Jste zde

Co je to lesbický vztah

Co je to lesbický vztah

Volné pokračování článku "Lesba, lesbismus, ženská homosexualita".

Ve většinové, heterosexuální společnosti, je pojem vztah mezi partnery chápaný jako vztah mezi mužem a ženou. Pokud se za ruku drží dva muži, "je jasné", že to budou homosexuálové. Pokud se za ruku drží dvě ženy nebo dívky, většina lidí z toho o jejich sexuální orientaci nevyvozuje nic zásadního. Nejspíš to přejdou bez většího zájmu, případně si řeknou, že to jsou nejspíš "dobré kamarádky". Je to dáno i tím, že ženy se k sobě na veřejnosti většinou chovají přirozeně, neupozorňují na sebe a nesnaží se nikomu nic dávat na odiv. Nic také nevysvětlují, nenaznačují a možná právě proto lidé jejich vzájemné sympatie vnímají spíš jako zvýšenou vzájemnou pozornost, než projev homosexuality. Informace o tom, že jsou to jsou dvě "lesby" mnohdy lidi spíš překvapí a vyvolá mírný přirozený zájem, než by pobuřovala.

Vzájemné sympatie dvou žen o kterých se ví, že jsou "lesbičky" v lidech vyvolají představu, že ty dvě ženy spolu "chodí" proto, aby spolu měly sex. Málokdo přemýšlí o tom, že dvě ženy spolu mohou tvořit plnohodnotný lesbický pár, který prioritně nemusí být založený na lesbickém sexu, ale na lesbickém vztahu. Když spolu žijí muž a žena, je to považováno za přirozený vztah a nikdo by prioritně nemluvil o tom, že spolu chodí proto, aby měli sex. Ženská homosexualita však automaticky vyvolává představu o tom, že jiný důvod, než sex, snad ani být nemůže.

Přitom soužití dvou žen může být po emoční i vztahové stránce naprosto plnohodnotné, plně srovnatelné se vztahem muže a ženy!

Žádný vztah nikdy samozřejmě není stejný, to platí pro všechny vztahy mezi lidmi. Může být povrchní, lhostejný, z rozumu, z lásky, z vášně ..., až "dokonalý"... Lesbický vztah může být velmi intenzivní, vášnivý, nápaditý, i náročný... Stejně jako vztah mezi mužem a ženou se však může dostat i do negativních emocí, problémů může také skončit rozčarováním, vzájemnou nevraživostí až nenávistí. Prostě každý vztah je takový, jak si ho lidé, kteří spolu žijí, vytvoří.

U vztahu dvou lesbiček nebo žen, které spolu žijí, to přece jenom bude mít trochu jiný základ a obsah, než u vztahu muže a ženy. Znovu připomínám, že ve vztazích se nic nedá jednoznačně zobecňovat. Lesbický pár tvoří dvě ženy a už to je rozdíl, který se musí nějak projevit. Mužská a ženská povaha je jiná, stejně tak je rozdílný přístup k sexu u muže a ženy. Mužský a ženský princip, průběh sexuálního vzrušení i pohled na vztah a život, je u heterosexuálních párů heterosexuální, u lesbických párů logicky musí být lesbický.

Pokud by takovéto hodnocení měl provést muž, pak by se asi pořadí toho, co je ve vztahu dvou žen podstatné lišilo od toho, jak to vnímají ženy. Abychom si dokázali představit o čem může být vztah dvou žen, zamyslíme se nad ním z pohledu žen a možná dojdeme k nějakému závěru.


Otázkou tedy je, "v čem by vztah dvou žen mohl být jiný než vztah muže a ženy?"

První, co nás nejspíš napadne bude otázka sexu. Ponechme ji však až na konec...

