Jste zde

Vulva

Vulva

Hlavní téma: "Pohlavní soustava ženy".
Volné pokračování článku "Erotogenní zóny ženy".

Základní anatomie ženských genitálií je něco, o čem by měly být bez rozdílu poučeny ženy, ale i muži. Vulva je v řadě znaků podobná mužskému pohlavnímu orgánu. Důvodem může být to, že s nimi má, v období od početí do narození dítěte, společný vývoj. Vzhledem k tomu, že ženské genitálie jsou v novodobé historii tradičně skryty oděvem a část jich se nachází uvnitř ženského těla, mnohdy je neznají ani samotné ženy. Některé z nich si je ani moc neprohlížejí, neboť je mnohdy považují za nečisté. Předsudky a nesprávné názory na pohlaví pak stojí za tím, že některé ženy se jich bojí kromě hygieny vůbec dotýkat. Často je za tímto postojem k vlastnímu tělu a pohlaví představa, že dotýkat se jich je nemravné až trestuhodné. Může to být následek nejen nedostatečné sexuální výchovy v rodině, ale také nesprávně chápaná náboženská omezení aplikovaná nejen v rodině, ale někdy i ve společnosti.

Každá žena by své genitálie měla dokonale znát a rozhodně by se jich neměla stydět dotýkat.

Části vulvy

Vulva (z latiny), česky lůno nebo zastarale kep, je název pro vnější ženské pohlavní orgány. Skládá se z poševní předsíně, v níž ústí močová trubice a pochva. Vpředu se nachází klitoris. Vulva je chráněna ze stran dvěma páry stydkých pysků (velkými a malými). Vulva je orgán umožnující močení, pohlavní styk, menstruaci a porod. Často se pro vulvu používá pojem "vagina", ale tento název je nepřesný, protože vagina je jen ústí ve vulvě. Je to podobný vztah, jako kdyby se ústa nazývala hrdlem.

Stydký pahorek

Měkká trojhranná vyvýšenina před vulvou je tuhý tukový polštář pokrývající stydkou kost. Nazývá se stydký pahorek (mons pubis) a někdy je označován jako "Venušin pahorek" (latinsky "mons veneris"). Po pubertě jej pokrývá pubické ochlupení. Podobně mohou být pokryty ochlupením i malé a velké stydké pysky (labia). Starší český název pahorku je hrma. Bližší informace naleznete v článku "Stydký pahorek".

Pubické ochlupení

V některých kulturách, včetně moderní západní civilizace, mají některé ženy úplně oholenou či jinak upravenou celou vulvu nebo její část. Jedná se o momentální fenomén ve Spojených státech amerických. Předpokládá se, že je to mnohem hygieničtější. Vysoce střižené plavky přinutily ženy částečné nebo úplně oholit boky jejich pubického trojúhelníku. Holení intimních partií se stalo fenoménem dnešní doby. Správně se vyholit není jen tak! Některé styly si ponechávají "závodní proužek" - anglicky "racing stripe" (na obou stranách stydkých pysků) nebo "přistávací proužek" - anglicky "landing strip" (přímo nad a v ose s vulvou). Bližší informace o holení intimních partií najdete v článku "Úprava a odstranění ochlupení".

Velké stydké pysky

Velké stydké pysky (labia maiora) jsou velké, kypřejších vnější kožní řasy, které zcela nebo částečně zakrývají ostatní části vulvy. Překrývají a chrání pochvu. Barva vnější části velkých stydkých pysků je obvykle podobná barvě na jiných částech těla, i když to neplatí vždy. Vnitřní část, kůže podobná sliznici, je obvykle růžová nebo nahnědlá. Velké stydké pysky přecházejí vzadu do hráze. Mezi nimi se nalézá stydká štěrbina (rima pudendi), v níž jsou malé stydké pysky. Vpředu přechází ve Venušin pahorek. Velké stydké pysky jsou obvykle pokryty ochlupením a mají potní a mazové žlázy. Bližší informace naleznete v článku "Stydké pysky".

Malé stydké pysky

Malé stydké pysky (labia minora) jsou na dotyk velmi citlivé měkké kožní řasy uvnitř velkých stydkých pysků. Jsou to vnitřní pysky vulvy, které pomáhají chránit poševní vchod a z části močovou trubici a klitoris. Malé stydké pysky (poševní pysky) uzavírají poševní předsíň (vchod). Nachází se mezi velkými stydkými pysky ve stydké štěrbině (rima pudendi). Přesto že se nazývají malé, bývají někdy větší než velké, takže jsou pak viditelné. Také vzhled malých stydkých pysků se u každé ženy liší. Mohou být krátké, dlouhé, tenké, tlusté a různé barvy, většinou odstínů růžové až červené barvy. Jsou pokryté kůží podobající se sliznici. Je v ní také mnoho mazových žlázek. Při sexuálním vzrušení ženy se malé stydké pysky zvětšují a rozevírají a jsou velmi citlivé na sexuální stimulaci.

Vzhled a velikost částí vulvy se u žen liší. Jak již bylo řečeno, je to především velikost a tvar malých a velkých stydkých pysků, který je u každé ženy jiný a jedinečný. Často však ani celá vulva není ani dokonale symetrická. Některé ženy mají i různě velké levé a pravé stydké pysky a stává se že velké stydké pysky jsou výrazně menší jak malé nebo mají odlišný tvar. Prostě je to podobné jako u mužů, kteří také mají každý penis jinak velký, dlouhý, zahnutý či na stranu vychýlený. Je to prostě normální. Bližší informace naleznete v článku "Stydké pysky".

Poševní vchod

Mezi malými stydkými pysky vulvy se nalézá vchod do pochvy (odtud jeho název poševní vchod). Trochu pod a do stran od poševního vchodu jsou "Bartholiniho žlázy", které v případě, že je žena sexuálně vzrušená produkují látku, která má lubrikační vlastnosti a usnadňuje průnik penisu do pochvy při pohlavním styku. Bližší informace naleznete v článku "Poševní vchod (poševní předsíň)".

Močová trubice

Vyústění močové trubice je těsně pod klitorisem a tudy odchází ženina moč z těla... Vyústění se skrývá pod menšími záhyby kůže malých stydkých pysků. Močová trubice vyvádí moč z močového měchýře kam je odváděna z ledvin, které moč produkují. Do močové trubice také vyúsťují kanálky "Skeneho žlázy", které při orgasmu ženy produkují "ženský ejakulát".

Některé ženy se obávají, zda při souloži nemůže dojít k průniku penisu do močové trubice. Je to podobná obava, jakou mají o to, zda při souloži nemůže penis proniknout do dělohy. Odpověď je stejná - NEMŮŽE. Vchod do močové trubice je uložený úplně mimo pochvu. Proniknutí penisu do močové trubice je přitom naprosto vyloučené. Už jen z důvodu naprostého nepoměru průměru močové trubice a velikosti penisu. Při sexu ale může hrozit nebezpečí odření ústí močové trubice při nedostatečné lubrikaci. Vzhledem k tomu, že délka močových cest je u ženy kratší, jak u muže, může snadněji dojít k přenesení infekce nebo k podráždění močových cest. To se pak může projevit jejich zánětem, který bývá spojen s pocity pálení až řezání a někdy končí až zánětem močového měchýře nebo močových cest.

Vzhledem k tomu, že močová trubice je umístěna poměrně blízko konečníku, měly by ženy při konání osobní potřeby po močení otírat při hygieně pohlaví zepředu zepředu dozadu, aby se zabránilo zanesení bakterií z oblasti konečníku do pochvy. Bakterie zanesené do močové trubice mohou způsobit infekci močových cest a jejich zánět. Bližší informace naleznete v článku "Močová trubice".

Klitoridální kapuce

V poševní předsíni (vestibulum vaginae) je vpředu poštěváčková kapuce (klitoridální kapuce), která kryje klitoris (clitoris). Za ní (nebo pod ní) se nalézá nejprve ústí močové trubice (urethra) a pak poševní vchod. U panen, tedy žen které doposud neměly pohlavní styk, kolem něho poševní předsíň přechází do panenské blány (hymen), která chrání vstup do pochvy. Poševní otvor je normálně zavřený a stěny pochvy se vzájemně dotýkají.
Bližší informace naleznete v článku "Klitoridální kapuce (poštěváčková kapuce)".

Klitoris

Klitoris je ekvivalentem žaludu mužského penisu. Jedná se o malý orgán houbovité tkáně, který je velmi citlivý na dotek a sexuální dráždění. Klitoris je chráněn klitoridální kapucí (analogie mužské předkožky), který tvoří okolní tkáň, podobná tkáni malých pysků (labia minora). Každá žena má jinou velikost a tvar klitorisu, podobně jak se liší velikost penisu a jeho tvar u mužů. Při sexuálním vzrušení ženy její klitoris zvětšuje svůj objem a může se vysunout zpod klitoridální kapuce a je pak více přístupný pro další stimulaci. Bližší informace naleznete v článku "Klitoris".

Pochva (vagina) a děložní čípek

Pochva je úzká svalová trubice pokrytá sliznicí. Začíná poševním vchodem a zakončena je ve své zadní části děložním čípkem ve tvaru kužele, který je vstupem do dělohy. Takto zjednodušeně si můžeme představit umístění děložního čípku na zadní stěně pochvy. Pro většina žen je však kontakt s děložním čípkem spíš nepříjemný až bolestivý. Vnímání bolesti při tlaku nebo kontaktu s tímto místem a jeho okolím je však vnímán hodně individuálně. Nejde tedy tyto pocity zobecnit a tvrdit, že takto kontakt musí vnímat všechny ženy stejně! Také ovšem záleží na situaci a celkovém rozpoložení, ve kterém se žena nachází. Vše se mění v okamžicích, kdy je žena sexuálně vzrušená. Bližší informace naleznete v článku "Pochva (vagina)".

Hráz

Velké stydké pysky vzadu u řitního otvoru přecházejí do oblasti, která se nazývá hráz (perineum). Hráz bývá někdy narušena při komplikovaném porodu, takže se někdy před porodem nastřihuje.

Bližší informace naleznete v článku "Perineum neboli hráz". Oblast hráze má však při stimulaci ženy mnohem větší význam, než si velká část lidí vůbec umí představit. Podrobněji o této části těla pojednává článek "Cunnilingus v kombinaci se stimulací hráze".

Doporučení

Sexuologové i gynekologové ženám doporučují, aby poznaly tvar a vzhled svých genitálií pomocí ručního zrcátka. Pohodlně se posadí, rozevřou nohy a v klidu si prohlédnou vnější tvar vulvy, velké a malé stydké pysky, najdou výstup močové trubice, klitoris, panenskou blánu a poševní vchod. Je to snadné a bezpečné. Informace a představu, kterou tak docela snadno a jednoduše získají, určitě uplatní nejen v rámci sexuálních vztahů.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: