Jste zde

Milování má čtyři hlavní fáze

Milování má čtyři hlavní fáze

Hlavní téma "Prožitek a orgasmus".
Volné pokračování článku "Sexuální vzrušení".

I v sexu má vše určitou posloupnost - začátek, průběh ... a konec. V průběhu sexuálního aktu dochází k fyziologickým změnám, neboť vzrušení je fázi předehry, pak následuje fáze prožívání a na závěr vyvrcholení. Sexuální vyvrcholení, je možné charakterizovat jako orgasmus. Možná pro většinu lidí, představuje orgasmus vrchol pocitů rozkoše. Předcházející fáze nejsou pro mnohé tak zajímavé a proto je milostná předehra zkracována a není jí věnována náležitá pozornost. Následek zkracování milostné předehry se zásadně projeví u většiny žen v připravenosti ženy k dosažení orgasmu.

Rozdíly mezi sexuálním chováním mužů a žen jsou zásadní. Podrobněji se s nimi můžete seznámit v článcích

Nerespektování potřeb, především ženy, nakonec mnohdy vede až k tomu, že ženy jsou ve vztahu nespokojené a stěžují si na malou pozornost mužů a na jejich přístup k sexu. Pro muže, zjednodušeně řečeno, sex "začíná" v okamžiku ztopoření údu a končí krátce po ejakulaci. Žena potřebuje mnohem víc...

Čtyři hlavní fáze milování

Zastavme se u jednotlivých fází milování a podívejme se na jejich projevy:

Fáze milostné předehry a vzrušení

Z pohledu sexuologie je úvodní část, milostná předehra a fáze vzrušení provázena nadměrným překrvením pohlavních orgánů, ke kterému dochází při zvýšeném sexuálním vzrušení. Pro oba partnery se jedná o velmi důležitou část milování, která předchází maximálnímu vzrušení a pak i orgasmu.

U muže se srdeční tep zrychluje, stoupá krevní tlak, úd se nalévá krví a postupně dochází k jeho ztopoření. Erekci (ztopoření penisu) způsobuje krev nahromaděná v houbovitých tkanivech penisu, který díky tomu zduří, zvětšuje se, nadzvedne a získává na pevnosti. Postupně dochází k mimovolnému napětí svalů a erekci bradavek. Srdce postupně zvyšuje počet úderů, dech je se zrychluje. Přichází fáze vysokého vzrušení, srdce bije až na 160 úderů za minutu, dech je maximálně zrychlený. Vzrušení dosahuje až k bodu, ze kterého již není návratu a vzrušení přejde v orgasmus.

U ženy se srdeční tep se zrychluje, stoupá krevní tlak, zvětšují se ňadra, zvedají se prsní bradavky a stávají se velmi citlivými. Pohlavní orgány se silně prokrví, zvětší, ztmavnou a stanou se mnohem citlivější na dotek. Prokrví se tváře, rty, velké stydké pysky se rozevírají, aby se zpřístupnil klitoris dráždění při pohlavním styku. Stydké pysky se zvětší a mění barvu (až do temně rudé). Vagina začíná vylučovat vaginální kapalinu, přirozeně vlhne, zvětšuje se a prodlužuje. Děloha se zvedá, aby pomohla prodloužit vaginu. Vaginální otvor se stahuje, aby pevněji svíral penis. Přichází fáze vysokého vzrušení, srdce bije až 160 úderů za minutu, dech je maximálně zrychlený. Vzrušení dosahuje až k bodu, ze kterého již není návratu a přejde v orgasmus.

Fáze udržení vzrušení a u muže dostatečné erekce

Jedná se o dosažení stálého stupně vzrušení které předchází fázi orgasmu. Této fázi vzrušení se říká plató.

U ženy jsou malé stydké pysky i klitoris silně prokrvené a zduřelé. Stávají se výrazně citlivější k pohlavnímu dráždění. Rozvíjí se a udržuje lubrikace poševních stěn.
U muže jsou topořivá tělesa v penisu zcela naplněná krví. Díky několikanásobnému topořivých těles dochází k utlačování odvodné žíly a krev nahromaděná v penisu nemůže odtékat. Penis je dostatečně ztopořen a umožňuje pohlavní styk.

Fáze prožívání orgasmu

Mozek omezuje myšlení i jiné funkce a soustředí se na vyplavení endorfinů. Ty způsobí, ochromení organismu a pár vteřin v podstatě necítíme svoje tělo. Krevní tlak dosahuje maxima, stejně tak stoupá puls. Při orgasmu se vylučuje také vasopresin, hormon také podporující párové chování.

U ŽENY
Při vyvrcholení endorfin otupí všechny smysly, výrazně posune práh vnímání bolesti, pocity chladu, horka, nepohody a dalších nepříjemných podnětů. Žena začíná pociťovat vlnu vzrušení rozlévající se pánevním dnem a vagínou. Těsně před samotným orgasmem se vagina prodlouží a rozšíří, vnitřní pysky ztmavnou a klitoris začne tepat. Svaly podbřišku se stahují a žena prožívá orgastické "křeče". Vaginální vzrušení je maximální a stahy pochvy mohou začít vytlačovat lubrikační tekutinu od přirozeného zvlhnutí pochvy mezi stydké pysky, odkud může pomalu vytékat. Prsa jsou stále zvětšená, bradavky vztyčené, prsní dvorce tuhé a prokrvené. Vnější genitálie jsou zvětšené. V intervalech okolo jedné sekundy tělem prochází vlna několika orgasmických stahů. Žena prožívá výrazné kontrakce, které stahují dělohu a první třetinu vagíny, tkáně klitorisu a oblasti konečníku. Stahy bývají natolik výrazné, že je možné je vidět jako stahování vulvy, hráze i konečníku. Orgasmus ženy provází také stahy svalstva celého pánevního dna, podbřišku a přenášejí se na svaly stehen. Počet orgasmických stahů kolísá podle míry vzrušení a dispozice ženy. Většinou se pohybuje se mezi třemi až patnácti stahy. Nejsilnější a nejvýraznější jsou první stahy a ty další postupně slábnou až do vymizení. Některé ženy při silném orgasmu mohou vylučovat světlou kapalinu, podobnou spermatu. Tomuto jevu se říká ženská ejakulace. Po vyvrcholení vzrušení, při kterém žena prožila svůj pocit blaha, nastupuje fáze zklidnění.

U MUŽE
při orgasmu ztuhnou svaly, kopulační pohyby se zrychlují. Orgasmus muže má dvě stadia, ale muž je nedokáže od sebe rozeznat. První stádium přichází v okamžiku překročení bodu vzrušení za kterým již není možné ejakulaci kontrolovat. Jakmile orgasmus začne, nedá se již vědomě zastavit! V prvním stadiu se spermie hromadí u vstupu do močovodu. V druhém stadiu je kontrakce ejakulačních svalů vytlačí ven do močové trubice. Při orgasmu dochází u muže k tak prudkým ejakulačním stahům, že při nich někteří muži ztrácí kontrolu nad tělem. Pokud muž stojí, je tato ztráta kontroly někdy tak silná, že se mu až podlamují kolena. Při orgasmu sperma vystřikuje z penisu a jeho objem je v průměru 2–6 mililitrů ejakulátu. Jeden mililitr ejakulátu obsahuje až 200 milionů spermií, většinou je však koncentrace spermií okolo 40 milionů spermií/mililitr ejakulátu. Mužské sperma se liší barvou, vůní a také množstvím spermií. Nízký počet spermií v ejakulátu může mít za následek problémy s plodností. Po odeznění orgasmu se krev vrací do oběhu, erekce ochabuje, přichází uvolnění a často pocit únavy vedoucí až k spánku.

Fáze zklidnění

Žena i muž prožili velmi silný emoční prožitek, který následně mohou provázet změny nálady, rozněžnění, stavy dojetí, někdy i pláč... Tyto emoční stavy provází touha po blízkosti, objetí, vzájemném kontaktu, souznění... láska... Dostaví se pocity uvolnění a budete se tělesně i duševně cítit velmi příjemně.

U muže se po vyvrcholení poměrně rychle dostavuje ztráta touhy, sexuální zájem o ženu opadá a přichází fyzická únava. V období po vyvrcholení, krev odteče z penisu a pánevních orgánů, což má za následek ztrátu erekce a začátkem útlumové fáze. Naprostá většina mužů se snaží dostat pryč z fyzického kontaktu od partnerky. Může to být i instinktivní chování z důvodu, že po odeznění orgasmu přetrvává velká citlivosti penisu a v této době se může doposud příjemný dotek stát nepříjemným až bolestivým. Nastupující únava, vyčerpání z námahy, uklidňující pocit skleslosti a slabosti - to jsou pocity, které muž po odeznění orgasmu pociťuje. Svaly těla, které byly doposud při pohlavním styku napnuté, se uvolní. Proto zklidňující fáze sexu pro muže již nemá velký význam.

U ženy, ve srovnání s mužem, pokles vzrušení vyžaduje mnohem delší čas. Krátce po orgasmu dojde k mírnému poklesu z vysokého vzrušení na nové nižší hladiny, kdy žena ještě přijímá sexuální podněty a postupně pomalu klesá. Po odeznění orgasmu se tep, dech, prsa, vnější genitálie. bradavky, klitoris a další části těla vracejí k původní velikosti, krev se pomalu vrací zpět do periférií, erotogenní zóny se stávají méně citlivými. Dech se zpomaluje a stává se rytmický, klesá krevní tlak. Zvětšení stydkých pysků ustupuje, klitoris se zmenší a "schovává". Orgasmické stahy se ztišily a vymizely, vagina se vrací do původní anatomické podoby. Děložní hrdlo někdy ještě zůstává otevřené až 15-20 minut po orgasmu, aby přijalo sperma pro oplodnění vajíčka. Rychlost odeznívání orgasmu může být milování od milování naprosto odlišná. Někdy ustoupí orgasmus stejně rychle, jindy mohou příjemné pocity doznívat i po delší dobu. U žen se mohou objevovat slabší ojedinělé kontrakce dělohy a vagíny ještě několik minut po odeznění hlavní vlny orgasmu. Psychicky je u ženy zklidňující fáze po orgasmu velmi pozvolná. Některé ženy i po prožití orgasmu zůstávají stále vzrušené a připravené na nový pohlavní styk.

Většina zdravých  žen při pokračující sexuální stimulaci může prožít další orgasmy, tedy vícenásobný orgasmus.
 Vícenásobného orgasmu je schopna prakticky každá žena, která se o to bude trochu snažit. Muži toho "klasického orgasmu", zakončeného ejakulací dosáhnou při milování jen jednou. Taoisté i tantrici však používají pro prožití vícenásobného orgasmu muže techniku, které se říká "orgasmus bez ejakulace". Muži, který prožitku vícenásobného orgasmu dosahuje, se někdy říká "multiorgasmický muž".

Doba potřebná pro zklidnění je u ženy podstatně delší jak u muže. Proto ženy potřebují i v této části milování vnímat zájem muže a přijímat jeho něhu. Bližší informace naleznete v článku "Jak se zachovat po vyvrcholení.

 

Pro zasmání:

Povídají si dvě kamarádky:
"Říkáš to manželovi, když máš orgasmus?"
"Ne, on nechce, abych mu volala, když je v práci."

Proč muži ne zrovna často dosahují orgasmu současně se ženou?
Protože při tom bývají málokdy doma.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje