Jste zde

Ájurvédská masáž chrámová (5)

Ájurvédská masáž chrámová

(5. stupeň ájurvédských masáží a technik)
Celotělová ájurvédská masáž zaměřená hlubokou relaxaci, meditaci a na energetický a lymfatický systém těla.

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".

Technikami je tato masáž velmi podobná ájurvédské masáži celotělové. Je však výrazně pomalejší a zvýšená pozornost je věnována energetickým drahám na těle, lymfatickým cestám a uzlinám. Při této masáži jsou, při zachování všech vedlejších pozitivních účinků na uvolnění svalů a hlubokou relaxaci, výsledky srovnatelné s dnešní klasickou lymfatickou masáží (drenáží). Techniky prováděné s teplými až horkými esenciálními oleji jsou však nesrovnatelně příjemnější, než manuální lymfatická masáž nasucho.

Tato masáž je ze všech ájurvédských masáží nejintenzivnější také v oblasti prožívání pocitů a energií. Proto je velmi vhodné, aby každý zájemce o ájurvédskou chrámovou masáž nejdříve prošel všemi stupni ájurvédské masáže (základní, polovina těla, celotělová) a získat tak osobní důvěru a klid pro tuto hodně intenzivní a osobní masážní techniku.

Cíle masáže:

  • je určena zájemcům o ájurvédské masáže
  • detoxikace díky uvolnění lymfatického systému
  • snížení nebo zastavení celulitidy
  • slouží k práci s vlastní energií
  • odblokování a uvolnění svalové a psychické
  • vytváří možnost hluboké relaxace až meditace

Předpoklady pro masáž

  • zkušenosti masírovaného s ájurvédskou masáží celého těla
  • přijetí vlastních emocí
  • tato masáž není vhodná jako jednorázový dárek

 
Ve zkratce o ájurvédské chrámové masáži:

Ájurvédská masáž je technika známá již několik tisíc let, při které dochází k celkové harmonizaci těla, duše i mysli. Opakováním ájurvédských procedur se jejich účinek výrazně zvyšuje. Četnost procedur je individuální, doporučuje se však minimálně jednou za měsíc pro udržení pozitivních pocitů a pravidelnou regeneraci těla. Optimální je zařadit ájurvédské masáže do pravidelné péče o tělo a mysl a dopřát si některou z jejích forem jedenkrát týdně. Především lidé vystavení velkému pracovnímu vytížení v krátké době pocítí pozitivní účinky této formy relaxace na jejich organizmus.

Masáž dodává vitalitu a blahodárně regeneruje tělo, díky prováděné masážní technice a olejům zpomaluje proces stárnutí. Masáž ovlivňuje lymfatický systém, celulitidu, zklidňuje mysl a umožňuje vstup do hluboké relaxace.

Lymfatické masáže celého těla může provádět pouze jeden masér.

Po masáži se ponechává olej na kůži co nejdelší dobu, aby tak mohlo dojít k jeho vstřebání a plně se projevily jeho pozitivní účinky. Pokožka po olejové masáži zůstane vláčná, pružná a zregenerovaná. Příznivé účinky oleje je vhodné zachovat po co nejdelší dobu. Při následné osobní hygieně pro lehké odstranění zbytků oleje doporučujeme použít sprchování ve vlažné vodě a přírodní mýdlo. Po olejových masážích doporučujeme převléci se do lehkého a pohodlného oblečení, u kterého nebudete zvažovat, zda je neušpiníte od zbytků masážního oleje.

Ájurvédská chrámová masáž lymfatická celého těla se provádí na volné tělo a má tři části:
- zklidnění a ztišení
- uvolnění svalů a psychiky, lymfatického systému
- nabití, doplnění energie, rozproudění lymfatického systému

1. První část masáže je zaměřena na zklidnění a ztišení. Vydáte se při ní "cestou dechu" za vnitřním klidem. Masírovaný se položí na záda a masér ho přikryje na celém těle. Masáž začíná zklidněním dýchání a aromaterapií za použití esenciálního oleje, který se nanese na horní části hrudníku v oblasti klíčních kostí, ramen a krku. Vnímáte účinky aromaterapie a soustředíte se na dýchání. Pak následuje jemná masáž hlavy s uvolnění lymfatického systému hlavy, krku a horní poloviny těla. Masážní techniky jsou jemné, používá se při nich směs přírodních esenciálních olejů. Cílem je uvolnit napětí a stres a ztišit mysl. Masáž pokračuje tlakovou masáží nohou s cílem uvolnit svalové napětí a pomocí stimulace reflexních bodů ovlivnit funkci vnitřních orgánů a energetických drah. Používají se horké esenciální oleje připravené podle potřeb Vašeho těla. Masírovaný může v této části masáže usínat. Neměl by se tomuto pocitu bránit, měl by jej v klidu přijímat. Masáž hlavy a nohou trvá přibližně 1/2 hodiny. Masér při této části masáže sedí nejdříve za hlavou, pak u nohou.

2. Druhá část masáže je zaměřena na uvolnění zadní poloviny těla. Používají se při ní horké přírodní esenciální oleje připravené podle receptů a postupů v aromaterapií. Masírovaný se otočí na bříško, masér ho přikryje od pasu dolů. Následuje odblokování zad, masáž energetických bodů na zádech, tlaková masáž oblasti okolo páteře. křížů, kostrče, kyčlí a hýždí. Po uvolnění křížové oblasti zad následuje jemná celková masáž zad s přechodem na ruce. Vlastní masáž rukou je prováděna z boku, masér při ní sedí. Propojení horní poloviny těla je prováděno pomalým pohybem přes ruku, rameno, páteř, oblast křížů, hýždě a zpět na ruku. Jedná se o jemnou zklidňující techniku, která uvolní mysl i svalové napětí obou polovin horní části těla. Následuje propojená celková masáž zad, hýždí, pak masáž nohou. Masáž je ze zadní strany zakončena pomalými dlouhými tahy přes celé tělo od palce u nohy po palec na ruce a zpět. Pomalým smetáním povrchových napětí na těle je dosaženo uvolnění a ztišení. Veškeré techniky jsou opakovány 6x.

Masér Vám dá možnost pokračovat v celotělové chrámové masáži. Pokud ji přijmete, otočíte se na záda a masér Vás přikryje od ramen do pasu.

3. Třetí část masáže je hodně podobná druhé části masáže, je však více zaměřena na práci s lymfatickým systémem a energiemi. Používají se při ní horké přírodní esenciální oleje a lokální aromaterapie. Masér provede masáž nohou se zaměřením na uvolnění lymfatických cest a uzlin dolní poloviny těla. Následuje jemná masáž břicha, masáž hrudníku a rukou. Při masáži jsou uvolněny lymfatické cesty hrudníku a uzliny v podpaží. Stejně jako u zadní části těla je masáž rukou prováděna z boku, masér při ní sedí. Propojení horní poloviny těla je prováděno pomalým pohybem přes ruku, hrudník, břicho, stehno, jemně přes uzliny v tříslech a zpět na ruku. Jedná se o jemnou zklidňující techniku, která uvolní mysl i svalové napětí obou polovin horní části těla. Následují dlouhé jemné pomalé tahy přes celé tělo od palce u nohy po palec u ruky. Pomalým smetáním povrchových napětí na těle je dosaženo uvolnění a ztišení. Veškeré techniky jsou opakovány 6x.

Ájurvédská masáž chrámová je vždy zakončena položením levé ruky maséra na srdeční oblast masírovaného. Po celkovém zklidnění je masírovaný zabalen do prostěradla nebo přikryt dostatečně velkým ručníkem a odpočívá, někdy usne. Podrobněji je tento závěrečný rituál ájurvédských masáží popsaný v článku "Ájurvédské masáže - zakončení masáží".

Rejstřík:
Áyurvéda, Ájurvéda, Ayurvéda, Ajurvéda, Ayurveda, Ajurveda, áyurvéda, ájurvéda, ayurvéda, ajurvéda, ayurveda, ajurveda, Áyurvédské masáže, Ájurvédská masáž, Ayurvédské masáže, Ajurvédská masáž, Ayurvedské masáže, Ajurvedská masáž, áyurvédské masáže, ájurvédská masáž, ayurvédské masáže, ajurvédská masáž, ayurvedské masáže, ajurvedská masáž, parní bylinná lázeň BYLINKA, parní bylinná sauna Bylinka, parní bylinná lázeň Balobab, parní bylinná sauna Balobab, parní napařování, parní inhalace, bylinná inhalace, bylinné napařování, infrasauna SALUS, infračervený termální systém, aromaterapie

 

Články s podobnou tematikou