 • Žena navázala vztah s člověkem, který je pro ni člověkem blízkým, člověkem se kterým může sdílet dobré i zlé. Je to stejné jako ve vztahu muže a ženy. Tím základním důvodem bývá náklonnost, emoce, láska...
 • Má s kým sdílet emoce, touhy, představy, starosti i radosti... Také zde nejspíš nebude tak velký rozdíl mezi vztahem muže a ženy. Dvě ženy si ale o svých představách, touhách, starostech i radostech umí povídat dlouho, dlouho, dlouho... Vzájemná pozornost jedné ženy k druhé však musí být vzájemně vyrovnaná. Ženy si však spolu umí o životě povídat. Vždyť to ani nemusí být zrovna lesbičky a přitom si spolu, jako kamarádky, dokáží povídat a vzájemně se poslouchat!
 • Většina žen ráda mluví o svých pocitech a vnímají to, že ta druhá naslouchá a rozumí ji... To řada mužů nedokáže a právě to ženám  (nejen lesbickým) chybí.
 • Ženy spolu dokáží mluvit i o tématech, které většinu mužů nezajímají. Nejen že o nich mluví, ale umí je i rozvíjet do tak dlouhých debat, které by většina mužů neustála... 
 • Pro někoho možná bezvýznamné, pro ženu však mnohdy zásadní je to, že ženy si vzájemně rozumí i v pohledu na nakupování šatů, kosmetiku, hygienické potřeby...
 • Jejich pohled je podobný i na to, že připravit se například na návštěvu divadla nebo do společnosti, prostě chvíli trvá...
 • Jít nakupovat je pro ně radost, zábava, potěšení...
 • Mohou si vzájemně vypomáhat, mohou používat stejné hygienické prostředky...
 • Umí si vzájemně poradit například s líčením...
 • Mají jasno v tom, že záchodové prkénko se nezvedá, naopak, že se zakrývá poklopem... Zvednuté záchodové prkénko řada mužů považuje za své právo a vracet záchodové prkénko na své místo považují za šikanu ze strany ženy... Málokterý muž močí vsedě, převážně jen ti, kteří po sobě musí vytírat WC.
 • Ženy si mohou vypomáhat s oblečením, zvláště pak s doplňky garderóby. Teoreticky to může snižovat náklady na oblečení, ale opravdu jen teoreticky!
 • Udržují domácnost ve vzájemném souladu. Nemají problém si vzájemně zdůvodnit proč je potřeba koupit novou sedačku, záclony, koberec...
 • Nechodí na pivo s kamarády a když tak chodí spolu..., například do kavárny...
 • Chápou své vzájemné emoce a rozumí tomu, proč mají touhu smát se, plakat nebo si jen povídat. Dokáží se pohádat a hned se usmířit... a pokud ne, umí to pochopit...
 • Jejich cykly se časem sjednotí, odpadá tedy problém s řešením sexu v "jejich dnech"...

Konečně jsme u sexu...

 • Sexuální aktivity mezi ženami nemusí probíhat jen mezi lesbicky orientovanými ženami. Stejné aktivity mohou, v naprosto stejné kvalitě, probíhat i mezi ženami bisexuálními nebo mezi lesbicky orientovanou ženou a bisexuální ženou.
 • Lesbická žena je schopna sexu s mužem, stejně jako homosexuální muž je schopen sexu se ženou. Jen tyto formy sexuálního uvolnění rozhodně nevyhledávají. Mohou však s mužem prožívat orgasmus stejné kvality prožitku jako se stejně sexuálně orientovanou ženou. Je to naprosto individuální a nedá se to zobecňovat!
 • Ženy se dokáží sladit ve svých sexuálních potřebách. Protože každá ví, co má sama ráda, umí to poskytnout i partnerce.
 • Klasická soulož jim nic moc neříká a tak se jejich milování podobá spíše nekonečné milostné předehře.
 • Orgasmu dosahují častěji, než jejich heterosexuální kolegyně při sexu s mužem.
 • Umí se vzájemně respektovat ve svých sexuálních potřebách, o svých pocitech více mluví a nebojí se vzájemné touhy realizovat.
 • Jejich komunikace o sexu je většinou mnohem otevřenější než mezi ženou a mužem.
 • Ženy ví, že dosáhnout vyvrcholení je nejsnadnější při orálním sexu. Drží se toho ...
 • Ví, že multiorgasmická je skoro každá žena...
 • Když nemají chuť dosáhnout vyvrcholení, nemají problém si to vzájemně sdělit.
 • Mazlení, tulení, něžnosti a hlazení jsou pro ně stejně důležité jako vyvrcholení...
 • Podrobněji otázky lesbického sexu řeší článek "Lesbický sex je, když se milují dvě ženy".
 • ... a další...

Pokud bych měl nějak zhodnotit co je to "lesbický vztah", pak bych ho hodnotil nejspíš tak, že je to vztah naprosto rovnocenný vztahu muže a ženy, jenom s tím rozdílem, že v něm chybí muž.

Žena se v kavárně svěřuje kamarádkám:
"Děvčata, včera jsem zažila naprosto dokonalé milování.
Nejdříve neskutečně dlouhá a krásná milostná předehra, pak dlouhé milování a nakonec jsme si dlouho do noci povídali..."
Ve stejnou dobu její muž u piva mezi kamarády:
"Chlapi, včera jsem měl po dlouhé době sex, ale byla to naprostá tragedie...
Nejdříve jsem se nemohl vzrušit, pak udělat ... a nakonec usnout..."

Téma pokračuje článkem "Lesbický sex".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje