-A A +A

Jste zde

Web www.milovani.cz je apolitický, ale všeho s mírou...

"Make love, not war"... kultovní slogan, který je dodnes spojován s kontrakulturou 60. let 20. století ve Spojených státech. Svůj protiválečný kontext si získal z tehdejších událostí obklopující Vietnamskou válku. Nyní je rok 2016... a lidé stále umírají v mnoha válečných konfliktech. Nesmíme zapomenout na to, kdo tyto války rozpoutal...

Syrská holčička se vzdává reportérovi

 „Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na něj dívají, aniž by něco udělali“
(Albert Einstein)

„Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic.“
(výrok, který údajně pronesl britský konzervativní myslitel Edmunda Burka v parlamentu 23. dubna 1770)​

Srdcervoucí pravda o válce v jediném záběru. Čtyřletá syrská dívenka zvedá ruce a "vzdává se", když na ni fotoreportér zaměřil svůj objektiv.

Snímek byl pořízen v tureckém uprchlickém táboře a vyvolal spoustu reakcí na sociálních sítích.
Podle oficiálních statistik bylo za pět let války v Sýrii zabito více než 10 tisíc děti. 5 milionů dětí má nyní zoufalou potřebu humanitární pomoci.


Při pohledu na tuto fotografii se mi vybavil výrok německého teologa, luteránského pastora, zakladatele a vůdce Vyznávající církve a jednoho z nejvýraznějších protestantských odpůrců nacismu, Martina Niemöllera:

Nejdřív přišli pro komunisty,
a já jsem se neozval, protože jsem nebyl komunista.

Pak přišli pro Židy,
a já jsem se neozval, protože jsem nebyl Žid.

Pak přišli pro odboráře,
a já jsem se neozval, protože jsem nebyl odborář.

Pak přišli pro katolíky,
a já jsem se neozval, protože jsem byl protestant.

Pak přišli pro mě
a tehdy už nezbýval nikdo, kdo by se mohl ozvat.

Dne 30. června 1937 byl Niemöller (1892–1984) zatčen nacisty. Postupně byl vězněn v několika vězeních a koncentračních táborech, včetně Dachau, dočkal se však konce války. Poprvé tuto myšlenku údajně vyřkl v roce 1946, když se zamýšlel nad tím, jak nacisté přišli k moci. Později však sám Niemöller připustil, že si není zcela jist, kdy ji pronesl poprvé. Dochovala se proto v několika verzích a v průběhu následujících let byla i jím upravována podle situace v konkrétní době.

 

Poznámka:

Omlouvám se, že nemohu řešit autorská práva na fotografii. Nevím, kdo je jejím autorem. Ale i s rizikem možného postihu ji musím šířit dál... Nejde řešit otázky sexu a být nevšímavý k otázkám života a smrti.

Literatura a zdroje