Hlavní téma: "Umění doteku".
Volné pokračování článků "Rituály nanášení a roztírání oleje" a "Techniky ájurvédských masáží".
Ájurvéda, nejstarší dochovaný léčebný systém na světě, je pět tisíc let stará indická medicína pro tělo i mysl. Skládá se z jednotlivých unikátních systémů výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, pročišťování organismu, aromaterapie a masáží. Ájurvéda je sanskrtské slovo, které se dá přeložit jako "věda života" (ájur = život a véda = vědění). Jako účinný léčebný systém ji od roku 1982 uznává i Světová zdravotnická organizace. Ájurvédská masáž je technika při které dochází k celkové harmonizaci těla, duše i mysli. V asijských zemích je tato masážní metoda, společně s ájurvédským přístupem k nemoci využívána jako účinný léčebný systém, který dokáže s pomocí a vírou nemocného vyřešit, nebo alespoň řešit mnohé zdravotní potíže. Opakováním ájurvédských procedur se jejich účinek výrazně zvyšuje, četnost procedur je individuální.
Ájurvéda se postupně utvářela ve staré Indii a často je nazývána matkou všech léčebných systémů. Po tisíce let si ji mistři svým žákům předávali ústní formou a většina dnešních přírodních i klasických systémů léčby má kořeny právě v ájurvédě. Z Indie se rozšířila spolu s buddhismem do dalších oblastí - Tibet, Nepál, Barma, Srí lanka .... Dnes se přizpůsobuje podmínkám moderního světa a získává si nové příznivce i v naší zemi. Ájurvéda je holistickou metodou - zabývá se celým člověkem. Podle ní spolu tělo, mysl i duch souvisejí, jsou neoddělitelné. Nezaměřuje se na potlačování příznaků nemoci, ale hledá a léčí příčinu jejího vzniku. Ájurvéda klade velký důraz na prevenci a neustálou vědomou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a zdravého životního stylu. Ájurvéda respektuje přírodní i etnografické rozdíly a tak podle konstituce, rasy a klimatických podmínek doporučuje odlišné jídlo, cvičení a celkovou životosprávu. Dnes je západní svět zaplaven vlnou nových léčitelů. Mění se také bohužel i celý systém zdravotnictví a z pacientů se stávají klienti ... Již z principu tržního hospodářství má dnes většina z léčitelů i podnikatelů ve zdravotnictví zájem na tom, aby pacienti (klienti) přicházeli znovu. Proto si připomeňme, že pacienti přicházejí znovu jen tehdy zůstávají-li nemocni ... Existují však i lidé, kteří se ve skutečnosti vůbec nechtějí vyléčit. Vyhovuje jim být nemocný z mnoha důvodů a ani si to sami neuvědomují.
Bohužel i v oblasti ájurvédy nastává komercionalizace, neboť co je atraktivní, o čem se píše, co "letí" je potřeba využít ... Mnoho masážních salonů zařazuje tuto techniku do svých ceníků a přitom neznají nic víc, jak několik základních hmatů a technik, které někde vyčetli, nebo okoukali na jednodenních školeních. To podstatné mnohdy nevnímají. Vztah mezi masérem a masírovaným musí být harmonický, na straně maséra musí být upřímná touha chtít pomoci a soucítit s problémy člověka, který mu dal svou důvěru. To se člověk nenaučí ze dne na den. Naučit se hmaty a techniky nestačí. Lidé, kteří se vezou na nějaké módní vlně a chtěli by přitom pokud možno vydělat co nejvíce peněz, pro ty se ájurvédské masáže nehodí a nebudou mít dlouhodobě žádný úspěch.... Jestliže masérovo myšlení není v pořádku, není koncentrovaný, není ochoten a soustředěn dávat, nemůže se proces ájurvédské masáže správně rozjet a nenastane tok energií bez kterého nemůže být proces samoléčení úspěšně rozvinut. Takoví lidé také většinou ani nenajdou ten úžasný zpětný pocit toku energií, protože sami nespočívají ve svém středu... Léčba Ájurvédou je vždy individuální a používá se při ní různých terapií jako je například aromaterapie, masáže, bylinná léčba, cvičení, dechové cvičení, dieta, detoxikační kůra, meditace, terapie barvami a další. Současně může ájurvédský lékař či terapeut doporučit i změny v životním stylu či stravování. Ájurvéda léčí mnoho nemocí od běžného nachlazení po chronické nemoci včetně chorob duše. Vždy však klade důraz na prevenci. Já osobně jsem se rozhodl pro cestu dotyku a tak se snažím hledat při práci s tělem a jeho problémy využití ájurvédských masážních technik.
Ájurvédské masáže jsou součástí prevence a především systému samoléčení organizmu založeného na tradičních technikách a postupech, filosofii ájurvédy, taoismu a osobní odpovědnosti za své zdraví. Podstatné je to, že tyto techniky se můžete sami naučit a poskytovat si je navzájem v rodinném kruhu, nebo kruhu svých přátel. Tyto techniky nejenže upevní Vaše zdraví, ale pomohou Vám upevnit rodinné a přátelské vztahy a v neposlední řadě Vám změní pohled na dotyk mezi lidmi, v rodině a rozšíří pohled na svět a jeho smysl. Masážní ájurvédské techniky nejsou složité, vyžadují však celé srdce, které do masáže musíte vložit. Lidé, kteří pracují intuitivně a nechají se vést instinktem a pocity, mívají větší úspěch ... Ájurvédské masážní techniky jsou tedy především o hledání harmonického stavu celého organismu. Opakováním ájurvédských procedur se jejich účinek výrazně zvyšuje. Četnost procedur je individuální, doporučuje se však minimálně jednou za měsíc pro udržení pozitivních pocitů a pravidelnou regeneraci těla. Optimální je zařadit ájurvédské masáže do pravidelné péče o tělo a mysl a dopřát si některou z jejích forem jedenkrát týdně. Především lidé vystavení velkému pracovnímu vytížení v krátké době pocítí pozitivní účinky této formy relaxace na jejich organizmus. Masáž dodává vitalitu a blahodárně regeneruje tělo, díky prováděné masážní technice a olejům zpomaluje proces stárnutí.
Završením masážních ájurvédských masážních technik je masáž celého těla.
Provádí se na volné tělo a má tři části:
Tak jako všude jinde, i u ájurvédských technik platí, že nic neuspěcháte. Proto doporučuji projít všemi jednoduššími formami ájurvédských masáží - základní, poloviny těla a pak teprve, až jste schopni ji přijmout, prožít masáž celého těla. Mnohdy se lidé přeceňují a trvají hned na celotělové masáži a pak ji psychicky nezvládnou a nebo si z ní nedokáží přijmout to, co by jim mohla dát, kdyby byli připraveni... Masáže celého těla může provádět jeden masér, ale naprosto ojedinělý je prožitek při masáži prováděné dvěma maséry synchronně.
Zážitky z ájurvédských technik jsou jen obtížně sdělitelné. Lidé, kteří touto cestou neprošli je nemusí vnímat tak, jak jste je prožili. Tato osobní zkušenost je mnohdy i nesdělitelná, protože Vaše zkušenost může být na pomezí meditačních zážitků spojených s vizemi, barvami, vůněmi, zvuky a pocity, které jste zažili v novém, jiném čase a prostoru... Proto je lépe o svých prožitcích přemýšlet a spíš, než je sdělovat, raději hledat cestu, jak je využít pro radost jiných lidí blízkých i cizích ....
Ájurvédské masáže jsou nejen o dávání a přijímání. Samozřejmě jsou také o technikách ájurvédských masáží ve spojení s rituály nanášení a roztírání oleje. Není snadné se vše naučit tak, aby výsledek odpovídal záměru. Bez vzájemné důvěry a také určité spolupráce mezi dávajícím a přijímajícím člověkem se prostě nedá docílit toho, co ájurvédské masáže lidem mohou dát. Naučit se při ájurvédských masážích dávat je stejně důležité jako se je učit přijímat. Oboje je "běh na dlouhou trať", ale výsledek za to stojí.
Ájurvédské masáže většinou trvají 90 minut až 120 minut. Jedná se o techniku, jejíž účinek Vás může hluboce zasáhnout. Každý ji může prožít jinak. Jedno však platí - zasáhne Vás tak hluboce, jak hluboce si ji dovolíte přijmout. Pokud při ní budete v mysli přepočítávat svá konta, přijímat a propouštět zaměstnance, nebo se ponižovat před šéfy či vyvyšovat nad podřízenými, je lépe jít místo masáže s masérem na pivo. Pokud se ale dokážete ponořit do svých pocitů, vydáte se cestou dechu a procítíte doteky masáže, vůni a teplo olejů, můžete se projít novým světem, proletět se nad mořem nebo nad horami, dívat se na svět pod Vámi s radostí a obdivem. Na cestě potkáte své vzpomínky, problesknou Vám dávno zapomenuté události, potkáte se s lidmi, kteří jsou již dávno v jiném světě, nebo se necháte omývat všemi barvami duhy. Zážitky mohou být různé. Možná se jen pomaličku posunete do říše snů a masáž prospíte v lehkém ozdravujícím spánku. Možná se potkáte se svým podvědomím a budete mít možnost se vyrovnat se zážitky a událostmi, které Vás v hloubce duše tíží již léta .... Mnohdy lidé při masáži uvolňují své emoce, pláčou, smějí se nebo se jen usmívají. Pocitů může být tolik, kolik jich život nabízí a žádný z nich není špatný, nepatřičný .... Pro Vás je důležité nebát se tyto emoce uvolnit, prožít, vyrovnat se s nimi a někdy se i smířit s událostmi, které se jinak ani přijmout nedají. Masér, který se ájurvédskými masážemi zabývá do hloubky, ví, co všechno můžete zažívat. Jeho přítomnosti se nemusíte bát a ani se nemusíte před ním obávat projevů svých emocí. Ájurvédská masáž prováděná zkušeným masérem je energetická masáž a masér Vám zpět vrací Vaši energii. Nezasahuje do Vašich emocí, nechá Vás je prožívat a je pro Vás bezpečnou oporou v okamžiku, když ji potřebujete. Ájurvédská masáž má vyzařovat v mém chápání láskyplnou dobrotivost. Pokud ji v ní procítíte, byla její myšlenka naplněna.
POZITIVNÍ ÚČINKY ÁJURVÉDSKÉ MASÁŽE
Po masáži se ponechává olej na kůži co nejdelší dobu, aby tak mohlo dojít k jeho vstřebání a plně se projevily jeho pozitivní účinky. Pokožka po olejové masáži zůstane vláčná, pružná a zregenerovaná. Příznivé účinky oleje je vhodné zachovat po co nejdelší dobu. Při následné osobní hygieně pro lehké odstranění zbytků oleje doporučuji použít sprchování vlažnou vodou a přírodní mýdlo. Kvalita kůže po provedení ájurvédské masáže je srovnatelná s provedením kosmetiky za použití špičkových a tedy neskutečně drahých krémů a přípravků. Masážní techniky a důslednost masáže vám na kůži provedou spolu s účinkem esenciálních olejů dokonalé vyčištění a odstranění odumřelých vrstev kůže. Přitom jako brusný materiál slouží ruce maséra a jemné esenciální oleje. A tento účinek je jen tak mimochodem jako jeden z bonusů při ájurvédské masáži ... Již mnoho lidí bylo po masáži příjemně překvapeno, jak se jejich tělo změnilo k lepšímu. Je potřeba si uvědomit, že tato technika je stará 4000 let a donedávna se lidé obešli bez kosmetiky. Stačilo trochu znalostí, důslednosti, kvalitní přírodní oleje, hodně času a trpělivosti .... Po olejových masážích je vhodné se převléci do lehkého a pohodlného oblečení, u kterého nebudete zvažovat, zda je neušpiníte od zbytků masážního oleje.
Mnoho lidí zajímá jaké další masáže mohou zažít. Já jsem přesvědčen o tom, že Ájurvédské masáže mohou poskytnout vše, co člověk od technik masáží a doteku očekává. Pro ty, kteří chtějí "jít dál", za ájurvédské masáže, jsou tady již techniky spíše tantrické. Mezi ty úvodní je možné zařadit "Tantrickou meditaci "Posvátných dotek"" a "Tantrickou masáž Harmony". Tyto masáže a meditace zaměřené na hlazení je možné chápat jako přechod mezi Ájurvédským a Tantrickým přístupem k doteku.
Připravte se však na to, že se při nich neobejdete bez znalosti o technikách ájurvédských masáží ve spojení s rituály nanášení a roztírání oleje.
(AK)(Z)