Jste zde

Kandidové infekce - kvasinkové infekce - Candida albicans

Kandidové infekce - kvasinkové infekce - Candida albicans

Volné pokračování článku "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby".

Kandidové infekce (Candida albicans) - Jejich hlavní symptomatologií je různě charakteristický poševní výtok. Candida albicans je druh kvasinky, jenž někdy u lidí způsobuje ústní a genitální houbové infekce. Tato mykóza je zejména častou příčinou nemocí a úmrtí u osob se sníženou imunitou (vlivem AIDS, chemoterapie, transplantace orgánů).

Kandidové infekce mohou intimní život muže i ženy velmi znepříjemňovat. Jejich léčbu se rozhodně nevyplatí odkládat, protože v pokročilém stádiu neléčené nemoci jsou příznaky nepříjemné až velmi bolestivé. Vzhledem k tomu, že se jedná o pohlavně přenosnou chorobu, je v každém případě potřeba, aby se léčili oba partneři. Oba mohou používat i masti, které ženě doporučil lékař. Pokud je předepsáno perorální antimykotikum, měl by muž raději navštívit lékaře (urologa nebo dermatologa) pro upřesnění své léčby. Pokud se při návštěvě lékaře nákaza prokáže, můžete požádat o radu, jakou léčbu má zvolit partner nebo partnerka.

Prevencí je udržovat optimální poševní prostředí. Základem léčby mykózy je dostatečně dlouhá doba používání antimykotické masti nebo předepsaných léků. V případě, že v období léčby budete pokračovat v sexuálním životě, používejte vždy kondom (jinak se nákaza bude neustále vzájemně předávat) a dostatečnou lubrikaci při sexu. Mezi preventivní opatření při léčbě i mimo ni patří vhodná životospráva, omezení sladkých jídel, nošení lehkého prodyšného nejlépe bavlněného spodního prádla, nepoužívání běžných mýdel a saponátu. Doporučuje se spíše používat přírodní mýdlo a přípravky pro intimní hygienu které obsahují kyselinu mléčnou nebo s přídavkem čajovníku australského.

Prevence spočívá v uvědomění si faktorů, které ke vzniku kandidové infekce přispívají, tedy faktorů, které narušují přirozené poševní prostředí. Je možné preventivně aplikovat gely, které pomáhají obnovovat přirozené poševní prostředí a zajišťují správnou hodnotu pH. Stejným způsobem fungují laktobacily i v případě narušení vaginální mikroflóry.

 

Rozšíření a léčba

Převážně se doporučuje jednorázová léčba aplikací antibiotik. Doporučuje se léčba nystatinem, fluconazolem či itraconazolem.

Povinnost hlášení infekce

Infekce nepodléhá povinnému epidemiologickému hlášení.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Rejstřík

Kandidové infekce, kandidová infekce

(AK)(Z)(L)