Jste zde

Sexuální vzrušení muže

Sexuální vzrušení

Volné pokračování článku "Sexuální vzrušení".

Mužská sexuální funkce se skládá z libida, erekce a orgasmu, který je většinou doprovázen ejakulací. Libido je sexuální touha, při sexuálním vzrušení dochází k erekci a orgasmus je vyvrcholení vzrušení většinou spojené s prudkými orgasmickými stahy při kterých ejakulací dojde k vypuzení ejakulátu z penisu. Po orgasmu následuje fáze zklidnění.

Lidově řečeno to znamená, že když chce muž masturbovat nebo milovat se, postaví se mu penis a jeho drážděním je vyvolán orgasmus, při kterém u zdravých mužů dochází k ejakulaci. Ze statistik víme, že průměrná soulož trvá ve světě okolo osmi minut.

Sexuální vzrušení člověka je souhrn projevů, ukazujících na připravenost k pohlavnímu styku. Tyto projevy jsou jak fyziologické, tak psychické povahy. Projevy sexuálního vzrušení nejsou z velké části ovladatelné vůlí. Stav sexuálního vzrušení je výsledkem kombinace podnětů z erotogenních zón (zpracovaných v prodloužené míše) a signálů z šedé kůry mozkové (rozumové vyhodnocení situace na základě zkušenosti či fantazie. Z mozkových struktur odpovídá za sexuální vzrušení čtverohrbolí ve středním mozku a zřejmě i tuber cereneum na spodině III. mozkové komory.

Sexuální vzrušení u muže i ženy se projevuje prohloubeným dýcháním, zrychlením tepové frekvence a zvýšením systolického krevního tlaku. V důsledku těchto změn se projevuje zrůžovění pokožky, optické zvětšení objemu a vybarvení rtů, lesk v očích. Další změny se projevují na prsních bradavkách a na genitálu.

Sexuální vzrušení muže

Nejzřetelnějším projevem sexuálního vzrušení muže je erekce penisu. Dochází k ní v okamžiku, kdy v míšním kontrolním centru dojde k překročení prahové excitační úrovně podnětu. Impuls je vyslán po nervi erigens do cévní pleteně penisu. V důsledku změn v průsvitu cév (rozšíření tepen a zúžení žil) dojde k naplnění houbovitých tělísek (2 kavernózní tělíska po stranách penisu, jedno topořivé tělísko uretry) a k erekci. Změna průsvitu je ovládána chlopněmi Ebnerových polštářků a podporována stahem m. bulbocavernosu. Mechanismus erekce je ovládán centrem v bederní části míchy, přičemž již spuštěný erekční reflex není dále vůlí ovladatelný.

K sexuálnímu vzrušení muže stačí podnět

  • zrakový
  • hmatový
  • sluchový
  • chuťový
  • čichový
  • erotická představa nebo myšlenka

Dalšími projevy sexuálního vzrušení genitálu muže je zkrácení svalových vláken šourku, v jejichž důsledku se šourek smršťuje a přitahuje varlata blíže k bázi penisu, dále pak zvýšená produkce sekretu prostaty a Cowperových žláz a odhalení žaludu penisu

 

Pro zasmání:

Potkají se dvě kamarádky a jedna povídá té druhé:
"Už jsi někdy pozorovala svého muže při souloži?"
"Ale jo, párkrát."
"A jak se při tom tváří?"
"Ale, stál ve dveřích a tvářil se úplně nemožně."
"Matko představená, zhřešila jsem" přiznává zarmoucená jeptiška.
"Milovala jsem se s mužem."
"Běžte do kuchyně, snězte citron a pak mi to řekněte ještě jednou", přikáže jí Matka představená.
"A to mně pomůže?" diví se jeptiška.
"To ani ne, ale zmizí vám ten blažený výraz z tváře."

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)