Jste zde

Tantrická meditace hlazením - vědomý dotek

Tantrická meditace hlazením - vědomý dotek

Hlavní téma: "Tantrické meditace a cvičení".
Volné pokračování článku "Dotek v pozornosti - meditační technika".

Článek bude mít několik části

Každá sebekrásnější nebo dokonalá teorie zůstává bez možnosti praktického ověření jen teorií. Když budete číst o nějaké meditační technice a nebude vysvětleno, jak ji vyzkoušet nebo provádět, pak je to pro každého, kdo o ni bude mít zájem, jen informace o tom, že něco podobného je možné... Proto nemám rád popisy různých meditačních technik, které často končí někde v úvodu popisu techniky známou větou "S praktickou ukázkou techniky se můžete seznámit u nás na kurzu... Objednávku naleznete ZDE, příspěvek (nevratnou zálohu) poukažte na náš bankovní účet..." Nevěříte? Pohledejte na internetu a záhy zjistíte, že většina těch, kteří si hrají na tantrické mistry, přesně takto popisují meditační i jiné tantrické techniky. Na kurzech se dovíte víc, nejlépe (pro organizátory), ve skupinách alespoň 40 lidí. Čest výjimkám...

Přitom tantra nikdy nebyla jen pro vyvolené (dnes pro ty, co mají peníze na kurzy). Vždy byla chápána především jako filosofie, přístup k životu a tedy i k milování. Meditace i tantrické techniky jsou i dodnes běžnou součástí kultury mnoha národů. Dnes ovšem už jen těch, které nejdou bezhlavě cestou materiálního, ale duchovního naplnění života.

Nejčastěji se meditace hlazením samozřejmě provádí ve dvojici. Tato technika není prioritně předurčena pro větší tantrická setkání. Základem párové techniky je individuální dvojice provádějící meditaci v soukromí. V tomto článku se pokusím popsat základní techniky meditace hlazením které si může vyzkoušet každý pár, který bude chtít poznat něco nového, jiného, možná mnohem hlubšího, než může poskytnout sex nebo soulož.

Technika "Meditace hlazením - vědomý dotek" se používá například v technikách

Meditace hlazením je technika snadná

Meditace hlazením je vlastně tou nejjednodušší a nejsnadnější meditací vůbec. Hodnotím ji schválně takto zjednodušené, aby si ji vyzkoušeli i ti, kteří se na meditace necítí nebo z nich mají tak trochu obavy. I ta sebesložitější a nejdokonalejší meditace vyžaduje vyžaduje to nejzákladnější - rozhodnout se ji prožít nebo poskytnout. Bez toho, že se rozhodnete a své rozhodnutí zrealizujete, se nikam neposunete. Meditace hlazením má tu výhodu, že i když se vám bude zdát, že nebyla dokonale provedená a že nepřinesla výjimečné výsledky, nikdy nebudete moci prohlásit, že vám nebyla příjemná nebo že se vám nelíbila.

Meditace hlazením jsou určeny pro každého, kdo se s tím druhým už trochu sblížil a chce tomu druhému (i sobě) dopřát krásné pocity cíleného něžného jemného doteku.

Tantrické meditace hlazením v tantrické skupině

Meditace hlazením ve více lidech už přece jen vybočuje z běžného doteku mezi partnery a patří spíše do technik skupinových nebo tantrických.

Tantrická meditace hlazením se dá provádět ve dvojici, trojici i ve čtyřech. Pokud je prováděna větší skupinou lidí, pak je rozumnější, když je skupina dobrovolně rozdělena do dvojic a trojic. Technika meditace může být stejná pro libovolně velkou skupinu lidí. 

Pokud zvažuje tantrickou techniku hlazení vyzkoušet ve trojici, pak je nutné do trojice najít takového člověka, který si to zaslouží... Ve čtveřici mohou být lidé, kteří se znají a vzájemně si důvěřují nebo čtveřici vytvoří dva partnerské nebo manželské páry. Tuto variantu popisuje článek "Meditace hlazením - pro čtveřici".

Co je cílem meditace hlazením?

