Jste zde

Komunikace o počtu dětí a jejich výchově

Komunikace o počtu dětí a jejich výchově

Hlavní téma: "Vztah - na co je vhodné se zeptat a hlavně kdy".
Pokračování článku "Komunikace - na co se zeptat před svatbou".

Otázka počtu dětí ve vztahu nejspíš na počátku vztahu nebude nejdůležitější. Pro většinu mužů, ale možná i pro žen tou nejpalčivější otázkou spíš bude "kdy bude první sex". Přitom se většina lidí zajímá o to, jak zajistit, aby dítě nepřišlo dříve než svatba...

Pokud se Váš vztah začíná dostávat do fáze kdy přemýšlíte o společném životě, měla by otázka založení rodiny a počtu dětí být tématem které se nevyplácí vynechat.

Pokud takovouto otázku vynecháváte, nebo se ji považujete za tolik intimní, že ji nechcete položit, většinou to souvisí s tím, že na manželství nebo založení rodiny ještě nejste připraveni.

Každý vztah je v jiné situaci a často mají partneři i jiné životní zkušenosti. Jinak o založení rodiny a dětech budou uvažovat partneři mladí, jinak partneři z nichž jeden nebo oba již nějaké děti mají a úplně jinou prioritou budou děti v pozdějším věku. Už z tohoto výčtu variant je jasné, že vztah se může odehrávat mezi mladými a staršími, lidmi bez dětí i s dětmi nebo mezi partnery kteří děti už mít nechtějí. Ve všech případech je však vhodné si o otázce dětí i rodiny otevřeně promluvit.

Jsou lidé, kteří k založení rodiny mají spíše vlažný vztah nebo je pro ně založení rodiny naprosto nepřijatelné. Pokud vše necháte "plynout" a předpokládáte, že ten druhý (druhá) musí o rodině a počtu dětí uvažovat stejně jako Vy, může vás čekat velké a nepříjemné překvapení. Mnozí do manželství nevstupují proto, aby se o někoho starali a měli za něho odpovědnost, ale proto, aby byli zajištěni, opečováváni a aby jim ten druhý "sloužil" a vyhovoval. O založení rodiny a dětech pak "mlží" a takové rozhodnutí odkládají na neurčito. Častým "důvodem" pro odložení založení rodiny výmluva, že si ještě nic neužili, nikde nebyli, nic nepoznali. Oblíbenou výmluvou je také nedostatek finančních prostředků, nutnost většího bytu, dostavění domu nebo ztráta soukromí a pohody... Z těch dalších důvodů které se týkají hlavně žen je to obava o to, že po porodu ztloustnou, že se jim změní postava, že se jim změní prsa...

Život je někdy samá změna a někteří až v průběhu společného života nebo manželství zjistí, že založení rodiny brání zdravotní stav, neplodnost nebo genetické důvody. To jsou samy o sobě okolnosti velmi nepříjemné a partneři se s nimi musí vyrovnat a naučit žít.

Pokud jeden z partnerů se v průběhu společného života k otázce založení rodiny postaví jako k něčemu s čím nesouhlasí, bývá to pro toho druhého "rána pod pás" se kterou se vyrovnává jen velmi obtížně. Mnozí se s takovým přístupem vyrovnat nehodlají a raději volí rozchod nebo rozvod. Občas se najdou lidé, kteří obejdou "zákaz" rodiny a vynechají antikoncepci nebo si "pomohou" jinak. Týká se to mužů i žen a metody jak založit rodinu i proti vůli partnera nebo partnerky jsou někdy opravdu vynalézavé. Jako příklad uvedu vynalézavou ženu, která neváhala použít sperma z použitého prezervativu a podstoupila umělé oplodnění "svépomocí"... Nebo "klasiku" s přes obal propíchnutým prezervativem... U mužů pak výměnu antikoncepce za neškodné tabletky podobného vzhledu nebo pozdržení projevů orgasmu při přerušované souloži až poté...

Tento článek nemůže najít odpovědi na všechny životní situace které mezi partnery mohou nastat. Cílem bylo upozornit na to, že otázka založení rodiny, počtu dětí a jejich výchovy je velmi důležitá a že by rozhodně měla patřit mezi otázky na které se zeptat ještě před svatbou.

 

Pro zasmání

Kdy je muž totálně pod pantoflem? - Když se bojí říct své těhotné ženě, že je  neplodný.
(internet)

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje