Jste zde

Sexuální závislosti a ztráta libida

Sexuální závislosti a ztráta libida

Volné pokračování článku "Sexuální odchylky", "Poruchy sexuální touhy - libida" a "Nejčastější příčiny, proč ženy nedosáhnou orgasmu".

Sexuální závislost je pro zdravou sexualitu problémem vždy ať už je vázána na jakékoli potřeby, touhy nebo přání. Nějakou formou sexuální závislosti každý dvacátý člověk. Tento problém postihuje podle statistik zhruba 80% mužů a 20% žen. Závislost na sexu se u mužů nazývá satyriáza a u žen nymfomanie.

V případě závislosti na sexu se jedná o skutečnou nemoc, ne o zvýšený zájem o sex. skutečně nemoc? Zdravý člověk se po sexu a vyvrcholení cítí uvolněně a jeho sexuální touha se sníží. Sexuálně závislí lidé však po sexu a vyvrcholení se potom cítí stejnou touhu a potřebu, jak před sexem. Sexuální závislost je závislost podobná těm dalším a je nutné ji léčit. Nedá se však většinou zvládnout bez odborné pomoci. Stejně jako u jiných závislostí se s léčbou nedá začít proti vůli nemocného. Nejdříve si člověk musí uvědomit svůj problém a pak se může začít pod odborným vedením léčit. Podobně jako u alkoholismu, je to velmi náročná léčba především z pohledu osobní odpovědnosti a pevné vůle. Sexuální závislosti se mnohem úspěšněji léčí, když kromě rodiny a přátel léčbu vede a kontroluje sexuologa psycholog.

Sexuální závislost na sexu se však nemusí týkat jen nadměrné potřeby sexu, ať u muže nebo u ženy. Sexuální závislosti mohou být spojeny také s nějakou konkretní situací nebo konkretní sexuální technikou. Pokud se muž nebo žena dostanou do stavu, kdy k jejich vzrušení je potřeba konkrétní situace, konkrétní prostředí, určitá stimulace nebo extrémní podmínky, pak sex s někým, kdo toto neovládá není dostatečně "atraktivní" a libido selže. tyto sexuální závislosti mohou být spojeny se sexuálními odchylkami a proto je často jejich pochopení a hlavně překonání nad možnosti a vůli toho, kdo jimi trpí i jeho partnera nebo partnerky. Tehdy je nutné aby řešení problému převzal zkušený sexuolog nebo psycholog, protože odstranění těchto návyků je někdy velmi obtížné a zdlouhavé. Závislosti mohou být na pornografii, skupinovém sexu, sexu s "dominou", sexu za pomoci masturbátorů a vibrátorů, sex s prostitutkou nebo sex po internetu a další ... V podstatě si závislost můžete vypěstovat na jakémkoli fetiši, bez kterého si sex neumíte představit. Pokud muž nebo žena chtějí sex provozovat se svým partnerem, pak postupně vnímají, že se nejsou za normálních podmínek a okolností v domácím prostředí vzrušit. Takovouto ztrátu libida jen těžko přiznávají a proto i dlouho trvá, než se odhodlají ji řešit. Léčení se provádí formou psychoterapií, podobně jako u léčby závislostí na alkoholu nebo drogách. Základním předpokladem je ovšem dokázat si problém přiznat a dodržovat podmínky léčby. Léčba je náročná a nejistá. Jakýkoli návrat k původním praktikám snadno vyvolá recidivu závislosti.

 

Další doporučené články:

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)