Jste zde

Technika ájurvédské masáže - pomalé "smetání" a hlazení

Technika ájurvédské masáže - pomalé "smetání" a hlazení

Hlavní téma: "Umění doteku".
Volné pokračování článku "Masážní techniky používané při všech druzích masáží".
Tato technika navazuje na masážní techniku "dlouhé tahy".

Většina masáží končí jemnými technikami, které mají za cíl masírovanou tkáň a pokožku zklidnit, pocitově spojit a "uhladit". Tyto techniky mají velký význam pro celkový dojem z masáže.

Při klasických masážích se velmi podobné technice říká Efloráž (Effleurage) (hlazení). Ta však má jiné cíle a může se provádět "nasucho", bez použití masážních olejů. Také se Efloráž používá vždy na zakončení nějakého masážního celku. Může se použít a také se s oblibou používá i na celkový závěr klasických masáží.

Technika pomalého "smetání" a hlazení se u ájurvédských masáží používá pouze na závěrečné vyhlazení celého těla a jejím cílem je závěrečné zklidnění a energetické propojení celého těla zezadu nebo zepředu. U celotělových masáží se provádí jak zezadu, tak také zepředu. Použití masážních olejů je kvůli zajištění pocitu naprosto hladkého doteku nutné.

Zvláště u masáží, které jsou svou podstatou zklidňující nebo mají za cíl navodit celkovou pohodu a relaxaci, jsou techniky pomalého doteku navozující pocit nekonečného hlazení naprosto nezbytné. Mezi takové techniky patří technika masáže - pomalé "smetání" a hlazení. Nejpravděpodobněji se s touto technikou setkáte při ájurvédských masážích poloviny těla a vyšších nebo při tantrické masáži. Je totiž jejich součástí a většinou navazuje na techniku "dlouhých tahů", které se používají na zakončení masáží a mají za cíl pocitově propojit celé tělo. Pokud se provádí na zadní části těla (masáž poloviny těla nebo celotělová), pak poslední technikou je právě pomalé "smetání" a hlazení. Dlouhé taky pocitově tělo spojí a sjednotí, pomalé "smetání" a hlazení tělo spojí energeticky a dokonale ho zklidní.

Při ájurvédských masážích se hovoří o tom, že díky pomalému a jemnému "smetáním" povrchových napětí na těle, je dosaženo uvolnění a ztišení na takové úrovni, která se nedá navodit žádnou jinou technikou. Stejně jako u všech ájurvédských nebo tantrických masáží se od maséra předpokládá soustředění, naladěni na masírovaného a "vkládání" lásky, něhy a pozornosti do každého doteku. Tato technika není jen o masáži, ale o meditaci, kterou masér společně s masírovaným při masáži prochází.

Provádí se postupným plným, jemným a především pomalým hlazením rukou, jejíž prsty jsou přiložené k sobě a dlaň a spojené prsty společně vytváří plošný dotek. Jedna ruka střídá druhou a vytváří pocit nekonečného doteku. Důležité je, aby si masér byl vědom toho, že dotek jeho ruky má být plošný, jemný a přesný. Překládání rukou (kdy jedna ruka střídá druhou) musí být naprosto plynulé.

Techniku masáže - pomalé "smetání" a hlazení si vysvětlíme na ájurvédské masáži přední části těla. Technice předcházela masážní ájurvédská technika "dlouhé tahy". Plynule na ní navazuje popisovaná technika masáže.

Levou ruku, plochou dlaně a spojených prstů, přiložte na nárt nohy tak, aby prsty ruky směřovaly k prstům nohy. Pomalu rukou táhněte směrem ke koleni. Druhou, pravou ruku položte tam, kde začínal pohyb levé ruky a táhněte stejným směrem. Levou ruku pomalu sejměte z nohy a opět ji vraťte kousek před místo, kde s dotekem začínala pravá ruka... Jakmile pravá ruka pohladí délku cca 20 cm, opatrně ji opět sejměte a znovu ji položte kousek před místo, kde začínala hlazení levá ruka... Takto střídáním a překládáním rukou vytvoříte pocit nekonečného hlazení. Základem techniky je, že jedna ruka v doteku plynule střídá druhou. Pomaličku se po malých kouscích posunujete dál a dál po celém těle masírovaného. Na "uhlazení" délky nohy se může použít klidně i deset dvojitých přeložení rukou. Podobně několika přeloženími rukou vyhladíte i třísla a pokračujete po břiše, hrudníku až k rameni, přejdete na ruku a pokračujete po ní až ke konečkům prstů. Tam můžete pohyb ukončit přiložením ruky na hřbet ruky masírovaného a naprostým zklidněním.

Při celotělové ájurvédské masáži můžete techniku "smetání" začít na ruce masírovaného, postupně přes rameno přejít na hrudník, břicho, třísla, nohu, její chodidlo, tam se "otočit" a vydat se zpět stejnou cestou. Techniku pak zakončujete přiložením ruky na hřbet ruky masírovaného.

  • Technika se opakuje pouze 1x na každou polovinu těla (levou a pravou polovinu těla).

Tato technika má velmi, opravdu velmi silný dopad na psychiku masírovaného. Pokud ruku na konci techniky opatrně, jemně a lehounce z hřbetu ruky masírovaného sejmete, někteří lidé budou mít pocit, že je stále ještě hladíte. Někdy dokonce mají pocit, že tato technika nemohla být provedena jen jedním masérem, ale že ji muselo provádět více lidí současně. Prostě nekonečný hladivý pohyb rukou maséra navodí pocity, že dotek stále pokračuje i na místech, kde už ruce maséra dávno nejsou. Podotýkám však, že takovéto stavy provází především masáže ájurvédské nebo i tantrické, které ovšem trvají jeden a půl hodiny a více, a že tato technika je vlastně techniku poslední!!! Tyto pocity nečekejte u masáží "na pojišťovnu"...

Technika, a vlastně celá masáž je zakončena položením levé ruky maséra na srdeční oblast masírovaného. Tím končí ájurvédská masáž poloviny těla. Pokud bude masírovaná(-ný) chtít, může pokračovat ájurvédská celotělová olejová masáž.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Štítky: