-A A +A

Jste zde

Klitoris neboli poštěváček

Klitoris neboli poštěváček

Hlavní téma: "Pohlavní soustava ženy" a "Vulva".
Volné pokračování článku "Erotogenní zóny ženy".

Klitoris, je nedílnou součástí pohlavních orgánů každé ženy a každá žena se s ním již narodí. Lidově se mu říká také poštěváček. Je součástí "vulvy", nachází se pod "Venušiným pahorkem" (stydkým pahorkem) v místě, kde se sbíhají malé stydké pysky. Tento ženský orgán rozkoše není z viditelného pohledu větší jak hrášek. Je skryt nad poševním vchodem pod klitoridální kapucí (kapucí poštěváčku). Je maličký, ale extrémně citlivý. Je tvořen topořivými tělísky a velkým množstvím nervových zakončení. Jeho špička je chráněna předkožkou, aby nedošlo k jeho zbytečnému tření a podráždění.

Klitoris je jediný orgán v ženském těle, který nemá jiný význam, než ženě navodit pocity vzrušení, radosti, potěšení a při intenzivní stimulaci až vyvrcholení. Je zdrojem vzrušení a sexuální rozkoše při stimulaci a milování. Klitoris je sice orgán malý, ale zato je velmi silně inervovaný. Na velmi malém ploše jeho sliznice je zakončeno více než 8000 nervových vláken. Na žádném místě ženského, ale ani mužského těla není dosaženo tak vysoké koncentrace nervových zakončení. Ve srovnání s mužským penisem je koncentrace nervových zakončení klitorisu dvojnásobná.

Ne nadarmo se mu právem říká, že je pro ženu orgánem rozkoše.

Tento orgán je mnohem citlivější, větší a pro sexuální život ženy významnější, než se dlouhou dobu předpokládalo.

Tělo klitorisu pokračuje několik centimetrů hlouběji do těla ženy směrem k podbřišku, kde se následně ohýbá a rozšiřuje.

Viditelná část klitorisu je jen jeho malou částí. Mnohem větší část klitorisu se nachází nad klitoridální kapucí v podkoží, kde má tvar pyramidovitého houbovitého tělesa velikosti až jednoho článku palce. Nové anatomické poznatky však ukazují na to, že jeho skutečná velikost je mnohem větší a tvar mnohem složitější. Přes dvě přemostění je klitoris následně spojený s dalšími houbovitými tělísky, která ze tří stran obepínají močovou trubici. Viditelná část klitorisu představuje pouze 4 až 6% z celkové tkáně klitorisu.

Sexuologové předpokládají, že skrytá část klitorisu může mít pro vzrušení ženy a pro prožitek hlubokého orgasmu podobný význam, jako bod G, který se nachází ve první třetině stěny horní části pochvy. Pokud se tedy někde setkáte s pojmem "bod U", pak je takto označována oblast ve skryté části klitorisu v houbovité tkáni obepínající močovou trubici.

Klitoris je stále ještě poměrně neznámý orgán, jehož význam pro rozvoj ženské sexuality však dnes již nikdo nezpochybňuje. Bez jeho stimulace při masturbaci nebo milování jen málokterá žena dospěje k vyvrcholení.

Velikost a tvar klitorisu

Každá žena má jiné uložení, tvar i velikost klitorisu. To ale neznamená, že ženy s větším klitorisem automaticky dosahují jeho drážděním silnějších prožitků než jiné ženy. Velikost ani tvar klitorisu nemají vliv na prožitek, který jeho stimulace přináší. Větší klitoris se samozřejmě hned zpočátku lépe stimuluje, je však potřeba si uvědomit, že při vzrušení se každý klitoris zvětší a tak i malý klitoris se automaticky stane přístupnějším.

Stimulace klitorisu navozuje vzrušení a orgasmus

Díky klitorisu a jeho správné stimulaci si může každá žena přivodit pocity rozkoše při orgasmu a následném uvolnění celého těla. Právě díky stimulaci klitorisu většina žen dokáže prožít orgasmus.

Žalud klitorisu je velmi silně inervovaný. Dokonce se předpokládá, že obsahuje více nervových zakončení, jak penis. Také je při vzrušení mimořádně prokrvený, co dohromady představuje ideální podmínky pro vzrušení. Také na dotekové podněty je mnohem citlivější jak penis.

V klidu je skryt mezi stydkými pysky a chráněn klitoridální kapucí. Při erotických představách, něžných dotycích a cílené stimulaci dojde k jeho podráždění a klitoris díky topořivým tělískům pak reaguje podobně jako penis, zvětší svoji velikost, ztuhne a změní barvu. Topořivá tělíska se naplní krví, klitoris i jeho okolí se prokrví, dojde k "erekci", vztyčí se a vysune se částečně ven zpod klitoridální kapuce. Zvětšený klitoris je lépe přístupný další stimulaci, stává mnohem citlivějším a intenzivně pak reaguje na další podněty. Jeho další dráždění pak dokáže navodit intenzivní sexuální vzrušení, které postupně přejde až v orgasmus. Přitom není podstatné, zda se jedná o stimulaci při masturbaci, mechanické dráždění například při pohybu, při souloži nebo hlavně při orálním milování. Pro ženu je toto místo takovým darem přírody. Proto je také jasné, proč ženy orálnímu sexu dávají přednost před klasickým milováním.

Jak dosáhnout intenzivního klitoridálního orgasmu

Na úvod je potřeba si vysvětlit, že klitoridálního orgasmu při masturbaci je schopna dosáhnout naprostá většina žen. Pro jiné situace, například soulož nebo jiné párové sexuální praktiky, už to ale tak úplně neplatí.

Stimulace klitorisu při masturbaci

Při masturbaci zkuste prsty dráždit svůj klitoris tak, jak je vám to příjemné a vzrušující a přitom jemně stahujte a povolujte poševní svaly. Vaše přirození se více prokrví a orgasmus pak budete prožívat silnější. Jestliže chcete mít k poštěváčku lepší přístup, podložte si zadeček polštářem, aby vaše pánev byla mírně vyvýšená a přístupnější. Vhodné je také podložit nohy pod koleny, aby se zbytečně nenamáhaly svaly nohou a pohodlně se vám leželo. Pomalu a zlehka zatínejte břišní svaly, jemně prstem hlaďte poštěváček, nespěchejte a prožívejte příjemné pocity a výsledek se dostaví. Klitoris je skutečným místem rozkoše, je snadno k nalezení a tak žena přesně ví, kam má zaměřit svou pozornost. Pokud budete mít pocit menšího zvlhnutí, neváhejte použít kvalitní lubrikační krém na olejové nebo vodní bázi. Doteky na klitorisu pak budou od začátku hlazení příjemnější. Technik masturbace je samozřejmě hodně, ale není nutné se na jejich dokonalé provedení podle nějakého "zaručeného návodu" až tak upínat. Chce to experimentovat a hlavně pravidelně trénovat. Nakonec si ale každá žena stejně najde tu svou nejúčinnější techniku, která ji bezpečně dovede až k vyvrcholení. Několik "návodů" naleznete v článku "Žena a masturbace".

Jemná masáž klitorisu mužem (nebo partnerkou)

Jak má muž ženě správně provádět stimulaci klitorisu naprosto přesně neporadí žádná příručka, kniha, ani video. Vždy je to individuální záležitost každého muže a ženy. Anatomicky má každá žena klitoris jiného tvaru, velikosti, jinak krytý nebo více či méně odhalený.

Vzhledem k tomu, že klitoris je "schovaný" pod klitoridální kapucí, mnoho mužů ani přesně neví, jak ho stimulovat a jak se k němu vůbec dostat! Aby tomu žena předešla, měla by ho muži ukázat. Není to rozhodně zbytečné a není se opravdu za co stydět. Muž se rád nechá poučit a bude mu pak i více jasno, jak k němu má přistupovat. Řada mužů sice ví, kde klitoris je, ale nikdy ho neviděli!

Proto je nejlepší, když alespoň při první masáži muže vede žena, která zná nejlépe své tělo a nejlépe ví, co by si přála prožívat. Zkuste si stydké pysky jemně roztáhnout a ukažte, kde přesně klitoris hledat. Jemně přetáhněte klitoridální kapucí směrem k Venušinu pahorku a klitoris se alespoň z části obnaží. Jedná o velmi citlivé místo a proto musíte být při jeho dráždění opatrní a jemní. Předpokladem je důkladné zvlhčení třeba i lubrikačním krémem. aby se klitoris lépe stimuloval. nebojte se muži ukázat, jak ukazováčkem a prostředníčkem roztáhnete stydké pysky a jak přetáhnete klitoridální kapuci. Druhou rukou mu předveďte, jak se sama stimulujte.

Doteky a hlazení přináší pomalu se zvyšující vzrušení a žena prožívá příjemné a smyslné pocity. Nejčastěji se stimulace rukou provádí lehkým třením nebo masáží. Nejúčinnější je střídat lehké a intenzivnější doteky. Dělejte při masáži vše, co se ženě bude líbit, jenom nezapomínejte na jemnost, ohleduplnost a hlavně vlhkost. Mezi techniky masáže klitorisu patří jemné kroužení, poklepávání, mnutí mezi prsty, lehký stisk přes kožní řasu a pomalé pohyby při posouvání poštěváčku přes kožní řasu. Techniky jeho stimulace jsou popsány v článku "Klitoris - techniky přímé a nepřímé stimulace klitorisu". Nezůstávejte u stejné techniky moc dlouho, může dojít ke snížení vnímání podnětů. Vhodné je pohyby střídat, zrychlovat a pak zase zpomalovat. Hlavně nikam nespěchejte a všímejte si reakcí těla ženy na podněty laskání. Pokud bude stimulace klitorisu dostatečně dlouhá, jemná a vynalézavá, pak se může dostavit odměna ve formě nádherného orgasmu.

