Jste zde

Přírodní bylinná léčba potíží v klimakteriu

Přírodní bylinná léčba potíží v klimakteriu

Hlavní téma: "Co by měl vědět muž o ženě".
Volné pokračování článku "Klimakterium a menopauza".

Období klimakteria a období menopauzy je provázeno zdravotními a psychickými problémy, které souvisí s přirozeným snížením hladiny hormonu estrogen v ženském těle. Mnohé, především psychické potíže, jsou spojené se situací a prostředím, ve kterém žena žije. Řada obtíží je pak ovlivněna genetikou, nesprávným životním stylem, nesprávnými návyky a zlozvyky, ale také kouřením, nadměrným požíváním alkoholu a civilizačními chorobami.

Jen pro připomenutí pojmů:

  • Klimakterium je životní období při kterém dochází k vyhasínání funkce vaječníků.
  • Menopauza je poslední menstruační krvácení, které je řízeno vaječníky

Klimakterium je nedílnou součástí života každé ženy a je mnoho způsobů, jak se s ním vypořádat. Mnohé nepříjemné projevy těchto změn se dají ovlivnit jak hormonální léčbou a medikamenty, tak také léčbou přírodní, která je pro ženské tělo většinou šetrnější, přijatelnější a především zdravější. Nedá se to tak řešit ve všech případech, ale pokud je to možné, může si žena částečně pomoci sama, například změnou stravy nebo jejím doplněním o přírodní potravinové doplňky. nedílnou součástí "přírodní léčby" musí být zdravá strava, dostatek pohybu a samozřejmě duševní pohoda, relaxace a odpočinek.

Několik "babských rad", jak se s potížemi v období klimakteria a menopauzy vyrovnat: 

S bolestmi při menstruaci pomáhá a zmírňuje je "Ploštičník hroznatý". jedná se o  bylinu která vyrovnává hormony v těle prostřednictvím fytoestrogenů. Bývá považována za přírodní hormonální léčivo které bylo odedávna používáno právě pro snížení bolestí při menstruace a pro snížení menstruačních křečí.

Podobně se používal také "Vitex jehněčí" - napomáhá k vyrovnávání hormonů spolu s příznivým vlivem na tvorbu progesteronu. Upravuje menstruační křeče a akné.

Další bylinou je "Angelika čínská", která léčí myomy a reguluje hladinu ženských hormonů. Ve starých receptářích se uvádí, že pomáhá i při chudokrevnosti.

Jako nenávykové přírodní antidepresivum se používal "Srdečník obecný". Pomáhat měl ženám, které příznyky menopauzy obtížně zvládaly psychicky a trpěly z nich obavami a depresemi.


 

Prostředky, jimiž se dá upravit průběh klimakteria a snížit obtíže menopauzy, jsou často léky dostupné na lékařský předpis v lékárnách, nebo jako doplňky stravy volně dostupné v lékárnách a prodejnách potravin a "zdravé" výživy.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje