Jste zde

Ájurvédské masáže - zakončení masáží

Ájurvédské masáže - zakončení masáží

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Volné pokračování článků "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Masáž poloviny tělaHarmony, celotělová olejová masáž i Ájurvédská masáž chrámová jsou vždy zakončeny položením levé ruky maséra na srdeční oblast masírovaného. Každá z těchto masáží trvá minimálně hodinu a půl. Za tu dobu masér provedl mnoho technik a cíleně se snažil uvolnit fyzické i psychické napětí masírovaného. Vzhledem k tomu, že techniky masáže jsou na straně maséra vedeny jako dotek v pozornosti, což je meditační technika. Vyžaduje velké soustředění a udržení pozornosti na to co dělá a přitom se snaží udržet ve stavu, kterému se řílá "láskyplná dobrotivost". Pocity "láskyplné dobrotivosti" lze přirovnat k pocitům matky hladící své malé spící dítě. Jsou naprosto zbaveny jakékoli sexuální složky a jsou výhradně láskyplné.

Naproti tomu se na straně masírovaného může stát, že se dostane do "stavu změněného vědomí". Změněný stav vědomí nebo také pojmenovaný jako změněný stav mysli, stav změněného vědomí, či stav rozšířeného vědomí je stav, který se výrazně liší od běžného stavu bdění, ale není stavem spánku nebo stavu, při kterém v mozku převládají vlny beta.

Pokud se takovou souhru mezi přijímajícím a dávajícím podaří navodit, pak dávající masírovanému věnuje svou energii, ten ji příjme a vrací ji zpět dávajícímu. Dochází k rotaci energie mez dávajícím a přijímajícím. Takováto rotace energie pak dokáže přímo zázraky...

Po ukončení masáže je proto naprosto nezbytné vyrovnat energie mezi dávajícím a přijímajícím. Zabrání se tomu, aby jí u jednoho nebo druhého nezůstalo víc, než je třeba. Proto je po ukončení masáže proveden rituál, který má poskytnout dostatek času pro vyrovnání energií a ukončení její rotace mezi dávajícím a přijímajícím. Není to žádná novinka, ájurvédské masáže se tímto rituálem ukončují všude tam, kde se tyto masáže staletí provádějí.

Masér přikryje masírovaného (leží na zádech) ručníkem tak, aby ho kryl od ramen až pod kolena. Chvilku se cíleně zklidní a pak ručník sejme tak, by odhalil hrudník. Svoji levou ruku přiloží na srdce masírovaného a po dobu 33 úderů svého srdce ji nechá celou plochou dlaně přiloženou na srdci masírovaného. U mužů je to snadnější, u ženy je vhodné rukou plošně uchopit prso tak, aby jeho bradavka byla uprostřed dlaně. Ruku pak masér nebo masérka přidrží na srdci. Pokud se vám to zdá nepatřičné a budete si myslet, že žena bude "protestovat", mýlíte se. Uvědomte si kolik času jste při masáži věnovali jenom masáži jejího hrudníku a bude vám jasné, že jakýkoli dotek na hrudníku nebude vůbec řešit.

Navíc přijímající okamžitě pozná, jak funguje tato technika, jejímž jediným cílem je vyrovnání energií mezi dávajícím a přijímajícím. Rotace energie se zpomaluje, dýchání se zklidňuje a srdeční rytmus se snižuje. Někdy může docházet k záškubům prstů ruky na straně maséra. Nedá se tomu zabránit a ani se o to nesnažte. Doba 33 úderů srdce maséra je dostatečně dlouhá na to, aby se energie vyrovnaly a zklidnily. Pokud máte pocit že je to naprosto zbytečný rituál, který jen masáž protahuje, mýlíte se. Nejspíš jste se asi nikdy nedokázali skrze dotek v pozornosti dostat do stavu, kterému se říká "láskyplné dobrotivosti". Až tohoto stavu rotace energie někdy docílíte a přijímající prožije "stav změněného vědomí", nebudete už nad tímto rituálem přemýšlet a zahrnete ho do závěru masáže.

Po celkovém zklidnění je masírovaný znovu přikryt ručníkem až po ramena. Dávající položí své ruce na ramena přijímajícího a pevně je přes ručník sevře do dlaní. Jedná se o pevný závěrečný dotek, který má za cíl "uzemnit" emoce a proudící energii a napomoci zklidnění a ztišení obou. Je to pocit který umocní pocity bezpečí, které provázeny celou masáž.

Tyto rituály rozhodně nepodceňujte, jejich význam možná doceníte později, až si uvědomíte jak potřebné toto závěrečné zklidnění a "uzemnění" je právě z ohledu vyrovnání energií mezi dávajícím a přijímajícím.

Když na úplný závěr masáže přijímajícího lehce pohladíte po tváři, rozhodně to nebude považovat za něco nepřijatelného. Naopak je to určité vyjádření vztahu, který jste v průběhu masáže mezi sebou nutně navázali.

Dopřejte masírovanému čas na to, aby si po masáži ještě chvíli odpočinul na masážním stole. Někdy se stane, že na něm usne.... Tím končí ájurvédská masáž...

Po masáži je masírovaný otřen od zbytků nevstřebaného oleje a může se obléknout a jít odpočívat domů nebo si chvíli lehnout v odpočinkové místnosti masérny.

Je vhodné, aby otření od zbytků oleje provedl masér. Utřít se sám je pro masírovaného "velmi namáhavá činnost". Když to za něj udělá masér, bude jen rád. Utíráte ale olej, ne vodu! Odstranit zbytky oleje z těla je nutné pomalu a s využitím "vykopírování" oleje do ručníku. Ideální je, když ručník neperete s dodáním aviváže a jeho povrch zůstane drsnější. Tehdy se do něho olej z kůže snadněji "vykopíruje" a kůže pak bude hladká, hebká a vláčná. Rozhodně nesmí zůstat mastná. "Vykopírujte" nejdříve jednu ruku po druhé, pak obě ruce najednou i s podpažím. Důkladně se věnujte ramenům a krku. Klidně tuto oblast přes ručník rozmasírujte pevným stiskem prstů a palců. Olej potřebuje čas na to, aby ho ručník nasál, proto nespěchejte. Přední stranu těla si masírovaný otře sám. Doporučuji pak navrhnout aby si důkladně otřel dlaně a "šáhl si" na ramena. Kůže bude po masáži opravdu dokonale jemná až hebká. Při masáži jste totiž provedli ten nejdokonalejší peeling jaký je možné provést - olejový peeling provedený olejem a kůží rukou maséra. Na kvalitě kůže to je znát!!! Někteří ji pak s úsměvem hodnotí jako "dětskou prdelku"... Také čas, který věnujete odsátí oleje z kůže, není rozhodně "ztracený". Mnoho lidí způsob, jak je otřete od oleje přirovnávají k pocitům z dětství, kdy je maminka jako dítě otírala po koupeli... Po mnoha letech to zažili znovu - u Vás.

Uvolnění krční páteře

Provádí se vsedě a je zaměřena na uvolnění krční páteře, ramen a šíje. Masér provede masáž ramen, šíje a krku se zaměřením na uvolnění lymfatických cest a uzlin. Pomalými a důraznými technikami je dosaženo uvolnění a ztišení. Celé odblokování zad a uvolnění krční a hrudní páteře je zakončena uvolněním v oblasti lopatek, které se provádí manipulační a dechovou technikou za úzké spolupráce maséra a masírovaného. Tato technika uvolní dlouhodobé blokace a umožní masírovanému hlubší dýchání.

 

POZNÁMKA
Článek se postupně rozšiřuje o další techniky masáže. Jejich popis je časově náročný a proto prosím o trpělivost.

Články s podobnou tematikou