Jste zde

Sexuální vzrušení ženy

Sexuální vzrušení ženy

Volné pokračování článku "Sexuální vzrušení" a "Milostná předehra".

Sexuální vzrušení člověka je souhrn projevů, ukazujících na připravenost k pohlavnímu styku. Tyto projevy jsou jak fyziologické, tak psychické povahy. Projevy sexuálního vzrušení nejsou z velké části ovladatelné vůlí. Stav sexuálního vzrušení je výsledkem kombinace podnětů z erotogenních zón (zpracovaných v prodloužené míše) a signálů z šedé kůry mozkové (rozumové vyhodnocení situace na základě zkušenosti či fantazie. Z mozkových struktur odpovídá za sexuální vzrušeníčtverohrbolí ve středním mozku a zřejmě i tuber cereneum na spodině III. mozkové komory.

Sexuální cyklus ženy charakterizují tři stupně:

  • Touha – libido. Jedná se o nutnou je dostatečnou estrogenní stimulace centrálního nervového systému, fyziologická hladina prolaktinu a přítomnost androgenů, které zajišťují sexuální excitaci a mohou indukovat ovulaci.
  • Vzrušení – centrální, mentální aktivace a fantazie vedoucí k reakci která nesouvisí přímo s genitálem (erekce bradavek) a genitální (klitoridální reakce, vaginální lubrikace).
  • Orgasmus je změněný stav vědomí, spojený se senzorickými primárně obtížně definovatelnými "pocity blaha". Navazuje na něj svalová motorická odpověď dna pánevního v podobě orgasmických stahů vaginálních svalů.

Sexuální vzrušení se u ženy fyzicky projevuje

Vzrušení ženy provází fyzické reakce které se dají jen těžko předstírat nebo zakrýt. Vysvětleme si je trochu podrobněji

Sexuální vzrušení ženy není u stojící ženy výrazněji patrné.

  • U žen se výrazněji než u mužů projeví reakce (pseudoerekce) prsních bradavek. Tato reakce je spojená se změnami na prsních bradavkách (reagují vztyčením, podobnou reakci, jakou vyvolá i nízká teplota okolního vzduchu), jejich mírným nadzdvižením z dvorce bradavky a zvýšením jejich citlivosti. Souběžně se zvětšuje i objem celého prsu (výraznější je tento projev u žen po více porodech) a zvýrazňuje se žilní kresba, zejména ve spodní části prsu.
  • dýchání se zprvu prohlubuje, později je mělčí a rychlejší
  • tepové frekvence se zrychlí
  • systolický krevní tlak se zvýší
  • na genitálu se projeví jeho prokrvení, zvětšení objemu tkáně a lubrikace
  • pokožka těla zrůžoví až zčervená a některé ženy v obličeji zrudnou
  • opticky se zvětší objem a vybarvení rtů, zvýrazní se lesk v očích

Na ženském genitálu se sexuální vzrušení projevuje překrvením poševního vchodu a vaginální lubrikací, kterou zajišťují "Bartholiniho žlázy". Souběžně dochází k překrvení malých stydkých pysků a zvětšení a rozevření velkých stydkých pysků. Poševní vchod se uvolní a dojde ke zvětšení objemu (erekci) klitorisu (poštěváčku). Tento erektilní orgán ženy při erekci topořivých tělísek zvětší svůj objem, stane se výrazně citlivějším na podněty a "vysune" se zpod klitoridální kapuce. Tyto změny následně zajistí posun klitorisu do polohy, bližší poševnímu vchodu, kde je pak více přístupný případné další stimulaci penisem při souloži. Klitoris nemá žádný význam pro reprodukci, má však pro ženy různě velký význam pro navození sexuálního vzrušení.

"Kdy žena prožije šokující milování?
Když místo očekávaného orgasmu přijde nečekaně manžel."

Ve fázi vrcholného sexuálního vzrušení

Při pohlavním vzrušení a především ve fázi předcházející vyvrcholení u některých žen (ale i mužů) ke kontrakci hladké svaloviny prsních bradavek, čímž nastane celková erekce prsních bradavek.

Ve fázi vrcholného sexuálního vzrušení ženy se v poševním vchodu formuje orgastická manžeta, tvořená stydkými pysky, poševním vchodem a sliznicí zevní třetiny pochvy. Zároveň se mění sklon děložního hrdla a celá děloha se vůči pochvě naklápí aby byla schopna lépe nasát ejakulát se spermiemi.

Klitoris je pro ženu centrem sexuální rozkoše. Pokud partneři pochopí jeho význam v jejich sexuálním životě, pak je čeká spousta krásných, vzrušujících i vzájemně obohacujících okamžiků při poznávání mnoha různých forem stimulace této části ženského těla.

Při vynalézavé stimulaci klitorisu může žena prožívat obrovský rozsah pocitů. Jemná a vynalézavá technika laskání poštěváčku může ženu dovést až na vrchol vzrušení. Láskyplná snaha o poskytování radosti při milování pomáhá pochopit sexuální potřeby partnera, vlastní sexuální potřeby, ale především pomáhá zlepšit každodenní společný život partnerů. Více informací nalezete v článcích "Klitoris a jeho význam pro dosažení ženského orgasmu" a "Klitoris - techniky přímé a nepřímé stimulace klitorisu".

Vyvrcholení sexuálního vzrušení neboli orgasmus

Klitoridální orgasmus je jedním z prožitků sexuální rozkoše, který může prožít většina žen. Je naprosto přirozený a přesto zůstává relativně nedoceňovaný. Honba za vaginálním orgasmem při penetraci uvádí mnoho mužů i žen do představ, že jedině orgasmus dosažený při souloži je tím jediným správným a pokud se nedostaví, pak je všechno špatně ..

Jako formu vyvrcholení sexuálního vzrušení jsem uvedl klitoridální orgasmus, tedy orgasmus dosažený drážděním klitorisu. O tom, jaké další druhy orgasmů prožívá žena je stejnojmenný článek. Pro rychlé připomenutí se jedná o Vaginální orgasmus - dosažený vaginální masturbací, orgasmus dosažený stimulací bodu G a stimulací oblasti děložního čípku, kombinovaný vaginálně-klitoridální (který zažije jen malá skupina žen), orgasmus při stimulaci prsou a bradavek (zažije jen velmi málo žen) nebo anální orgasmus (který zažije ještě méně, jak velice málo žen).

 

"Nejbezpečnější způsob jak zajistit,
aby byla žena vzrušená a křičela ještě deset minut po orgasmu je:
utřete si penis do záclony ..."

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)