Jste zde

SHIRODHARA, masáž třetího oka

SHIRODHARA, masáž třetího oka

a celotělová ájurvédská olejová masáž

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".

Tuto techniku nedoporučuji lidem kteří ji chtějí absolvovat proto, že mají psychické problémy a chtějí je zmírnit nebo trpí depresemi. Tato technika totiž není "pouze" o polévání čela teplým olejem..., ale její účinky mohou zasáhnou i do podvědomí!

Masáž je hojně využívaná v Indii, Nepálu, na Srí Lance, v Thajsku a dalších asijských zemích a je vyhledávána pro hlubokou relaxaci a zklidnění mysli. Prožitek se zcela odlišuje od všech ostatních druhů procedur a masáží.

Jedná se o tradiční ájurvédskou techniku, při které se po dobu asi 30 minut působí tenkým proudem teplého oleje na na celou oblast čela a tzv. "třetí oko" - vitální centrum, šestou čakru. Šestá čakra - čelní čakra - Adžňá, je v těsném spojení s třetím okem (místo uprostřed čela mezi obočím). Zároveň masér po celou dobu jemně masíruje vlasatou část hlavy a zadní část temene hlavy. Efektem je hluboký pocit relaxace celého těla i mysli.

 • Jedná se o velmi intenzivní relaxační a regenerační ájurvédskou techniku, při které se působí tenkým proudem teplého oleje celou oblast čela a tzv. TŘETÍ OKO - vitální centrum, šestou čakru. Zároveň se jemně masíruje pokožka hlavy a zadní část temene hlavy.
 • "Kdo nepoznal tuto masáž, neví, co je to přiblížit se Nirváně". Takto jsem hodnotil masáž SHIRODHARA, masáž třetího oka, když jsem ji poprvé zažil. Musím však upozornit na to, že tuto masáž hlavy by měl podstoupit zájemce až po několika (hodně) zkušenostech s ájurvédskou masáží celého těla. Není to masáž pro začátečníky. Vyžaduje již jistý stupeň soustředění a vizualizace.
   
 • Pokud masáž třetího oka podstoupí někdo bez přípravy, jen jako experiment, může být zklamaný tím, že jeho prožitek je sice příjemný, je to však jen příjemný prožitek ....
   
 • Dokonce se může stát, že někteří lidé při této masáži "ulétnou" a velmi obtížně se pak mohou vracet do reality. Proto dobře zvažte, jak na tom se svou schopností hluboké relaxace, vizualizace a meditace jste.

Účinek masáže:

 • navodí hluboký pocit klidu a pohody
 • snižuje úzkost, bolesti hlavy, běžné deprese a smutky
 • snižuje psychické napětí z přepracování
 • zlepšuje obtíže s pamětí
 • snižuje nespavost
 • pozitivně působí na migrény

Průběh masáže
Masírovaný leží na masážním stole na zádech, hlavu má měkce podloženu a nehýbe se. K masáži se požívá kvalitní přírodní olej s přísadami dalších bylinných olejů podle konkrétní potřeby masírovaného. Nad hlavu je umístěna speciální nádoba s olejem tak, aby kapky padaly přesně na čelo mezi obočí. Olej, který stéká z hlavy se vrací zpátky do nádoby, ze které kape.

K této ájurvédské proceduře se používá speciální nádoba s kulatým dnem o obsahu okolo 2 litru s otvorem ve středu dna. V Indii se používá miska z pálené hlíny, skla, zlata, stříbra, dřeva, porcelánu nebo nerezu. V našem centru používáme porcelánovou nádobu. Ve dně nádoby je asi 1 cm velký otvor, přes který je dnem vzhůru položena kulatá miska s dírkou ve dnu. V Indii se používá tvrdá skořápka z kokosu, kovu nebo hlíny. V našem centru používáme pálenou glazurovanou misku, nebo měděnou tepanou misku. Nádobou i miskou obrácenou dnem vzhůru je protažen provázek asi 10 cm dlouhý. Nahoře nad dnem malé misky je upevněn přes velký uzel s dřevěným kolíčkem. Nádoba je zavěšena za řetízky upevněné k jejímu okraji z držáku. Konec provázku visí ve výšce do 10 cm nad čelem masírovaného.

Před vlastním poléváním masér potře hlavu masírovaného vlažným olejem. Do nádoby vlije ohřátý olej a nechá ho plynule stékat na čelo. Olej, který steče z hlavy, se sbírá do zásobníku pod stolem a opět se vlévá do nádoby. Olej je na čelo nasměrovaný tak, aby nemohlo docházet k jeho zatečení do očí. Někdy se na čelo "přilepí" zábrana z včelího vosku, která zatečení oleje do očí masérovaného zabrání i při neúmyslném pohybu jeho hlavou.

Tato procedura se může provádět denně po dobu jednoho nebo dvou týdnů podle potřeb a podle fyzických i psychických podmínek masírovaného. Nejvhodnější čas k provádění procedury je v dopoledních hodinách. Odpoledne a večer nepatří mezi vhodné období. Pokud je masáž Shirdhara použita jako vedlejší procedura, která má za cíl zvýšit uvolnění, lze ji provádět po celý den.

Po vlastní proceduře masáže třetího oka následuje "Ájurvédská celotělová olejová masáž", nebo potření celého těla olejem pro zvláčněni pokožky. Roztírání oleje se provádí jako "Rituál nanášení a roztírání oleje".

Dále může následovat ájurvédská parní bylinná lázeň. Vhodnější však je, když byla využita před technikou SHIRODHARA, masáží třetího oka nebo před "Ájurvédskou celotělová olejovou masáží".

SHIRODHARA, masáž třetího oka není vhodná pro lidi kteří

 • mají dlouhodobé psychické problémy pro které jsou léčeni
 • trpí dlouhodobými, těžkými depresemi pro které jsou léčeni
 • se léčí po psychických traumatech
 • se léčí po těžkých vztahových traumatech
 • trpí klaustrofobií
 • mají problémy s roztroušenou sklerózou
 • berou jakékoli zklidňující léky a antidepresiva
 • mají problémy s dotekem na hlavě nebo tváři
 • nesnáší teplý olej na těle a tváři
 • trpí alergickými reakcemi na oleje

Tato technika totiž není "pouze" o polévání čela teplým olejem..., ale její účinky mohou zasáhnou i do podvědomí!


Pro představu cenových relací uvádím:

CENÍK ÁYURVÉDSKÝCH PROCEDUR

Procedura Poznámka Ovlivňuje Trvání procedury Cena      

SHIRODHARA, MASÁŽ TŘETÍHO OKA
a
olejová celotělová masáž

nebo

SHIRODHARA, MASÁŽ TŘETÍHO OKA
a
potření těla olejem pro zvláčnění pokožky.

MASÉR a pomocník
hlava
horké oleje

pak
celotělová masáž 

mysl,
ducha,
hluboká relaxace až meditace,
emoce

30 minut olejová masáž třetího oka

2 hodiny celotělové masáže

2000,-Kč

ájurvédská parní bylinná lázeň parní procedura a masáž hlavy  celé tělo  30 - 40 minut parní procedura, při ní 20 minut masáž hlavy  300,-Kč
Je-li ájurvédská celotělová masáž provedena dvěma maséry je nutné připočítat příplatek za dva maséry.

Příplatky:
Celotělová ájurvédská masáž Abhyanga prováděná dvěma maséry 1000,-Kč/hod.
Celotělová ájurvédská masáž královská prováděná třemi maséry 2000,-Kč/hod.

 

Rejstřík:
Áyurvéda, Ájurvéda, Ayurvéda, Ajurvéda, Ayurveda, Ajurveda, áyurvéda, ájurvéda, ayurvéda, ajurvéda, ayurveda, ajurveda, Áyurvédské masáže, Ájurvédská masáž, Ayurvédské masáže, Ajurvédská masáž, Ayurvedské masáže, Ajurvedská masáž, áyurvédské masáže, ájurvédská masáž, ayurvédské masáže, ajurvédská masáž, ayurvedské masáže, ajurvedská masáž, parní bylinná lázeň BYLINKA, parní bylinná sauna Bylinka, parní bylinná lázeň Balobab, parní bylinná sauna Balobab, parní napařování, parní inhalace, bylinná inhalace, bylinné napařování, infrasauna SALUS, infračervený termální systém, aromaterapie

 

Články s podobnou tematikou