Jste zde

Estrogen - ženský pohlavní hormon

Estrogen - ženský pohlavní hormon

Volné pokračování článku "Pohlavní hormony".

Na rozvíjení příjemných pocitů se podílejí hormony testosteron, estrogen a oxytocin, neurotransmitery dopamin a serotonin.

Estrogen je ženský hormon. Patří mezi hormony, díky kterým je žena celkově vyrovnaná, spokojená, vyrovnaná a má dobrou náladu. Považuje se za hormon, který se pozitivně uplatňuje v partnerských vztazích a rodině. Má ztišující a zklidňující efekt.

Je také důležitým aktivátorem uvolňování poševní tekutiny při vzrušení.

Podle výzkumů má estrogen pozitivní vliv na zlepšení paměti. Vzhledem ke kolísání hladiny estrogenu v organismu v období po menopauze, dochází u některých žen k poklesu schopnosti uchovávat informace v krátkodobé paměti. Přisuzuje se to právě poklesu hladiny estrogenu v ženském organismu. Ženy užívající hormonální terapii spojenou s doplňováním estrogenu do organismu tolik problémy se zhoršováním paměti netrpí.

Hladina estrogenu by měla být v hormonální rovnováze s ostatními hormony v těle. Příliš velké množství estrogenu v těle mužů působí na mužské libido spíše negativně. Pokud by muž byl vystaven dlouhodobě zvýšené dávce estrogenu, pak může docházet ke změnám jeho muskulatury. U takto hormonálně anomálních mužů může docházet například ke zvětšování prsou. Ve vězeňství se v některých zemích estrogen podává agresivním zločincům umístěným ve vězení. Estrogen pak pomáhá zklidnit jejich agresivní chování.

 

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)