Jste zde

Gynekologické výtoky

Gynekologické výtoky

Hned na úvod je potřeba zdůraznit, že přirozená poševní vlhkost je normální. Nesmí však být provázena nepříjemnými pocity svědění, pálení, zarudnutím kůže a sliznice, výtokem bělavé nebo intenzivnější barvy, zápachem a dalšími obtížemi.

Doporučuji seznámit se s článkem "Mykózy, kvasinkové infekce". Tato tematika s gynekologickými výtoky úzce souvisí.

Fyziologický gynekologický výtok

Většina žen má v období mezi menstruacemi fyziologický poševní výtok. Jedná se o hustší sekret který má čirou nebo bělavou barvu a nemá nepříjemný zápach.  Fyziologický výtok zajišťuje určitý stupeň vlhkosti pochvy, který je pro ženu důležitý, brání totiž poškození sliznice a zvlhčuje poševní stěny při sexu. Vůně, nebo pro někoho "zápach" je spíše neutrální a je ovlivněn především stravou a životním stylem ženy.

Pokud žena zaznamená na spodním prádle mírnou vlhkost, pak se tím opravdu nemusí znepokojovat. Jedná se o přirozený poševní sekret, který je obvykle čirý, bez zápachu, má čistící funkce a ochraňuje poševní výstelku před vysušením a pochvu před poraněním třením. Při pohlavním vzrušení je vlhkost pohlaví naprosto nezbytná a potřebná. Ženě usnadňuje a zpříjemňuje pohlavní styk a muži umožňuje proniknutí penisu do pochvy. Vůně vzrušené ženy je neopakovatelná a muže díky obsahu feromonů vzrušuje. Pokud tedy žena svoji vůni při vzrušení překrývá parfémy a voňavkami, bere muži jeden z velmi významných podnětů vzrušení. Navíc si žena přehnanou hygienou může způsobit i gynekologické problémy.

Za fyziologický poševní výtok je možné považovat i výtok spermatu po milování, ke kterému může docházet i několik hodin po nechráněné ejakulaci muže do pochvy ženy.

Patologický gynekologický výtok

Patologické gynekologické výtoky jsou u žen velmi častým důvodem návštěvy ordinace gynekologa. Odhadem je až 40% všech gynekologických potíží nějakým způsobem spojeno s gynekologickými výtoky. Na první pohled to není nic až tak závažného. Ovšem jen do té doby dokud nenastoupí nepříjemné vedlejší projevy zánětu jako je svědění, pálení, rozpraskání kůže a sliznice a to vše někdy provázené nepříjemným zápachem sekretu. Gynekologický výtok má prakticky vždy nějakou svou příčinu. Většinou je spojen s gynekologickým zánětem a to znamená, že musí být přijata opatření k léčbě. Nejčastěji se jedná o záněty způsobené kvasinkovými a plísňovými mikroorganismy. Výtoky bývají mléčně bílé, nažloutlé až žluté, někdy až nazelenalé barvy. Výtok ztratí svůj neutrální pach a mnohdy až nepříjemně zapáchá. Podobně se mění i struktura výtoku, ten může vodnatět a lepit nebo se může měnit v tvarohovitou hmotu. Díky vytrvalé sekreci hlenu a výtoku dojde i k narušení sliznice pochvy a velkých a malých stydkých pysků a okolní kůže rodidel. Rozpraskání sliznice a kůže bývá doprovázeno až slabým krvácením nebo špiněním krví. Návštěva gynekologa je nejen vhodná, ale někdy i naprosto nezbytná.

Léčba by vždy měla probíhat pod kontrolou odborného lékaře, gynekologa, který nejen dokáže rozpoznat zdravotní problém, ale také navrhne odpovídající léčbu a předepíše vhodné léky. Možné je také samoléčení, ale to rozhodně není možné doporučit všem ženám a bez lékařské kontroly průběhu samoléčení. Přírodní formy samoléčení jsou vhodné spíše jako prevence a pro období doléčení zdravotních potíží. Nedoléčení nebo neléčení gynekologických výtoků má prakticky vždy za následek recidivu a ta se pak léčí mnohem hůře, než původní nákaza. Léčení pak může být delší a komplikovanější a někdy i s následky.

Příčiny a druhy výtoku

Patologický poševní výtok mívá řadu příčin:

 • Příčinou výtoku je většinou zánět. Ten je způsobený nadměrným rozmnožením kvasinek typu Candida albicans. Příčinou však mohou být i plísně, chlamydie, mycoplasma, streptokok a další ...
 • Nejčastěji příčinou bývá poševní mykóza (kvasinková infekce), která se projevuje bílým hustým výtokem a svěděním či pálením v pochvě nebo na sliznici malých a velkých stydkých pysků a kůže v jejich okolí.
 • Záněty souvisí s nerovnováho poševního prostředí a změnami pH jejího prostředí. Tyto změny výrazně ovlivňuje i nemoc cukrovka.
 • U citlivějších žen někdy záněty způsobí i některá antibiotika nebo hormonální disbalance nebo oslabená imunita.
 • Důvodem může být i přehnaná hygiena nebo provádění poševních výplachů. Příliš časté vymývání stydkých pysků a poševní výplachy mění a narušují přirozenou rovnováhu prostředí pochvy.
 • Některé ženy jsou citlivé na používání tamponů, zvláště pak parfémovaných. To samé platí pro parfémované vložky.
 • Divoký sex, nebo nepřiměřený agresivní penetrační sex, případně používání sexuálních hraček.
 • Častou příčinou hormonální nerovnováhy bývá u některých žen hormonální antikoncepce. 
 • Problémy se záněty a výtokem ženy mívají i v období těhotenství.
 • Následkem hormonálních změn jimi trpí i ženy v období menopauzy.
 • Žlutozelený nebo jinak zabarvený výtok bývá příznakem poševní infekce.
 • Horší a závažnější možnou příčinou patologického výtoku může být infekce vejcovodů a jejich okolí. Při zánětu vejcovodů nebo vaječníků žena navíc trpí ještě bolestí v podbřišku nebo v křížové oblasti. Výtok a zánět je provázen i horečkou, celkovou slabostí, únavou a někdy i pocity nevolnosti.
 • Za nejméně závažnou příčinu patologického výtoku je možné považovat podráždění pochvy saponáty mýdlem nebo lubrikačním krémem. Pokud je to tento důvod, je vhodné dráždivé prostředky a saponáty nepoužívat. Pro pro intimní hygienu je vždy vhodné používat přírodní mýdlo a Pro zlepšení zvlhnutí při sexu pak kvalitní přírodní lubrikanty.

Rizikové příčiny gynekologických zánětů

Mezi vnější rizikové faktory patří:

 • nedostatečná hygiena
 • promiskuitní chování
 • časté střídání sexuálních partnerů
 • nechráněný pohlavní styk
 • zavádění nedokonale ošetřených nebo náhradních sexuálních pomůcek do pochvy
 • agresivní sexuální praktiky
 • nedostatečná hygiena při penetraci prsty
 • zavádění penisu do pochvy po análním styku
 • nehygienický orální sex  

V každém případě, pokud žena pozoruje negativní komplikace výtoku je nutné co nejdříve navštívit svého lékaře a při sexu nepoužívat jakékoli sexuální praktiky s penetrací. Následně je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Nákaza pohlavní chorobou

Nákaza pohlavní chorobou může být tím nejhorším důvodem gynekologického výtoku. V těchto případech se ani nepokoušejte o jakoukoli amatérskou samoléčbu. V případě nákazy pohlavní chorobou musí nastoupit výhradně odborná léčba. Pohlavních nemocí je celá řada a jejich léčení vždy závisí na druhu nákazy. Léčba pohlavních chorob spadá výhradně pod lékařskou kontrolu a musí být sledována až do úplného vyléčení. Jen připomínám, že některé pohlavní nemoci jsou smrtelné a většina z nich podléhá povinnému epidemiologickému hlášení pohlavní choroby.

Léčba gynekologických výtoků

Odborná léčba

Pro vyloučení jiné příčiny gynekologického výtoku je vždy lepší navštívit svého gynekologa. Jestliže se u tebe objeví jakýkoliv výtok, který se ti nezdá být normální, tak je vždy nejlepší navštívit svého gynekologa, který zjistí příčinu výtoku a nasadí patřičnou léčbu. Pokud se ti bude zdát, že tvůj výtok není normální, tak je samozřejmě nejlepší navštívit svého gynekologa. Je mi však jasné, že ne vždy je možné k doktorovi běžet okamžitě. K léčbě se používají antimykotika – léky tlumící kvasinkovou infekci, omezují přemnožení mikroorganismů pomáhají s dalšími opatřeními navrátit přirozeně kyselé prostředí v pochvě.

Samoléčba

Samoléčbu lze doporučit pouze ženám, které již mají nějaké osobní zkušenosti a dokáží svůj zdravotní problém dostatečně zhodnotit. Ale i v případě samoléčby platí, že pokud příznaky a zdravotní problémy nemají zlepšující se tendenci, nemá smysl samoléčbu nijak prodlužovat. Pak je nutné okamžitě vyhledat odbornou lékařskou pomoc, nechat se vyšetřit gynekologem a dodržovat navrženou léčbu. Žena může použít i volně prodejné antimykotické masti, s aplikátorem pro jejich snadnější vnitřní zavádění. V lékárnách se dají i bez lékařského předpisu zakoupit antibakteriální roztoky pro výplachy pochvy, které potlačují zánět, otoky a pálení. Vhodné je změnit hygienické návyky a přejít na speciální přípravky pro provádění intimní hygieny.

Samoléčení nepřichází do úvahy v případech, kdy se ke gynekologickému problému spojenému z výtokem navíc přidají bolesti, křeče, krvácení a nevolnosti. Tehdy se nemusí jednat o zánět nebo výtok, který žena dokáže sama bez pomoci nejen správně zhodnotit, ale také vyléčit. Komplikace, které takovéto vedlejší symptomy mohou signalizovat mohou mít velké a pro ženu i tragické následky. Tehdy je okamžitá návštěva gynekologa naprosto nezbytná a neodkladná.

Pokud nasazená amatérská léčba do týdne nezabere a obtíže přetrvávají nebo pokud se po milování příznaky objevily i u partnera, pak je nutná návštěva gynekologa a případně léčení obou partnerů.

 

Několik rad pro léčbu a zmírnění negativních projevů výtoku

 • Základní alternativou léčby výtoku způsobeného kvasinkami jsou v lékárnách volně prodejná antimykotika.
 • Relativně účinnou, ale hlavně v nouzi velmi snadno dostupnou léčbou je potírání vnější části pohlaví bílým jogurtem. Musí to však být ten normální, klasický, tuhý, "předrevoluční", ne náhražky ze supermarketu.
 • V případě kvasinkové infekce je nutné z jídelníčku zcela vysadit cukry. Cukry však nejsou jen v cukru, ale i ve velkém množství potravina a pečivu! Vhodné je držet dietu doporučovanou lidem s cukrovkou. Tak se dá velmi úspěšně doléčit i dlouhotrvající mykóza. Pozitivní je, že se při tom dá i zhubnout a to je další pozitivní okolnost pro doléčení.
 • Důležitá je také pravidelná a hlavně častější výměna spodního prádla. V období problémů, ale i jako prevenci zvolte raději spodní prádlo z přírodních materiálů, nejlépe z bavlny.
 • Oblékejte se vzdušně, raději oblékejte sukně nebo šaty, vyhýbejte se těsném upnutým kalhotám. Důležitý je přístup vzduchu k podrážděným partiím, proto v době problémů omezte i používání silonek a neprodyšných stahovacích (boky formujících) kalhotek.
 • Místo koupání ve vaně raději používejte sprchování.
 • V případě patologického dráždivého výtoku je také vhodné alespoň přechodně zcela vysadit používání mycích prostředků a intimní hygienu provádět pouze čistou teplou vodou.
 • V případě používání vložek "intimek" i klasických menstruačních vložek, volte neparfémované a častěji je vyměňujte.
 • Objeví-li se příznaky nákazy i u partnera je nezbytné, aby léčbu zahájili a dodrželi oba partneři. Infekce je přenosná a léčení jen jednoho je pak neúčinné. Nákaza se pak neustále vrací a po i kratší době jsou následky tak nepříjemné, že sexu bezpečně zabrání.

Prevence poševních výtoků

Prevence je stejná jako u léčby gynekologických zánětů.

 • Nenoste těsné a neprodyšné kalhoty, džíny kožené kalhoty a další upnuté oblečení
 • Změňte spodní prádlo. Úplně zrušte syntetické kalhotky a tanga. Přednost dejte volnějším kalhotkám z bavlny
 • Vyvarujte se prádlu, které například střehem jakkoli dráždí genitál, zvláště pak v období zánětu (například tanga, silonky). Dráždění vyvolává reakce, zvyšuje sekreci a následně pocity pálení a svědění.
 • Nepoužívejte tampony ale kvalitní neparfémované vložky. Tampony jsou určeny ke vstřebávání menstruační krve a v případě odsávání sekretu odsají i potřebnou přirozenou vlhkost, vysuší poševní stěny a zhorší průběh infekce. Navíc se mohou svým povrchem podílet na dalším dráždění již tak podrážděných poševních stěn a udržují v sobě zdroj infekce.
 • Pro intimní hygienu používejte výhradně přírodní mýdla a hypoalergenní přípravky pro intimní hygienu s optimální kyselostí kolem 5,5 pH.
 • Vyvarujte se zapaření postižených oblastí například po koupání v přírodě a na koupališti. Jako prevenci měňte plavky za opalovací prádlo a v případě bazénů plavky sundejte co nejdříve po plavání.
 • Omezte nebo zcela vypusťte dlouhé, horké koupele a pobyt ve vířivkách. Sprchujte se.
 • Trvalou prevencí nejen pro diabetiky je zásadní snížení konzumace cukru. Dekompenzovaní diabetici se mykózy zbavují mnohem obtížněji! To platí jak pro ženy, tak i pro muže.
 • Omezte solení a používání dráždivých koření. To platí i jako ochrana proti dalším komplikacím gynekologických onemocnění.
 • Při sexu používejte barierovou ochranu kondomem nebo femidonem. V případě nákazy jednoho z partnerů se nákaza nebude dále předávat.
 • V období gynekologických problémů sex raději zcela omezte. Přejděte na nepenetrační sexuální praktiky.
 • Dodržujte hygienu před a po milování. Muži by vždy po milování měli vykonat malou potřebu a omýt penis. Omezí tak i případné obecné riziko alergické penisu na poševní sekret.

Téma pokračuje jako "Gynekologické výtoky a sex"

 

Články s podobnou tematikou