Jste zde

Technika ájurvédské masáže - masáž nohou zezadu

Technika ájurvédské masáže - masáž nohou zezadu

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Hlavní téma: "Techniky ájurvédských masáží".
Pokračování článku "Rituály nanášení a roztírání oleje".
Předcházela "Nanášení oleje - zadní strana těla - nohy".

Z technik druhé části ájurvédské masáže, tedy masáže zadní strany těla, jsme již provedli masáž zad a masáž hýždí. Před námi je masáž nohou zezadu.

Masážní olej je pro ájurvédské masáže velmi důležitý a jeho nanesení na kůži masírované je chápáno jako určitý rituál. Rozhodně se tento postup dá považovat za rituál. Tato technika je velmi důležitá pro celkové uvolnění masírovaného člověka a významně se podílí na celkovém uvolnění svalů pánevního dna a psychiky. Protože se jedná o samostatnou techniku, která není masáží, popsal jsem ji v článku "Nanášení oleje - na zadní stranu těla - nohy".


Cílem této části masáže nohou je

  • uvolnění napětí svalů nohou
  • prokrvení nohou
  • rozproudění lymfatického systému nohou.

Proto techniky masáže postupují od nártů nohy až do oblasti boků a hýždí. Lymfa se posouvá velmi pomalu a proto i techniky masáže a její plynulé posouvání směrem k srdci musí být pomalé a cílevědomé. Rozprouděná lymfa odvede produkty metabolismu a toxinů z kůže a podkoží do lymfatického systému těla - do lymfatických uzlin v tříslech a odtud budou odtékat do trupu. Výsledkem masáže bude rozprouděná krev a posílený pohyb lymfy z nohou směrem k srdci. Masírovaná (-ný) může pociťovat úlevu od bolesti nohou a jejich prohřátí. Teplý olej tomu napomůže...

Jak se masáž nohou provádí?

Až je olej nanesený a rozetřený, začneme s masáží. Masáž musí být od technik nanášení oleje pocitově oddělena. Toho se dá docílit velmi jednoduše - masírovanou nohu rukou sevřeme tak, aby prsty a palec svíraly Achillovu šlachu. Sevření je pevné, ale nesmí bolet. Udržíme ho tak 5 až 6 sekund a pak ho pomalu uvolníme. Masáž bude vedena od nártů, přes lýtko, podkolenní jamku a stehno až na hýždě a zboku až do oblasti kyčle.

Začínáme u kotníku základní technikou masáže - hnětením a postupujeme směrem k podkolenní jamce. Kromě klasické masážní techniky povrchového hnětení se používá i varianta kruhového hnětení a střídavého hnětení s posouváním rukou. U všech těchto způsobů masáže se technika provádí oběma rukama. Tlaková síla může být střední nebo malá. Použití síly nebo tlaku je závislé na objemu svalů, jejich pružnosti a svalovém napětí. Jinou silou a intenzitou se tato technika bude provádět na mladé ženě a jinak na muži, sportovci... Techniku hnětení si můžete připomenout v článku "Základní technika masáže - hnětení" v části která se týká masáže nohou. Techniku opakujte 6x.

U podkolenní se technika mění. Masáž musí uvolnit tkáň podkolenní jamky a posunout lymfu směrem k srdci. Podkolenní jamku uvolníte pomalým střídavým rotačním pohybem palců podobným hnětením. Nejdřív směrem od sebe, pak pohyb obrátíte a rotačním pohybem tkáň uvolňujete směrem k sobě. Techniku opakujte alespoň 6x na každou stranu..

Následuje základní technika masáže - hnětením - tentokráte na stehnu. Techniku hnětení si můžete připomenout v článku "Základní technika masáže - hnětení" v části která se týká masáže nohou. Techniku opakujte 6x na vnitřní straně stehna až do třísel, 6x na horní straně stehna a 6x na vnější straně stehna. Technika je to jednoduchá ale účinná. Myslete přitom na prsty nebo na palce. Půjde to snadněji a přesněji.

Po uvolnění tkáně nohy následuje měkká masážní techniky (effleurage) která má za cíl posunout lymfu směrem k srdci a podpořit proudění krve v noze. Můžete ji uplatnit na celé noze 6x.

Poté se provede technika, která je zaměřena na uvolnění tukových buněk ze tkáně nohy. Dala by se popsat jako "hrábě". Podobně jako jste dělali techniku effleurage, budete lymfu tlačit směrem k srdci. Cestou zpět však oddálíte prsty rukou od sebe a tlakem je zaboříte do tkáně hýždě shora a zboku na úrovni kyčle. Do tkáně nohou zabořené prsty obou rukou táhnete dolů pod kolenní jamku na lýtko, zde tlak uvolníte a celou plochou dlaní a prstů tlačíte krev a lymfu zpět směrem ke tříslům. Uvolněné tukové buňky lymfa odplaví a vnitřní orgány je zpracují. Tato technika patří mezi techniky které výrazně napomáhají k odvodnění nohou a k jejich "zeštíhlení" a vytvarování. Opakujete 6x až 9x.

Pak vše opět zklidníte a zakončíte měkkou masážní technikou (effleurage) vedenou od kotníků směrem k tříslům, na hýždě a srdci.

Celou masáž zakončíte stejným hmatem kterým jste masáž začínali - masírovanou nohu jednou rukou sevřete tak, aby prsty a palec svíraly nárt Achillovu šlachu. Stisk opět udržte tak 5 až 6 sekund a pak ho pomalu uvolněte.

Jednu nohu máme namasírovanou.

Přejdeme na druhou stranu stolu a masáž bude pokračovat masáží druhé nohy. Nejdříve ji však musíme natřít olejem a ten pak rozetřít po celé ploše nohy tak, jak je popsáno v článku "Nanášení oleje - zadní strana těla - nohy".

Až je olej nanesený, můžeme druhou nohu masírovat stejně, jak je popsáno výše. Postup je naprosto stejný...


V rámci Ájurvédské masáže poloviny těla nebo Ájurvédské celotělové olejové masáže budou dále následovat tyto rituální a masážní techniky:

Tím končí ájurvédská masáž poloviny těla. Pokud bude masírovaná(-ný) chtít, může pokračovat ájurvédská celotělová olejová masáž.

Poznámka:

V rámci Základní ájurvédské masáže je na nohách prováděna pouze tlaková masáž nohou. Při Ájurvédské masáži poloviny těla je provedena tlaková masáž nohou a posléze proběhne i masáž nohou zezadu. Teprve při Ájurvédské celotělové olejové masáži budou nohy ošetřeny všemi technikami - tlakovou masáží nohou, masáží nohou zezadu i masáží nohou z přední strany těla.