Jste zde

Strach a problémy s erekcí

Strach a problémy s erekcí

Snad každý muž někdy zažil situaci, kdy jeho sexuální reakce neodpovídaly situaci ve které nacházel. Někdy se jen cítil trapně, jindy se vymluvil nebo raději opatrně vycouval. Jindy se této situaci už raději vyhýbal. Prostě zažil okamžiky, kdy strach ze selhání při sexu převládl nad jeho sexuální touhou nebo přirozeným pudem.

Nedostatečná erekce při milostné předehře

Pokud se to přihodí ještě před zahájením sexuálního aktu, je to něco z čeho se dá dostat relativně snadněji. Cest je celá řada a ta nejjednodušší je cesta uspokojení partnerky orálně, jako důkaz maximální snahy muže věnovat se hlavně ženě. Horší je situace, kdy muž pocítí příznaky při sexuálním spojení a jeho mužské ego je ochablou erekcí při penetraci zraněno mnohem více, jak v předešlém příkladu. 

Nedostatečná erekce při penetraci

Z lékařského hlediska je strach ze selhání při sexu jen emocionální blokace. Ta ale může mít dopad na fyzický stav, což mnohdy vede k situacím, kdy je milování obtížné a mnohdy dokonce nemožné. Pro muže, důsledkem toho stavu mysli je nejčastěji podvědomá ztráta erekce. Příčiny, které vedou k této situaci, jsou často spojeny se strachem muže, aby ženu nezklamal. Na první pohled je to stav, kdy by bylo muže možné za jeho obavy a starosti spíše chválit a litovat. Ve skutečnosti ta obava o to, aby ženu nezklamal jde  ruku v ruce s jeho egem. Zklamat ženu = zklamat jako muž a to je přece nepřípustné. Co by si pak o něm žena myslela? Z toho pak vznikají psychologické bloky, které muži ztrátu erekce přímo přivolají.

A jsme v začarovaném kruhu, kdy prvotní obava přivolá obávaný následek.

V praxi to pak funguje tak, že jakmile muž dosáhne jakž takž pevné erekce, hned se snaží proniknout do ženy aby ji penetroval ještě když to jde a pak se snaží dosáhnout svého orgasmu dokud je jeho erekce dost silná. Čím víc se však snaží, tím je to horší a v okamžiku když jeho penis začne ochabovat, mnohdy volí i cestu předstírání orgasmu, aby to už měl za sebou a mohl ženu uspokojit jinak. To uspokojit jinak však bývá cílem jen u těch mužů, kterým na partnerce záleží. Mnozí raději ukončí jakékoli další aktivity a považují celou záležitost za uzavřenou. 

Přitom často se dá tento problém řešit přirozeně a k oboustranné spokojenosti. Je k tomu však potřeba určité snahy o dosažení důvěry, náklonnosti a intimity mezi partnery. Základní změnou v myšlení muže však musí být změna postoje k sexu ze strany muže. Musí se vzdát svého ega zaměřeného na jej, na jeho velikost a slávu. Pozornost zaměřenou na sebe musí změnit na pozornost zaměřenou na partnerku. Orgasmus nesmí brát jako cíl milování, ale za cíl milování si musí stanovit cestu k němu. Když orgasmus vymění za touhu poskytovat partnerce radost, vzrušení a pocity blízkosti a jako cestu si zvolí jemné hlazení a doteky, polibky a smyslné laskání a dráždění, tak jeho problém s tím, zda má nebo nemá dostatečnou erekci nebude tím nejdůležitějším v jejich intimním vztahu. Právě ona změna pozornosti ze sledování vlastní erekce na sledování narůstajícího vzrušení partnerky muži jeho pevnou erekci dovolí a udrží. Partnerka by neměla šetřit přirozenými projevy náklonnosti, vyjadřování vzrušení citoslovci a vzdechy (říkal jsem přirozenými, tak si přestaňte zkoušet vzdechy jak v pornu se slavným O JA, O JA) 

Pokud má penis dostatečnou erekci

 • Muž by neměl začínat s penetrací dříve, dokud žena není dostatečně vzrušená a přirozeně lubrikovaná
 • Penis (tím spíše méně ztopořený penis) se jen velmi obtížně vkládá do nelubrikované vagíny a pohyb s velkým třením erekci spíše sníží.
 • Pokud je žena vzrušená a lubrikace není dostatečná, použijte přírodní lubrikanty nebo lubrikanty na přírodní nebo vodní bázi
 • Pokud je penis při vložení dostatečně pevný, pak již nic nebude bránit v další penetraci a souloži.

Pokud je erekce penisu slabší

 • Platí stejná pravidla jako pro pevný penis.
 • Pokud je penis méně pevný, pak jej vložte do vagíny pomocí prstů a zůstaňte chvíli v klidu.
 • Prožívejte pocity spojení a myslete na to, jak váš ochablý penis ve vagíně získává svoji energii ze spojení se ženou.
 • Představujte si jak sílí, jak je stále větší a větší.
 • Nepohybujte s ním, jen si jej představujte, jak postupně získává na své síle a mužnosti. 
 • Žena by v této fázi měla pomalu svírat své pánevní a poševní svaly a vytvářet tak svaly joni mírný tlak na celý penis.
 • Muži se pak jeho penis uvnitř joni bude jevit jako pevnější a silnější.
 • Když žena přidá i láskyplné doteky a přirozené projevy vzrušení a vzdechy, muž získá svoji jistotu, jeho strach je minulostí a jeho penis nabývá potřebnou pevnost a to bez dalších podpůrných prostředků, jako například Viagra. Právě sevření svalů vagíny muži dodá potřebný pocit jistoty a pocitu pevnosti a erekce.
 • Pomalé a klidné spojení zesílené intimními pocity stavu naplněné něžné a odevzdané lásky pak pomůže překonat mužovy problémy a obavy. Strach ze selhání se nedostaví a erekce se stane normální nebo přijatelná pro milování.

Nově nalezené nebo obnovené sebevědomí pak muži pomůže i při příštím milování. Muž ví, že jeho milující žena mu rozumí, prožívá jeho pozornost, něhu a blízkost. Pro muže je laskavý a chápající přístup ženy naprosto zásadní pomoc pro vyřešení jeho sexuálních potíží.

Znovu vzniká začarovaný kruh, ale tentokrát se šťastným koncem.

Pokud se erekce penisu nedostaví

 • Nezoufejte, nesnažte se za každou cenu o penetraci. ˇČím více se budete snažit, tím to báude horší.
 • Využijte k uspokojení partnerky nepenetrační sexuální techniky, nejlépe orální sex.
 • Pokud budou problémy s erekcí častější (selhání při jedné ze tří po sobě jsoucích souloží po dobu delší jak 1 měsíc), pak navštivte svého lékaře a svůj problém s erekcí řešte, dokud je malý.

Musím zde samozřejmě poukázat i na jiné problémy, které ztráta erekce nebo snížení její pevnosti mohou představovat. Je to hned celá řada mnohdy i závažných zdravotních problémů, která se v raném stádiu nemoci projevují právě problémy s erekcí. Proto pokud se problémy s erekcí nedaří řešit delší dobu jak jeden měsíc, je určitě nutné navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Lékař navrhne kromě zahájení léčby příčiny problémů i pomoc s řešením erekce. Dnes je to nejčastější pomoc formou léků na bázi Viagry. Potom i 1/2 tablety Viagry pomůže nejen s erekcí, ale také s důvěrou v sebe sama. Vyšetření u lékaře však může zabránit infarktu, cukrovce nebo jiným cévním a zdravotním problémům právě díky včasnému vyšetření a zahájení léčby. Z tohoto pohledu je pak ztráta pevnosti erekce vlastně ideálním impulsem pro muže, aby se sebou něco dělal a v životě něco změnil. 

 

Literatura a zdroje

(AK)