Každá tantrická technika má nějaký smysl, moderně řečeno cíl. Smyslem techniky meditace hlazením je

 • získání zkušeností s jednoduchou podobou meditace
 • navázání vzájemné důvěry mezi partnery
 • prohloubení vzájemné důvěry mezi partnery
 • prohloubení vzájemné intimity partnerů
 • zklidnění a ztišení
 • uvolnění psychického a fyzického napětí
 • odstranění obav z přijímání doteků
 • odstranění obav z poskytování doteků
 • odstranění sexuálního napětí z doteku mezi mužem a ženou a ženou a mužem
 • pochopení, že fyzický kontakt, dotek, hlazení nebo něžnosti nemusí mít za cíl navození vzrušení, ale naopak zklidnění a uvolnění
 • příprava na další techniky meditací nebo masáží
 • ...

Jak se meditace hlazením provádí?

Zcela jistě existuje celá řada návodů na to, jak meditaci hlazením provést. Mohou se lišit její postupy, doba po kterou se provádí a nakonec i důvod proč takovouto meditaci vůbec dělat. I po stránce erotické se mohou cíle dost zásadně odlišovat. Někdo ji může provádět výhradně z důvodu zklidnění, uvolnění, naladění, jiný s cílem navodit sexuální vzrušení sobě, partnerovi či partnerce. Tento návod tak může být jedním z mnoha a jeho cílem není navodit sexuální vzrušení, ale naopak zklidnění, uvolnění, příjemný pocit z blízkosti a vzájemné pozornosti. pokud se dostaví vzrušení, není to problém, Vzrušení však rozhodně není hlavním cílem této meditace.

Meditace hlazením má tři části

Postupně si všechny tři části meditace si popíšeme. Každá část meditace bude trvat 10 minut a bude provedena nejdříve ženou na muži a pak mužem na ženě. Celkově tedy bude meditace trvat 2x10 minut pro zadní část těla muže a ženy, 2x 10 minut pro přední část těla muže a ženy a 10 minut pro vzájemné objímání a hlazení. Z toho je jasné, že celková délka meditace hlazením pak bude okolo 50 minut čistého času!!! A to není málo!!!

Aby meditace hlazením měla dostatečný prostor pro naplnění jejích cílů, počítejte minimálně s hodinou nikým nerušeného klidu.

Připravte si posvátný prostor.

Můžete ho připravit úplně stejně jako když chcete vytvořit příjemnou atmosféru pro masáž nebo když se přepravujete na tantrickou masáž. Není v tom prakticky žádný rozdíl.

Techniku meditace hlazením můžete provádět v lehkém oblečení, lunghi nebo svlečeni. Záleží na tom jak velkou míru vzájemné intimity jste připraveni přijmout. Neznamená to tedy, že meditaci hlazením musíte provádět výhradně svlečení. To poskytuje prostor i těm, kteří s meditací začínají nebo těm, kteří se stydí či doposud se na svlečeném těle nedotýkali a necítí se na to.

V dalším popisu techniky se ovšem budu zabývat meditací, při které jsou oba partneři svlečeni a pouze se lehce přikryjí například hedvábným šátkem nebo lunghi. Vzájemná nahota není problémem a naopak dovoluje pochopit, že nahota je přirozená, že lidské tělo je přirozené takové, jaké je a že není nutné se ně stydět. Při meditaci nedochází k cílenému vzrušování i když je pravděpodobné, že se vzrušení v některé části meditace může dostavit.

Připravte si dostatečně dlouhou meditační hudbu

Připravte si dostatečně dlouhou meditační hudbu, nejlépe tvořenou orchestrálními skladbami délky okolo 5 minut. Ne delší a ne moc kratší. Skladby by měly být přibližně stejně dlouhé. Je dobré si takový mix meditační hudby dopředu připravit. Když budete vědět, že skladby jsou stejně dlouhé a že máte k dispozici asi hodinu orchestrální, klidné meditační hudby, výrazně vám to pomůže při meditaci. Skladby pro vás budou mírou času, na kterou se můžete spolehnout.

Pokračování meditace naleznete ZDE v článku "Meditace hlazením - část první".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje