmi příjemná a krouživé pohyby na křížích nezvykle erotické. Můžete masírovat celou dlaní nebo jen palci pomalu roztírat kroužky a vytvářet okvětní lístky... Podrobněji v článku "Páteř, záda a bederní oblast zad - erotogenní zóna".

 • Hýždě a zvláště pak oblast análního otvoru a hráze. To, co platí pro masáž a hlazení zad a křížové oblasti platí i pro oblast hýždí. Stimulace těchto míst na těle ve vhodný čas ženě dokáže poskytnout obzvlášť vzrušující zážitek. Jen připomínám, že k tomu, aby žena takovouto stimulaci přijímala bez rozpaků, potřebuje mít čas i na předcházející dostatečnou hygienu. Také by milostná předehra zrovna touto stimulací začínat nemusela... Hýždě sice nemají tak velké množství nervových zakončení jako jiné erotogenní zóny, ale jejich hlazení je nesmírně příjemné. Jemné dotyky jazykem, líbání nebo krouživé pohyby dlaní a prsty jsou nesmírně příjemné a intimní. Pokud žena leží na břiše, zvláštní pozornost si zaslouží dva dvěma nejvýše položené body zadečku, kde jemné krouživými pohyby ruky nebo konečků prstů i líbání budou silným příjemným podnětem. Mnoho citlivých nervových zakončení se nachází v oblasti análního otvoru a na hrázi. V tantře se laskání tohoto místa říká "otevírání třinácté komnaty". Více v článku "Hýždě - erotogenní zóna".

 • Perineum, neboli hráz je místo, které se nachází mezi pohlavím a řitním otvorem, což znamená, že se nachází mezi dvěma erotogenními zónami a je jednou z nejcitlivějších oblastí ženského těla. Dráždění této silné erotogenní zóny přináší ženě zcela nové a velice příjemné pocity. Jeho stimulaci můžete provádět laskáním rukou, jazykem, jemně hladit nebo mačkat prsty. Příjemné jsou i krouživé pohyby a lehké dotýkání. Variant je velké množství a i zde se vyplatí experimentovat a měnit techniky doteku. Pro mnoho žen ale i mužů jeho hlazení i laskání však může být psychickým blokem. Při dodržení čistoty však není nutné mít obavy a možná vás právě jemné hlazení či laskání jazykem velmi překvapí a vzruší. Ne každá žena však musí být automaticky v této oblasti citlivá. Největším problémem jsou jizvy po nástřihu hráze při porodu, případně natržení hráze při komplikovaném porodu velkého dítěte. Takže vyzkoušejte a nebojte se svěřit se svými pocity. Těmto masážím se budeme věnovat v části věnované tantrickým masážím.

 • Břicho. Jemné masírování, dotýkání, laskání se nebo hlazení břicha je velmi vzrušující. Ženy mají rády dotýkání a kroužení okolo pupíku, stejně jako hlazení rukou od břicha, přes podbřišek a Venušin pahorek k pohlavním orgánům. Pro mnoho žen je však toto místo spojené s příliš silnými emočními podněty, které nemusí být přímo erotické. Je potřeba vyzkoušet a podle reakce na podněty pak případně zařadit "mezi oblíbené". Velmi citlivé bývá okolí pupíku, ale nemělo by se zapomínat i na oblast mezi pupíkem a podbřiškem. I samotný pupek je pro některé ženy velmi silnou zónou. Většinu žen potěší, když je hlazen, líbán a laskán.
 • Ramena, šíje, krk - patří k nejoblíbenějším místům, kde žena uvítá jakoukoli formu masáže. Navíc je to velmi smyslná část ženského těla, která je přímo předurčená k něžným dotekům a především polibkům. Proto kombinace lehké masáže šíje spojená s polibky na krk je zaručenou cestou pro navození ženina vzrušení a touhy.

 • Klíční kosti - patří mezi nejcitlivější místa na ženském těle. Lehké polibky i vášnivé polibky spojené se sáním a stimulací jazykem dovedou navodit pocity intenzivní vlny vzrušení. Za erotogenní zóna je možné považovat celý krk, klíční kosti a jejich okolí.

 • Hlava a masáž pokožky hlavy. Při masírování pokožky hlavy se uvolňují endorfiny, proto je laskání této části těla velmi příjemné. Hlazení vlasů a jejich pročesávání rukou je však individuální záležitostí. Některé ženy to milují a jiné zas nesnášejí. Pro mnoho žen je hlava tabu - mohou za tím být vzpomínky z dětství, nebo jim to připadá moc mateřské. Pokud však hlazení hlavy dokážete přijímat, bude to velmi příjemný podnět pro celkové zklidnění a uvolnění.

 • Čelo je místo, kde je možné snadno začít s něžnostmi. Je relativně neutrální a tak se dá vždy odhadnout, jak na doteky, hlazení i něžnosti bude žena reagovat. V pokožce čela a vlastně celé hlavy končí velké množství nervových zakončení a tak je dotek na těchto místech příjemný a uvolňující. Navíc lehké hlazení na mnutí snižuje pocity únavy a také působí na uvolnění stresu. Především, když z čela bude postupovat ke spánkům a jejich jemným mnutím budete uvolňovat napětí celého těla. Stimulací těchto míst dokážete ženu zklidnit, naladit a vytvořit v ní pocity důvěry. Mimo jiné se na tom podílejí i hormony dopamin a serotonin, které se při této jemné masáži začnou v mozku uvolňovat. Od líbání čela je už jen kousek k něžným polibkům na zavřená oční víčka.
   
 • Oční víčka. Podle výzkumů, které se prováděly za účelem zjistit souvislosti mezi nervovými zakončeními a erotogenními zónami, je oční spojivka, horní a spodní oční víčko jedním z nejcitlivějších míst na dotek na lidském těle. Při laskání očních víček musí být samozřejmě oči zavřené. Lehký polibek na oční víčka je nesmírně smyslný a intimní a prohlubuje pocit sounáležitosti více, jak intimní doteky na obecně vyhledávaných místech. Jen u oční spojivky a očního koutku to nepřehánějte. Také je potřeba vzít do úvahy možné podráždění těchto citlivých míst poblíž oka například vousy od nedokonale oholeného muže. Pro ženu i pro muže jsou polibky na oční víčka projevem plného odevzdání se partnerovi. Laskání očních víček pak dává něžnostem úplně nový smysl.
   
 • Uši a ušní lalůčky patří mezi místa, která jsou velmi citlivá na dotek. Ne nadarmo se ušní lalůčky využívají k léčení zdravotních problémů v tradiční akupunktuře. Doteky a laskání ušních lalůčků některé ženy může vzrušovat až k extázi, ale rozhodně to neplatí obecně. Jemné mnutí ušních lalůčků však většinu žen minimálně zklidňuje a navozuje pocity důvěry. Zvláště pokud mnutí ušních lalůčků mezi palcem a ukazováčkem budete provádět v kombinaci s masáží nebo hlazením čela. Laskání ušního lalůčku, pokud je jemné a pomalé, je pro některé velmi silným zážitkem. Je to dáno velkou inervací v této oblasti. Při doteku se však nesnažte ani prsty, ani jazykem zajíždět až do ucha. Může to být spíše rušivé. Citlivá je celá oblast ušního boltce, ušní lalůček však asi nejoblíbenější. Především ženy mohou při líbání a sání ušního lalůčku prociťovat silné erotické podněty až vzrušení.
   
 • Ústa a rty. Líbáním to většinou začíná. Líbání, sání a hryzání rtů je hodně vzrušující efekt. Bývá to i nejčastější prvotní intimní kontakt při sblížení partnerů. Polibkům a líbání se věnuje samostatný článek "Líbání a doteky ústy".
   
 • Dlaně, ruce, paže, loketní jamky. Mnoho žen má rádo jemné dotyky směřující od dlaní, podél ramen až k podpaží. Dotyk na vnitřní straně ruky působí, podráždění nervových drah, což přináší pocity při kterých prožíváte jemné vlny příjemného vzrušení (až jde mráz po zádech...) . Zvláště jemný pohyb konci prstů, kdy jemně podráždíme nervová zakončení na kůži vnitřní strany paže konečky nehtů patří mezi velmi silné erotické podněty. Dlaně mají, podobně jako oční víčka, velké množství nervových zakončení. Dlaň je jednou z velice silných, ale opomíjených erotogenních zón na ženském těle. Některé ženy erotický polibek na ruku, mazlení a hlazení dokáže ženu nenápadně vzrušit a připravit ji na další podněty. Vynalézavé jemné krouživé dotyky na dlani a na zápěstí a nad ním směrem od dlaní k podpaží dokáží navodit velice silnou erotickou atmosféru. Přitom je to nenápadná až cudná důvěrnost, která, je-li prováděna decentně nikoho nepohorší ani na veřejnosti.
   
 • Nohy a především chodidla. Neznám ženu, která by odmítla masáž nohou. Lehká i odbornější masáž nohou uvolní psychické i fyzické napětí, sejme únavu, prokrví končetiny a uvolní stagnující lymfatický systém. Navíc, je-li součástí erotické masáže, umožní rozvinutí vzájemné důvěry a připraví ženu na vzrušení.
  Chodidla jsou pro ženu dalším silným erotickým místem. Každá žena masáž nohou velice ocení a určitě se jí nebude bránit. Možná to bude proto, že ví, že masáž chodidel jí přinese uvolnění, odpočinek a radost... Mezi erotické podněty při milostné předehře, které ženu opravdu dokáží vzrušit, patří cumlání prstů na nohou a laskání chodidel. Pro některé ženy může být laskání těchto míst velmi erotické. V každém případě je nutné dodržovat zásady hygieny, takže předcházející společná koupel nebo koupel nohou s vonnými oleji nebo přidanou vonnou solí je naprosto dokonalou přípravou. Doporučuji však nekombinovat vonné oleje s vonnou solí. Více v článku "Nohy a především chodidla - erotogenní zóna".
   
 • Vnitřní strana stehen. Vnitřní strana stehen je místem, kam běžně ruka muže nebo ženy "nezabloudí"... Patří už mezi ta intimní místa na těle jejichž hlazení nebo laskání přináší sexuální vzrušení. V nevhodnou dobu nebo v nepatřičné situaci je to dokonce místo, které může probudit negativní emoce až pohoršení. Doteky v těchto oblastech dokonce mohou být chápány jako sexuální obtěžování... Více v článku "Vnitřní strana stehen - erotogenní zóna".
   
 • Kolena a podkolenní jamky. Prostě si zaslouží vaši pozornost a jejich hlazení je příjemné a vzrušující. Navíc nad koleny jsou stehna ... Více v článku "Kolena a podkolenní jamky - erotogenní zóna".
   
 • Lýtka a kotníky. Mezi erotogenní zóny, které moc "využívané" nejsou, patří ty části ženského těla na které se každý rád podívá... lýtka a kotníky. Každá žena je v těchto partiích jiná a hodně záleží na tom, jak ji příroda obdařila. Úzké kotníky a pěkně tvarovaná lýtka a jsou přáním většiny žen. Více v článku "Lýtka a kotníky - erotogenní zóna".

Možná je samozřejmě současná stimulace několika erotogenních zón současně. Oblíbená kombinace je zapojení laskání ušních lalůčků a hlazení prsou a lehounké doteky na krku a v oblasti klíčních kostí. Jakákoli jiná současná stimulace prováděná na těle ještě více vygraduje vzrušení ze stimulace v oblasti pohlavních orgánů.

Téma pokračuje článkem "Erotogenní zóny muže".

 

Poznámka:

Muži jsou prý nejcitlivější na tchýni.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)