Jste zde

Poloha "Z boku" - poloha "Lžičky" - základní

Poloha "Zboku", poloha "Lžičky" - základní poloha

Volné pokračování článku "Sexuální polohy" a článku "​Polohy pro penetrační vaginální sex".

Sexuální poloha patří mezi pět nejoblíbenějších milostných poloh.

Jedná se o polohu, při které partneři leží na boku, muž zaujímá pozici za partnerkou (je přitisknut k jejím zádům). Poloha je vhodná pro "testování chuti na sex" a je mimořádně vhodná v případě, že je žena těhotná. Patří také mezi sexuální polohy doporučované při problémech muže s nedostatečnou erekcí a polohy pro "pasivní sex".

Proč se této poloze říká "lžičky"?. Odpověď je jednoduchá - protože partneři jsou k sobě přitisknuti tak, jako když na sebe položíte dvě lžičky. Doslova!!! Jedna lžička "zapadne" do druhé...

Je to možná nejromantičtější sexuální poloha vůbec, protože párům umožňuje mít pohlavní styk při mazlení a velmi těsném přitisknutí těl a obejmutí. Určitě je to nejpohodlnější a nejintimnější sexuální poloha vůbec. Právě proto tuto polohu volí spíše romantičtí partneři, kteří si rádi při milování užívají pomalé pohyby, velkou blízkost a intimitu.

Poloha je ideální pro pomalé milování a Karezzu - což jsou techniky pomalého a dlouhého milování... Mají ji rádi citliví a něžní muži, kteří chtějí své partnerce dopřát dlouhé a něžné milování.

Sexuální poloha "Lžičky" může být jedinou pro celé milování, ale velmi snadno s z ní dá přejít do jejich variant nebo do dalších sexuálních poloh. Je to poloha ve které se dá při milování odpočívat a prožívat krásné chvíle intimního spojení... Umožňuje milování zklidnit, zpomalit a především prodloužit. Je to ideální poloha ve které se dá sexuální napětí zjemnit a rozložit, aby nedošlo u muže k předčasné ejakulaci spojené s intenzivní souloží. Když pár včas přejde do této polohy z jiné, ve které se muž intenzivně vzrušil, vyvrcholení se dá oddálit... Takto, celkem snadno, se dá prodloužit pohlavní styk. Musí se to však samozřejmě zvládnout dříve, než muž vyvrcholí... Následně při velmi pomalé stimulaci, případně po období klidu ve spojení, až se vzrušení muže sníží, mohou partneři opět pokračovat v intenzivnějším milování. Jedná se tedy také o polohu vhodnou pro nácvik oddalování vyvrcholení.

Ženami je tato poloha oblíbená

Mezi ženami ji mají v oblibě ty, které jsou smyslné a touží po dlouhém, láskyplném spojení s mužem a upřednostňují silný emoční prožitek pro oba. Naprostá většina žen touží po pocitu naplnění pochvy partnerovým penisem. Poloha "Lžičky" to umožňuje a dokonce bez rizika předčasné ejakulace muže nebo "krátké soulože". Také se v poloze "Lžičky" dá velmi dobře ve spojení s mužem nacvičovat a provádět posilování svalů pánevního dna.

Oblíbená však bývá i ženami, které mají problémy s dosažením vyvrcholení a při souloži se ho snaží dosáhnout jinými technikami nebo vyvrcholení prostě předstírají... Často ji jako "závěrečnou" polohu volí ženy, které potřebují k dosažení vyvrcholení "svou" techniku a stydí se za ni. Většinou se jedná o potřebu navodit tlak na klitoris nebo ho při souloži intenzivně stimulovat rukou. Pomáhá jim také to, že mohou silně stlačit stehna k sobě a přitom mít ruku vloženou mezi ně a tlakem nebo intenzivním třením prsty stimulovat klitoris. Muž sevření stehen vnímá velmi příjemně protože dochází k intenzivnímu sevření penisu uvnitř pochvy. Stimulaci klitorisu nebo tlak na klitoris prakticky nevnímá a tak se často domnívá, že žena vyvrcholila právě díky jeho penetraci při souloži... Je to taková nevinná metoda, jak žena potřebující vlastní stimulaci nebo specifickou techniku pro dosažení vyvrcholení "udělá svému muži radost" aniž by tušil co je pravou příčinou "úspěchu"...

Řada žen má tuto techniku v oblibě také proto, že jim snáze a bez uzardění dovoluje předstírat  vyvrcholení. Muž ženě nevidí do tváře a tak jí stačí navodit verbální dojem, že vyvrcholení prožila... Pro ženu je pak velmi snadné počkat až muž vyvrcholí a hned poté předstírat orgasmus. Mnozí muži pak po celý partnerský život vůbec nemusí poznat, že je to jen finta jak rychle ukončit milování 1:0, aniž by to muž poznal. Jsou však i muži, kteří to už ví, ale celkem jim to vyhovuje...

Naprostá většina žen, ale i ty, které ji potřebují pro vytvoření specifických podmínek pro vyvrcholení, ji mají opravdu rády. Je to pro ně prostě poloha, ve které se cítí velmi příjemně, žensky, opečovávané, milované... Některé v ní navíc mohou snadněji (nebo vůbec) dosáhnout vyvrcholení. 

O poloze "Lžičky"

Základní varianta polohy "Lžičky" je na boku., tedy v poloze dvou "lžiček". Žena leží na boku v podobné poloze jako při spánku na boku. Muž si přilehne těsně za ni, lehounce rozevře její stehna mírným nadzvednutím horní nohy a zasune do joni svůj vzrušený lingam. Žena by měla být již přirozeně vzrušená a lubrikovaná, jinak může být tření lingamu o stěny joni ženě nepříjemné. Použít se dá lubrikační krém který v počátku stačí nanést na lingam a na stydké pysky zezadu. Muž se k ženě přivine, přitiskne se k ní a spojí se s ní. Spojení může být velmi hluboké až plytké, hloubka spojení se dá snadno ovlivňovat. Díky tomu, že žena má nohy u sebe je spojení velmi těsné. Muž ženu láskyplně objímá, hladí ji na břiše, zadečku i ňadrech. Oba partneři mají volné ruce a to jim dovoluje vzájemně se hladit nebo stimulovat erotogenní zóny. Muži přímo nabízí ženu líbat na krku, ramenou pažích a šeptat jí v obětí láskyplná vyznání.

Muž je aktivní partner, který může měnit rychlost i hloubku pronikání lingamu do joni. Může se přizpůsobit potřebám ženy nebo se řídí svými pocity. Hloubka penetrace může být velmi mělká, může joni i zcela opouštět. Pokud je lubrikace dostatečná, není žádný problém se vrátit zpět. Pokud muž vnímá, že ženě vyhovují hluboká zasunutí, může jí je dopřát i když jeho lingam nepatří mezi největší. Celou dobu přitom může ženu hladit a laskat, což ženě poskytuje naprosto dokonalý pocit souznění s mužem.

Stimulace klitorisu rukou je obtížná a proto je skoro zbytečné se o ni pokoušet. Žena má nohy těsně u sebe a navíc je schoulená, ale nabízí muži svůj zadeček. Není to právě ideální poloha pro masáž klitorisu, zato se přímo nabízí použit "techniku devíti proniknutí". Jen pro připomenutí - jedná se o osm mělkých zasunutí lingamu do joni a jedno hluboké. Lingam přitom může joni zcela opouštět a tím zajistí i intenzivní stimulaci stydkých pysků a poševního vchodu. Takováto technika je navíc pro muže mimořádně intenzivní! Při průniku dochází také ke dráždění oblasti bodu G a děložního čípku. Žena tak případně může, bez jakékoli aktivity, prožít intenzivní vaginální orgasmus. Stimulace penisu je však v této poloze a zvláště pak při využití "techniky devíti proniknutí" velmi intenzivní a proto je vhodné, aby muž zvládal techniku oddalování orgasmu nebo orgasmu bez ejakulace. V okamžiku nástupu pocitů před orgasmem by partneři měli zaměřit svou pozornost do oblasti srdce a převést tam sexuální energii z pánve, kde se intenzivně hromadí a narůstá. Jinak následuje vyvrcholení... Jen připomínám, že i při nácviku je potřeba myslet na to, "jak snadné je neplánovaně otěhotnět"...

Tyto polohy patří mezi bezpečné a snadno proveditelné. Nejsou ani nijak zvlášť fyzicky náročné, protože oba partneři obvykle leží za sebou na posteli nebo na podložce na zemi.

Výhodou je, že z polohy "Lžičky" se dá velmi snadno přejít do jiných sexuálních poloh:

 • Soulož většinou začíná v poloze na boku.
 • Nejsnadnější je, když se žena položí bříškem na postel a muž se překulí na ni. Často se do zvládnout bez ztráty spojení. Z této varianty se snadno dá vrátit d polohy na boku nebo se z ní, poté, co si žena klekne a vysune zadeček stane poloha "Na pejska".
 • Poměrně snadné je také zaujmout polohu opačnou, kdy se na záda položí muž a žena se položí zády na něj. Když se do této polohy budou dostávat z polohy na boku, může se jim to podařit bez ztráty spojení.
 • Další variantou je, poloha která se nejlépe zaujme právě z varianty, kdy muž leží na zádech a žena na něm na zádech v poloze "Lžičky". Muž se podepře za zády o ruce nebo si pod záda podloží polštář a žena se jen přizpůsobí jeho polosedu... I tato poloha se dá zaujmout bez ztráty spojení. 
 • Z varianty, kdy muž leží na zádech nebo z varianty, kdy žena leží na břiše a muž na ní se dá přejít do "Misionářské polohy" tak, že žena se přesuna na záda a rozevře nohy. Muž lehne tváří v tvář na ni a spojí se s ní.
 • Při poloze na boku, tedy v klasické poloze "Lžičky", se dá vytvořit i varianta, kdy žena nadzvedne horní nohu a opře ji o stehno partnera. Tím se uvolní sevření penisu v pochvě, protože stehna ženy nebudou přiléhat a spojení bude volnější. Volnější spojení sníží intenzitu stimulace penisu v pochvě a muž vydrží déle. Tato varianta se často využívá při análním sexu.
 • V klasické poloze, tedy na boku, ve které muž vstoupí do ženy zezadu, se dá snadno měnit jak intenzita sevření penisu v pochvě, tak také hloubka a úhel penetrace. Už jsme si vysvětlili, že intenzitu sevření penisu v pochvě žena ovlivní nadzvednutím horní nohy. Úhel vstupu a hloubku penetrace může žena ovlivnit například tak, že přikrčí kolena až k hrudi (zavine se do vajíčka). V tom okamžiku se změní úhel penetrace a penis nebude pronikat tak hluboko, zato však bude dráždit oblast bodu G.

Poloha "Lžičky z pohledu stimulací a dráždění

 • Proniknutí - mělké nebo až hluboké, muž může snadno měnit hloubku průniku. Při těhotenství je vhodné spíš mělké pronikání penisu. Pokud žena přinoží, sevře intenzivně mužův lingam a stimulace je intenzivnější i při mělkém zasunutí.
 • Klitoris – možnost hlazení rukou je v této variantě minimální. Zajímavé a účinné může být vložení vibrátoru mezi ženina stehna. Vibrace pak příjemně vnímá i muž.
 • G bod – podle naklonění zadečku, od slabého až po intenzivní. Pokud však žena dostatečně vyšpulí zadeček, a svine se "do vajíčka" změní se to k lepšímu.
 • Emoční prvek - něžné objetí, láskyplné dotyky a hlazení, zadečku a nohou, pocit ochrany a bezpečí, laskání prsou, líbání krku, ramen paží. Šeptání něžných slov které ocení každá žena. Prostě pro ženu naprosto dokonalá souhra podnětů a pocitů. Muži za to nabízí vyšpulený zadeček pro jeho potěšení.
 • Obliba polohy - poloha "Lžičky" je něžná, plošná, kontaktní... a už pro tyto vlastnosti je mezi milenci tak oblíbená. Její nesporné výhody jsou oceňované také v období těhotenství a s oblibou ji využívají i obézní partneři. Na druhou stranu je to však poloha v běžném sexu považovaná spíše za "testovací", protože pro vynalézavý sex není moc vhodná... Řada párů ji navíc nevnímá jako polohu dostatečně pohodlnou a některé páry přímo omezuje. Možná proto ji "akční páry" řadí spíše do kategorie jednoduchého, omezeného až nemotorného sexu... Mnoho lidí s potížemi s páteří ji kvůli zdravotnímu omezení raději vůbec nepoužívají, protože je při ní páteř více jednostranně namáhaná.

Polohy "Lžičky jsou ideální pro situaci, kdy potřebujete zklidnit emoce po hádce nebo vyřešit partnerské problémy. Tím, že se k sobě zpočátku jen přivinete, pomalu necháváte vyprchat negativní energie a nenápadně se znovu vracíte do stavu klidu a vzájemného pochopení... Využít se toho dá například večer před spaním, kdy muž jen zezadu ženu obejme a začne se s ní "usmiřovat"... Když nebude sex, tak spolu můžete v této poloze usnout... Objímání a tělesné teplo působí velmi pozitivně na zklidnění emocí a obnovuje harmonii vztahu. Když nebude sex večer, může začít ve stejné poloze ráno...

Jak se líbí mužům?

Poloha, při které partneři leží na boku a muž leží za partnerkou přitisknut k jejím zádům, je poloha ideální pro mazlení a láskyplné objetí. Pro mnoho mužů však není příliš pohodlná. Z pohledu spojení nevyžaduje celkem žádnou zvláštní aktivitu ani od muže, ani od ženy. Vše je snadné, přirozené a jde tak nějak samo. Pro hluboký pocit sdílení partnerské blízkosti je ideální pro zamilované muže, kteří se chtějí mazlit a tisknout k ženě, což ženy mají rády a vždy náležitě ocení.

Pro aktivní muže však představuje problém. Nemohou se v této poloze příliš rozvinout a jsou tak odkázáni zůstat spíše v pasivní roli. Většinou mají problém s udržením polohy a celkově si připadají nevyužití a mají pocit, že takovýto sex není příliš chlapský. Mnozí možná mají až pocit, že se do této polohy nemohou "vejít" a že jsou dost nemotorní a že jim to moc nejde... Mnoho mužů ji využívá spíše pro otestování, zda partnerka bude mít na sex náladu. Když zjistí že ano, přejdou raději do jiné polohy… Poloha "Z boku" - poloha "Lžičky" je tedy ideální pro otestování nebo zahájení ranního či večerního sexu...

Jak se líbí ženám?

Tuto polohu mají rády všechny ženy, které ocení u muže něžnost, pozornost, tulení a láskyplné hlazení. Večer se při ní dá po milování usnout a ráno probudit. Někdy se v této poloze už probudíte a proto je přirozená a také nejpohodlnější pro ranní sex. Ještě jste se pořádně neprobrali, máte touhu se přitulit a vnímáte blízkost těl, která jsou těsně u sebe. Někdy stačí aby se žena jen vhodně natočila a nabídla zadeček. Zda žena otočí tělo směrem k partnerovi nebo zůstanete v úplně pasivní roli, záleží jen na ní. Proniknutí může být mělké, ale prožitek hluboký. Můžete si dopřát sex i když nechcete experimentovat, ale máte touhu po sblížení. Některé ženy ji preferují v době, kdy na sex zrovna nemají náladu, ale chtějí se mazlit a přitom muži dopřát uvolnění. Snad jediným rizikem této polohy je možnost, že při obejmutí muž ženě s většími prsy "skřípne" prso objímající rukou. To se však dá přežít...

Poloha "Z boku" je ideální pro těhotné ženy

Těhotenství a sex je jedno velké téma. Naslouchá- li však žena svému tělu, nemusí se ani v tomto období ochuzovat o intimní chvilky s partnerem. Pokud je žena těhotná, není vhodné využívat možnosti hlubokého pronikání do joni. Úplně však bude stačit i mělké zasouvání, neboť spojení je velmi těsné. Mnoho mužů také využívá toho, že při použití lubrikačního krému není prakticky žádný rozdíl mezi třením penisu uvnitř pochvy a třením penisu sevřeným mezi stehna.

Někdy pak muži nasměrují penis vně joni tak, aby byl v prostoru mezi joni a stehny. Kopulační pohyby pak vedou bez obavy že jejich těhotná žena bude mít drážděn děložní čípek. Tato varianta soulože se nazývá intercruralní sex - Coitus ante portas, tedy "soulož před branami". Překvapením pak může být intenzivní orgasmus, který žena zažije od tření lingamu o klitoris, zvláště pak v situaci, kdy muž bude procvičovat techniky oddalování orgasmu. Jen pro připomenutí - není to antikoncepční metoda!!! Sperma lehce zateče a mýliti se je lidské. V okamžicích intenzivního vzrušení se může lehce přihodit, že už nejste mezi stehny .....

Homosexuální styk

Tato poloha je oblíbená i mezi homosexuálními muži. V případě homosexuálního penetračního styku je penisem intenzivně stimulována prostata přijímajícího partnera.

Poloha patří mezi sexuální polohy "Zezadu", využívané v lesbickém sexu.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)