Jste zde

Lubrikanty a lubrikační gely

Lubrikanty a lubrikační gely

Volné pokračování článku "​Erotické pomůcky".

Problémy s přirozenou lubrikací může přechodně zažít každá žena. Mnohdy stačí dlouhodobá únava, stres, prožít nemoc, používat léky nebo užívat antikoncepční prostředky se kterými si tělo až tak úplně neporozumí... Lubrikant v této situaci pomáhá zlepšit podmínky pro snadnou penetraci, a zajistí. aby soulož byla příjemnější a hlavně nebolestivá. Lubrikantu však může být vhodnou pomůckou i tehdy, když žena nedostatečnou lubrikací při vzrušení netrpí. Na webu je popsána řada technik, které mají za cíl naučit se prožívat milování jinak, vnímat přitom něco nového nebo se naučit oddalování vyvrcholení... Tehdy se použití lubrikantu přímo doporučuje, protože v úvodu některých cvičení žena nemusí být dokonale vzrušená a její vzrušení se má dostavit až v průběhu cvičení. Tehdy lubrikant nahrazuje přirození vzrušení, které se dostaví až v průběhu cvičení. Prostě použití lubrikantu při milování nebo cvičeních by nemělo být nic, nad čím je potřeba moc přemýšlet.

Lubrikační gel, jinak také lubrikant, je materiál vytvářející tenký film, který pomáhá snižovat tření (lubrikaci) povrchu pokožky nebo sliznice. Používá se jako doplňková pomůcka při masturbaci a při pohlavním styku, kdy nahrazuje či doplňuje přirozené zvlhčení sliznice. Sliznice pochvy ztrácí svou vlhkost přirozeně spolu s věkem, je to tedy přirozený problém většiny žen. Může se použít jak při vaginálním, tak i při análním sexu. Často je využívaný při používání erotických pomůcek jako je vibrátor, didlo, masturbátory a to jak pro muže, tak i pro ženy.

Lubrikační gel dokáže odstranit nepříjemné, někdy až bolestivé pocity při sexu, způsobené nedostatečným zvlhnutím vagíny. Už malá kapka gelu zvlhčí vagínu natolik, že můžete přejít k milování a usnadní pronikání penisu do ženiny pochvy. Při análním sexu pak vlhkost zcela chybí a tak je použití gelu naprosto nezbytné.

Problémy s přirozeným zvlhnutím ženy při sexu jsou mnohem složitější. Této problematice je věnována část webu, která řeší problémy poruchy vzrušení. I přes vynikající třecí vlastnosti by lubrikační gel rozhodně neměl nahrazovat dlouhou milostnou předehru, kterou ženě žádný gel sebelepších vlastností nenahradí.

Mnozí muži však milostnou předehru přímo cíleně vynechávají!!! Myslí především na své uspokojení a proto často přirozené vzrušení ženy obchází tak, že po ženě vyžadují aplikovat lubrikační gel hned na počátku milování, aby mohli co nejdříve souložit. Tito muži však zaměňují milování za masturbaci ve vagíně.

Jaký lubrikant je nejlepší?

Lubrikačních gelů je opravdu velmi velká nabídka. Existují lubrikanty na vodní bázi nebo spíše gely na vodní bázi, dobře rozpustné ve vodě a velice citlivé k pokožce. Pro ještě větší a trvalejší zvlhčení slouží gely nebo lubrikanty na olejové bázi a vazelíny. Na ty si však je třeba dávat pozor, ne každý je totiž snáší a mohou vyvolat různé alergické reakce.

Gem je vhodné nejdříve vyzkoušet na hřbetu ruky nebo v tříslu a pak jej teprve aplikovat na penis nebo vulvu. V současné době u kvalitních gelů nehrozí žádné alergické reakce. Musíte je však vybírat ne podle ceny, ale podle složení. Prodávají se pod označením hypoalergenní, nebo některé jsou dokonce na Bio bázi. Jejich složení pak tělo nijak neohrožuje. Pokud budete mít při použití některého gelu problémy, nebo nepříjemné pocity, vyzkoušejte jiný, případně se poraďte s lékařem. Lubrikační gely mohou někdy předejít i zdravotním úrazům při sexu a proto je dobré je mít doma v záloze.

Nejčastěji se jedná o výrobky na bázi:

 • vody
 • oleje
 • ropy
 • silikonu

Typy lubrikantů a gelů gelů

 • Lubrikanty a lubrikační gely na bázi vody - vodou rozpustné. Patří mezi lubrikanty, které nejméně dráždí lidskou pokožku. Jsou vyrobeny bez použití olejů a silikonu. Proto jsou naprosto neutrální, použitelné na všechny druhy erotických pomůcek. Nevýhodou je určitá lepivost a jejich poměrně rychlé vysychání, které pak snižuje jeho třecí vlastnosti.
  Doporučení: Pokud lubrikant vyschne (i částečně), jeho třecí vlastnosti se postupně mění až k hranici, kdy mohou způsobit zhoršení tření a způsobovat až nepříjemné pocity. Stačí však doplnit kapku vody a jejich výborné lubrikační vlastnosti se obnoví. Lubrikanty na vodní bázi mohou při použití částečně vyschnout a stávají se tak na dotek lepivými. Ztrácejí své lubrikační vlastnosti a mohou naopak sexuální spojení znesnadňovat. Pokud je lubrikant zaschlý na penisu, můžete ho velice snadno a s okamžitým účinkem "revitalizovat"... Stačí přidat na lubrikantem nanesený na penis trochu vody. Lubrikant vodu okamžitě příjme a znovu se mu vrátí jeho vynikající třecí vlastnosti. Proto je vhodné, zvláště při delším milování, mít v misce připravenu vlažnou vodu pro dodatečné "zavodnění". Pokud jste si jisti partnerskou věrností a lubrikant může přijít do styku s tělními tekutinami partnera, pak k obnovení jeho vlastností můžete použít i sliny. Dopředu se ale připravte na to, že zvláště některé neparfémované lubrikanty mohou mít trošku nepříjemnou chuť.
 • Ženy náchylné ke kvasinkovým infekcím by lépe měly používat lubrikační přípravky na vodní bázi vyrobené bez glycerinu. Neobsahují totiž cukry jinak obsažení v glycerinu, které mohou být ideálním prostředím pro masivní rozvoj kvasinkové infekce.
 • Silikonové lubrikanty nejsou rozpustné ve vodě. Z tohoto důvodu je možné je používat i při sexu ve vodě. Představují však vyšší riziko vzniku infekce protože je mnohem obtížnější je odstranit z těla a umýt. Bakterie, které v nich mohou přetrvávat po delší dobu, mohou způsobit problémy. Silikonové lubrikanty jsou vhodné především v případech, kdy by například lubrikanty na bázi vody byly vodou odplavené.
 • Lubrikanty na olejové bázi. Nelze je používat s latexovými kondomy. Hrozilo by jejich narušení.
 • Na bázi petrolejového želé nebo vazelíny. Nelze je používat s latexovými kondomy. Hrozilo by jejich narušení.
 • Ochucované lubrikanty - jsou nabízeny v široké škále rozmanitých vůní, barev a příchutí, většinou ovoce, čokolády, ledové máty a dalších. V případě, že ho pozřete, žádné riziko otravy nehrozí. Existují dokonce lubrikační gely přímo určené k orálnímu sexu.
 • Anální lubrikanty mohou být také na vodní i silikonové bázi, většinou v sobě obsahují desinfekční složku a lehce znecitlivující složku, pro snadnější roztažení konečníku. Na znecitlivující složku je nutné dávat velký pozor a raději je nepoužívat. Anální sex totiž nesmí bolet!
 • Speciální stimulační lubrikanty pro ženy, určené k rychlejšímu dosažení orgasmu. Jsou relativně novinkou na trhu. Obsahují složku, která zvyšuje citlivost a tím přispívá k rychlejšímu vyvrcholení. Některé lubrikační gely plní kromě zvlhčující funkce nabízí také hřejivý nebo chladivý účinek (pro nárůst vzrušení z tepla nebo chladu). Nabízí se i gely se pro muže trpící předčasnou ejakulací, které slibují znecitlivující efekt pro oddálení erekce. Takovéto gely zase nesmí přijít do kontaktu se sliznicí pochvy, protože pak by se znecitlivění týkalo i jí
 • V poslední době se nově nabízí i gely pro stále oblíbenější erotické masáže nebo masážní gely s obsahem feromonů. Jejich předností by mělo být, že mají napomáhat vyššímu prokrvení pohlavních orgánů a touto cestou zajistit větší intenzitu sexuálního prožitku. Feromony by zase měly zvyšovat libido...

 

Pravidla pro používání lubrikantů

POZOR

 • Používejte především lubrikanty označení jako hypoalergenní nebo na Bio bázi. Vyplatí se vám to...
 • Lubrikanty s jakýmkoli přidanou složkou nemusí snášet každá žena. Zvláště pak ženy, které mají afinitu ke gynekologickým zánětům nebo problémům by neměly používat lubrikanty se žádnými přidanými látkami. Každá žena by si měla SVOU ALERGII na konkrétní lubrikant ověřit. Pokud jí bude vyhovovat, může u něj zůstat.
 • Používejte výhradně lubrikanty, které jsou zdravotně nezávadné a mají o tomto vydaný doklad ověřený zdravotním ústavem testujícím dermatologické prostředky nebo léčiva. Neexperimentujte s náhražkami nebo lubrikanty které mají neznámý původ. Zvláště pak se vyhýbejte lubrikantům s prošlou záruční dobou. Lubrikant je většinou výrobek chemického nebo farmaceutického průmyslu a podléhá stárnutí a chemickým změnám. Nemusí to být jen změny jeho lubrikačních vlastností, může to být i chemická změna složení, která může způsobit zdravotní komplikace, nepříjemné pocity, pálení, svědění, záněty nebo podráždění.

Použití příliš velkého množství lubrikantu

V každé příručce o sexu se dočtete, že bez dostatečné lubrikace není sex příjemný. To je pravdivá informace. Málokde se však dočtete, že když to s množstvím lubrikantu přeženete, může dojít k situaci, kdy při souloži mezi penisem a stěnou pochvy nedojde k dostatečnému tření a muž pak nemusí mít dostatek na penisu podnětů vzrušení k tomu, aby dlouhodobě udržel erekci nebo dosáhl vyvrcholení. Především u lubrikantů na vodní bázi může dojít k situaci, že čím bude žena více vzrušená, tím více bude přirozeně lubrikovaná. Velké množství lubrikantu doplněného přirozenou lubrikací pak vytvoří na stěnách pochvy emulzi, která bude mít vynikající třecí vlastnosti a umožní penisu v pochvě klouzat bez většího odporu. Bez odporu, ale také bez výraznějšího tření - tedy bez stimulačních podnětů, které muže dovedou až k vyvrcholení... Rada je jednoduchá - nepřehánějte to s lubrikanty a používejte jen takové množství, které umožní příjemný, ale vnímatelný pohlavní styk!!!

Lubrikační ani lubrikační gel není antikoncepce!

I kdyby v návodu na použití gelu bylo tučně napsáno, že gel je antispermicidní, nikdy ho nepovažujte jej za antikoncepci. Tato informace pouze říká, že má schopnost zastavit pohyb případně uniklých spermií. Jedná se však pouze o vedlejší efekt, ale rozhodně nedokáže zastavit celou dávku spermií z vyvrcholení. Proto je naprosto nutné se proti nežádoucímu otěhotnění chránit klasickými metodami ochrany proti početí. Od použití prezervativu (který může ochránit i před pohlavními chorobami), až po hormonální antikoncepci a jejich vzájemné kombinace pro zvýšení bezpečnosti. Lubrikační gel nemá žádný negativní vliv na hormonální antikoncepci, nitroděložní tělíska ani jiné druhy antikoncepcí. Také ovšem nezvyšuje jejich účinek. Plní hlavně lubrikační úlohu a to umí bezvadně. Vždyť kvůli tomu jste si ho pořizovali.

V případě, že používáte prezervativ, nepoužívejte lubrikační gely na bázi vazelíny či oleje. Materiál, ze kterého je prezervativ vyroben tyto látky mohou poškodit a prezervativ by se mohl roztrhnout. Po každém použití tubu s gelem nebo dávkovač důkladně očistěte, včetně aplikačních nástavců. Před použitím tak učiňte také ještě jednou. Na obalu, pod uzávěrem nebo v aplikátoru se mohou množit bakterie, které si při aplikaci můžete zanést do těla. Údržba erotických pomůcek, mezi které lubrikační gely patří, prostě vyžaduje údržbu po sexu, ale i znovu před ním.

Lubrikanty sou pouze sexuální pomůckou určenou pro usnadnění sexuálních aktivit a soulože. Rozhodně však nenahrazují opatření pro bezpečný sex (lépe bezpečnější sex).

U anální sexu považuji za samozřejmost nepokračovat ve vaginálním sexu bez dokonalého umytí obou partnerů. Pokud máte pocit, že gel nanesený na zadeček stačí na obě partie, pak si uvědomte, že je to naprosto dokonalý způsob jak přenést mikroby z prostorů konečníku do vagíny. Gel je potřeba před změnou sexuální praktiky dokonale odstranit, protože bakterie zcela jistě obsahovat bude. Po umytí můžete nanést nový gel a pokračovat třeba v souloži. Záněty, infekce a komplikace vzniklé přenosem z konečníku do pochvy, kterým zabráníte, za chvilku hygieny navíc a nový gel, rozhodně stojí.

Na lubrikační gely je potřeba dávat pozor - olejové gely silně mastí a jejich skvrny jdou z prádla jen obtížně odstranit. Lubrikační gel jde velice obtížně dolů také z pokožky, zvláště pak ty na vodní bázi. Po milování je vhodné se důkladně omýt teplou vodou. Budete čistí a nic si neumažete.

Kde se dají lubrikační gely a oleje koupit?

Pokud chcete účinky lubrikačního gelu vyzkoušet nebo jej přímo potřebujete ze zdravotních důvodů, pak jej zakoupíte v lékárnách, v drogérii nebo ve specializovaných prodejnách erotického zboží. Je to naprosto běžný sortiment a určitě nějaký druh budou mát v nabídce. Pokud si nevíte rady, pak je nejlepší poradit se v lékárně. Jsou na poradenství v oblasti intimní hygieny a sexuálních potřeb zvyklí a určitě se nemusíte stydět zeptat. Nejširší výběr především speciálních druhů lubrikačních gelů najdete v sítích sexshopů, kde vám k jednotlivým výrobkům podají odborné vysvětlení a poradí který je pro vás nejlepší. Většina gelů se zde prodává za vyšší ceny, než je běžné v lékárnách. Můžete také využít řady specializovaných internetových prodejen, kde je trvale nejvyšší výběr a dodání je diskrétně až domů.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: