Jste zde

Dotek v pozornosti - meditační technika

Dotek v pozornosti - meditační technika

Hlavní téma: "O doteku a masážích".
Pokračování článku "Tantrické meditace a cvičení".

Určitě jste se někdy zamysleli nad tím, jak se zdokonalit v dotýkání partnera nebo partnerky. Proto se nyní budeme se zabývat technikou doteku v pozornosti, která patří mezi vrcholné techniky párových masáží a meditací. Nejedná se přitom o erotické doteky nebo doteky a hlazení jejichž cílem je navodit vzrušení. Naopak mistrovskou formou doteku a hlazení je "meditace v doteku". To je však technika vhodná spíše pro hodně "pokročilé", kteří se cílenému doteku a hlazení věnují již delší dobu.

Pokročilým se však může stát každý, kdo se jednou rozhodne začít... Pro začátek proto spokojíme s technikami, které nám mohou pomoci naučit se dotýkat druhého člověka v plné pozornosti. Jedná se o původně tantrickou meditaci, kterou ovšem s tantrou vůbec nemusíme spojovat protože se ji může naučit úplně každý. Cílem je přijímajícího partnera hlazením a dotek dovést až do stavu "změněného vědomí".

Doteky v plné pozornosti

Dotýkat se a dotyky přijímat, to je velmi příjemná součást nejen milování, ale jakékoli intimní nebo hlubší meditace.

Je to oboustranně příjemný pocit. Vědomě prožíváte dotek který dáváte nebo přijímáte. Mnozí teprve tehdy, kdy oddělí vzájemné dávání a přijímání a věnují se jen jednomu z nich poznají, jak silný a hluboký prožitek to je.

Když současně dáváte a přijímáte, pak se na jedno nebo druhé nemůžete plně soustředit. Neznamená to, že je pokaždé nutné jen přijímat nebo dávat. Při milování je samozřejmě vzrušující i oboustranný dotyk. Ale když si najdete čas a budete se věnovat jen přijímání nebo dávání za úplného soustředění, pak vás možná překvapí jak odlišné pocity zaznamenáte.

Technika doteku v pozornosti je náročná

Pouze doteky dávat nebo je pouze přijímat je role, na kterou lidé většinou nejsou zvyklí. Vyžaduje velké soustředění a udržení pozornosti na to co děláte. Není až tak velký rozdíl mezi dávajícím a přijímajícím. Pokud jeden z nich nedokáže svou pozornost udržet, pak dotek nemůže být naplno ani dávaný ani přijímaný. Největším problémem je v tomto případě lidská mysl. Udržení pozornosti vůbec není snadné. Můžete si to celkem jednoduše vyzkoušet.

Potřebujete k tomu naprosto tichou příjemně vyhřátou místnost, přítmí a naprosté soukromí . Nesmíte připustit nic, co by vás mohlo rušit. Cvičení se neprovádí v tantrickém, ale ani jiném kolektivu. Je to záležitost výhradně párová. Přitom se nemusí jednat o pár který spolu intimně žije. Posaďte se na židli, vyrovnejte záda tak, aby vaše páteř byla narovnaná, hlavu dejte rovně, nesklánějte ji ani ji nezaklánějte a zavřete oči. Pomalu o sebe začněte třít dlaně rukou tak, až budete cítit teplo. Pak položte své dlaně na kolena a zůstaňte úplně v klidu. Vydržte tak po dobu asi pěti minut. Cílem tohoto cvičení je udržení pozornosti a zabránění rotace myšlenek v mysli. Soustřeďte se pouze na dýchání a to na pocity, které vnímáte v nose když se nadechnete a když vydechujete. Vnímejte pouze tyto pocity nic víc. Nedovolte myšlenkám, aby zahltily vaši pozornost. Za chvíli poznáte, jak těžké toto cvičení je. Udržet hlavu bez myšlenek se zpočátku může jevit jako nadlidský úkol. Jednu myšlenku zastavíte a už ji nahrazuje jiná. Mnohdy se přistihnete, že vás myšlenky ukolébaly a že jste úplně zapomněli na sledování dýchání. Není to rozhodně tak snadné cvičení, jak se může zdát někomu, kdo jím neprošel. Doba pěti minut se vám bude zdát nekonečná a mnohdy se přistihnete při tom, jak přemýšlíte jak dlouho už vlastně takto čekáte na konec cviční. Značná část lidí si po otevření očí na konci cvičení uvědomí, že tolik myšlenek jim hlavou snad za poslední dobu ani neprolétlo, jak za těch několik minut, které měli strávit v plném soustředění pouze na pocity v nose při dýchání.

Dotek v pozornosti patří mezi náročnější meditační techniky. Vnější podněty přidávají otevřené oči i ruchy a zvuky, které dotek a masáž přináší. Udržet pozornost pouze na dotek je pak mnohem složitější, jak při předcházející cvičení, kdy stačilo jen na nic nemyslet.

Pokud se rozhodnete meditaci v pozornosti při dávání doteku provést, pak si role dávajícího a přijímajícího musíte určit dopředu. Není však možné tuto meditační techniku ve stejný den přijímat a pak ve stejný den i poskytovat. Pocity z přijímání doteku a hlazení jsou příliš hluboké a proto je potřeba je nechat doznít. Ideální je, když si role dávajícího a přijímajícího vyměníte až druhý den. Člověk, který přijímal řekněme hodinový dotek a hlazení je v takovém rozpoložení, že prostě není schopen se na druhou roli ve stejný den plně soustředit. Pokud byste se jen vyměnili, pak to, co přijímající dostal, by vlastně musel hned vracet a to není cílem této meditační techniky.

Nezapomínejte na vytvoření příjemného prostředí a také na teplo v místnosti. Hlazeného můžete pro udržení tepla těla také přikrývat. Ze zkušeností však vím, že vhodnější je zajistit takovou teplotu v místnosti, aby přikrývání nebylo potřeba. Meditace a hlazení se provádí na volné tělo. Ideální je, když hlazení a doteky děláte na takovém místě, kde na závěr bude stačit partnera nebo partnerku přikrýt a nechat nerušeně odpočívat. Meditace trvá přibližně jednu hodinu a tak si nic dalšího už neplánujte. Masážní oleje se nepoužívají a na vše vám stačí vaše ruce a vaše pozornost..

Dávání doteků

Dotek v pozornosti je velmi příjemný i pro toho, kdo ho dává. Pro některé je to přímo hluboký erotický zážitek. Bříška prstů ruky totiž inervuje velké množství nervových zakončení a proto jsou nesmírně citlivá. Při doteku na těle druhého člověka můžete zjistit, jak úžasný je to pocit i pro vás. Nezaměřujte se jen na ta klasická, známá místa, naopak hlaďte ta místa kterým se běžně vaší pozornosti nedostává. Možná zjistíte, že jsou to partnerovy nebo partnerčiny erotogenní zóny. Naučte se dotekem a hlazení poznávat hlazené tělo a brzy zjistíte, které doteky a hlazení jsou nejpříjemnější.

Zklidňující nebo erotický dotek se může provádět konečky prstů, prsty i celou dlaní. Není to masáž, je to hlazení. Nesklouzávejte k masírování! Věnujte se jen hlazení. Příliš netlačte a hlavně dotek zpomalte na polovinu toho, co je vaše normální představa o hlazení. Právě ten pomalý a jemný dotek má nejsilnější účinky. Když se vám podaří být pomalý a budete se při hlazení vyhýbat dotekům, které by vedly k přímému vzrušení, pak je šance že vaše snaha u hlazeného přeroste ve stav, kterému se říká "stav změněného vědomí". Tento stav je mnohem intenzivnějším prožitkem, než může nabídnout jakýkoli erotický prožitek. Proto by se ten, kdo doteky a hlazení poskytuje ani neměl snažit o navození vzrušení hlazeného. Naopak se ho snažte svým pomalým a jemným dotykem dovést do onoho stavu, kdy jeho vědomí bude mimo tělo, prostor a čas.

Přijímání doteků

Když jste roli přijímajícího, musíte úplně zapomenout na jakoukoli touhu se toho druhého dotknout. Nyní jste středem pozornosti partnera nebo partnerky a proto se na doteky musíte soustředit a naplno je prožívat. Věnujte se dýchání a pocitům v nose při nádechu a výdechu. Soustředění na pocity v nose vás zklidní a zastaví vaše myšlenky. Začnete intenzívněji vnímat doteky a za chvíli se na ně budete soustředit a prožívat je. Jen myšlenkám nedovolte, aby vás odvedly od prožitku, který vám doteky a hlazení dávají. Když se vám podaří do těch pocitů vstoupit, snadno se vám může stát, že se dostanete do "stavu změněného vědomí", kdy doteky najednou budou řídit vaše pocity a ty se přemění ve vize, barvy, teplo a další neobvyklé prožitky... Někteří se dostanou do stavu, kdy dotek vnímají jako barvy, jiní létají jako ptáci nad horami nebo se koupou v teple slunečních paprsků za písečné pláži u moře... Dotek se promění ve vize. Mnohdy masírovaní upadnou do stavu, který je blízko spánku, ale spánek to není. Jsou ve stavu "změněného vědomí".

Dotek jinými částmi těla

Pokud se nechcete pokoušet o meditační formu doteku, ale stačí vám forma erotického doteku vedoucího ke vzrušení, pak se můžete držet předcházejících technik meditace v pozornosti a doteky jen rozšíříte i na erotogenní zóny. Nesnažte se však o erotickou masáž!!! Udržte pomalost doteků a jejich působení na vědomí hlazeného. Pouze stejné pomalé a jemné doteky zaměřte i na vnitřní stranu stehen, pohlaví, podbřišek, hruď, prsa a u žen na bradavky. Udržte pomalost a jemnost doteku. Vzrušení se pravděpodobně dostaví, ale bude mít jinou hodnotu a průběh, než by tomu bylo u erotické masáže. U mužů může viditelně kolísat vzrušení mezi erekcí s stavy úplného zklidnění. U žen může docházet k postupnému vzrušení a prokrvení pohlavních orgánů, včetně přirozeného zvlhnutí. Nejedná se o erotickou masáž a cílem není vyvrcholení! Cílem je prožívání pocitů a to i vzrušení. K dotýkání nemusí sloužit jen prsty. Při erotickém doteku můžete partnera nebo partnerku laskat svými rty, genitáliemi, vlasy i jinými částmi těla. Vyloučeny nejsou žádné doteky. Velmi erotické jsou doteky genitáliemi nebo hlazením mužů ženskými prsy. Lehký dotek bradavky hrudi, tváři nebo na rtech muže, je nesmírně vzrušující. Podobně tomu je i při doteku genitáliemi a jejich třením například o nohu nebo ruce. Jakákoli láskyplný dotek ať už je proveden jako laskání, tření nebo jemné šimrání partnera je příjemný. Silně erotickým zážitkem je tření pohlavních orgánů o tělo partnera nebo partnerky. Dávejte především pozor na to, aby dotyk spíš nelechtal, to není cílem. Hlavně nespěchejte!!! Není kam.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)