  • Nespěchejte na věnujte se dlouhé milostné předehře
  • Poštěváčku byste se měli věnovat až ve tehdy, kdy muž věnuje svoji pozornost, něhu a lásku ostatním ženiným citlivým místům a erotogenním zónám. Ideální je dostatečně dlouhá milostná příprava.
  • Dráždění bradavek, ušních lalůčků či laskání šíje nebo lehká erotická masáž těla, ženu i její klitoris postupně připraví na stimulaci. Ve chvíli, kdy se ženiny (při masturbaci) nebo partnerovy (při milování) ruce dostanou k tomuto citlivému místu, měla by již být dostatečně vzrušená a přirozeně zvlhčená. Pokud tomu tak nebude, může být dráždění poštěváčku nepříjemné, až bolestivé.
  • Pokud ke zvlhnutí nedojde přirozeně, můžete si pomoci kvalitním lubrikačním gelem.

Pro správnou stimulaci klitorisu tedy platí základní pravidlo - vzrušit celé tělo, dostatečně zvlhčit pohlaví a poštěváček.

Stimulace klitorisu jako součást milování

Pokud se budete milovat, nevynechávejte laskání klitorisu. Nikam nespěchejte a nesnažte se za každou cenu hned dosáhnout orgasmu. Krátká stimulace klitorisu může představovat velice příjemnou a vzrušující milostnou předehru. Až žena procítí jemné brnění a její poštěváček se zvětší a silně se prokrví, poševní svaly se napnou, pak je žena připravena přijmout svého partnera. Poznáte sami, že takto připravená žena i muž prožijí mnohem příjemnější a krásnější milování.

Jak klitoris při milování správně stimulovat

Protože klitoris má v ženské sexualitě naprosto nezastupitelné místo, je mu a technikám jeho stimulace věnováno několik článků. Nesnažte se však z laskání a stimulace klitorisu dělat problém, který je potřeba dokonale nastudovat. Příroda je mocná čarodějka a sama vás správně navede až k vítěznému vyvrcholení. Někdy je však vhodné znát názory na stimulaci tohoto ženského "orgánu rozkoše" od více lidí. Proto jsme se tyto zkušenosti snažili soustředit na jedno místo. Mohou se vám hodit při vašem vynalézavém milování.

To, co je však opravdu nutné vzít na vědomí je informace, že stimulace klitorisu je nejsnadnější cestou k dosažení ženského orgasmu. Také je dobré vědět, že klitoridální orgasmus není o nic horší, jak vaginální nebo kombinovaný. Když se naučí dosahovat klitoridálního orgasmu žena, snadno to naučí i svého muže.

Několik užitečných rad, díky kterým se může žena sama, při milování nebo za pomoci partnerových citlivých rukou, dovést až k orgasmu.

Stimulace klitorisu je důležitá a dá se naučit

Využití možností, které ženě klitoris pro její sexuální život poskytuje záleží především na snaže ženy ale i muže najít nejvhodnější formy jeho stimulace. Stačí hledat, snažit se a učit a výsledek se musí dostavit. Pokud muž pozorně naslouchá potřebám ženy, najde správné techniky nejen přímé nebo orální stimulace, ale i techniky penetračního milování, při kterých maximálně využije potenciál klitoridální stimulace k dosažení ženina orgasmu. Je nutné spolu mluvit, důvěřovat si a hledat to nejpříjemnější. Většina žen orgasmus zažije jako výsledek trvalého, vytrvalého a tvořivého milování se s vlastním tělem. Bližší informace naleznete v článku "Klitoris - jeho význam pro dosažení ženského orgasmu".

Stimuace klitorisu sexuálními pomůckami

Sexuální pomůcky využívané při masturbaci nebo milostné předehře jsou vhodnou cestou k vyvolání vzrušení a většinou následně i klitoridálního orgasmu. Mohou být použity i k vyvolání vzrušení stimulací uvnitř pochvy, stimulaci bodu G a následně k vyvolání vaginálního orgasmu, ale to se vždy nemusí podařit. Některé pomůcky jsou určeny speciálně jen ke stimulaci klitorisu, ale jsou i takové, které umožňují současnou stimulaci vaginální a klitoridální. Pro navození sexuálního vzrušení jsou opravdu účinné a proto je lze ženám doporučit pro dosažení uspokojení i pro hledání cesty k nalezení podnětů vedoucích k vyvolání orgasmu u žen, které mají s jeho dosahováním problémy. Pomůcek je celá řada a bližší informace k nim naleznete v části "Sexuální pomůcky" a článku "Masturbace s vibrátorem".

Zdravotní problémy spojené s klitorisem:

Klitorizmus
Klitorizmus (z řeckého kleitoris+ismos) je ženská obdoba priapizmu. Jedná se o dlouhodobou a bolestivou erekci klitorisu. Toto slovo je také používáno k popsání abnormálního zvětšení klitorisu.

 

Poznámka:

Klitoris = poštěváček
Klitoridální kapuce = poštěváčková kapuce

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)