Jste zde

Otázky a odpovědi k ájurvédským masážím

Otázky a odpovědi k ájurvédským masážím

Hlavní téma: "O doteku a masážích"
Volné pokračování článku "Umění doteku".

V čem je hlavní rozdíl mezi západními masážemi a ájurvédskými masážemi?
Mohu vyjádřit jen svůj názor formovaný osobními zkušenostmi a rozhovory s lidmi po masážích. Hlavní rozdíl vidím v tom, že když půjdete na klasickou masáž s bolestí v zádech, necháte si prostě namasírovat záda a nezkoumáte proč Vás vlastně bolí. U masáže ájurvédské Vám bude vždy uvolněno psychické napětí v mysli, uvolněny energetické dráhy těla a prostřednictvím akupresury nohou posíleny části těla. Teprve potom bude masáž zaměřena na Váš problém se zády, neboť teprve tehdy, když jste uvolnění má smysl odstraňovat problém, který nevznikl sám od sebe. Pak někdy stačí několik dotyků a bolest zmizí. Důležité však je, že byly vytvořeny předpoklady, aby se nevrátila .... To, jestli se vrátí, pak samozřejmě záleží především na Vás, zda poslechnete názory maséra na Váš problém. V ájurvédě se vždy hodně dbá na prevenci a na osobní zodpovědnost. Nakonec to vlastně dopadne vždycky tak, jak si to člověk přeje. Každý má svůj osud ve svých rukách.

Proč se ájurvédské masáže provádí bez oblečení?
Ten důvod je naprosto logický. Jedná se o masáže které využívají blahodárný účinek teplého masážního oleje a esenciálních olejů. Na rozdíl od běžných masáží, které pro zpříjemnění masáže používají masážní oleje nanesené na ruce maséra, při ájurvédských masážích je toho oleje opravdu hodně. Navíc některé masážní techniky jsou vedeny přes celé tělo a jakákoli část spodního prádla by technice bránila nebo by ji ani nedovolovala provést. Ujišťuji Vás, že maséři nebo masérky, kteří se ájurvédským masážím věnují, jsou na volné tělo zvyklí a Vaši nahotu rozhodně neřeší...

Proč je ájurvédská masáž velmi účinnou kosmetikou pro ženy?
Domnívám se, že je to díky blahodárným účinkům olejů a jemným masážním technikám. Při masáži ženské tělo produkuje dvojnásobek hormonů estrogenů. Tyto hormony mimo jiné pomáhají udržovat pokožku jemnější a vlasy lesklé. Estrogeny však také chrání ženské srdce a z dlouhodobého hlediska mohou být i prevencí Alzheimerovy choroby a osteoporózy. 

Jak je to s pocity lidí při ájurvédských masážích? 
Proč není vhodné jít hned poprvé na celotělové ájurvédské masáže nebo na masáže prováděné více maséry? Ájurvédská celotělová, nebo synchronní masáž je velmi silnou masážní i meditační technikou spojenou s hlubokými prožitky a emocemi. Proto je rozhodně nedoporučuji jako první seznámení s ájurvédskými masážními technikami. Je vhodné nejprve přijmout jednodušší ájurvédské masáže a teprve pak budete schopni plně prožít celotělové ájurvédské masáže nebo si dopřát masáž prováděnou více maséry.

Je pravda že ájurvédská masáž u některých lidí zlepšuje citlivost smyslů, zvláště čichu?
Nevylučuji to. Je to pravděpodobně následkem vyloučení velké množství hormonu prolaktinu do těla, který podpoří vývoj nových olfaktorických buněk v mozku.

Říká se, že ájurvédská masáž navozuje pocit štěstí a radosti!
Jsem o tom přesvědčen a denně se s tím setkávám. Na rozvíjení příjemných pocitů se podílejí hormony testosteron, estrogen a oxytocin, neurotransmitery dopamin a serotonin. Poslední dvě jmenované chemické sloučeniny významně ovlivňují náladu, pocity štěstí a radosti. Pokud jich je v mozku dostatek, navozují pocit blaženosti a také uvolnění. Dopamin má pak podobné účinky jako kokain. Lidé, kteří mají snahu nechat působit dopamin na svůj mozek, prožívají svůj život příjemněji. Myslím si však, že se tyto procesy odehrávají i u jiných masážních a meditačních technik. Důležité je, aby nastaly ...

Je pravda, že ájurvédská masáž je také výborným lékem na různé bolesti?
Pozoruji to po masážích, zvláště pak celotělových. Účinkem zklidnění, uvolnění a následného zvýšení energie v těle vzroste několikrát hladina oxytocinu doprovázená uvolněním endorfinů. Tyto hormony mají schopnost tišit bolest hlavy nebo vyvolané artritidou či migrénu. Endorfiny, které se při ájurvédské masáži se uvolňují do těla, snižují stres a vyvolávají pocit euforie.

Mají tyto masáže nějaký vliv na nespavost?
Ájurvédská masáž působí také jako výborný lék na nespavost. Je to také pozitivní účinek hormonů, které tělo při masáži produkuje, zklidní a uspí ho.

Dá se po masáži naměřit zlepšení zdravotních parametrů?
Nedělal jsem to u žádného masírovaného. Z literatury a internetu však vím, že se tyto testy dělaly v odborných lékařských zařízeních. Jsou to účinky látek a hormonů, které produkuje mozek a žlázy s vnitřní sekrecí. V průběhu ájurvédské masáže klesá hladina cholesterolu v krvi a upravuje se poměr špatného a dobrého cholesterolu. Testosteron zase posiluje kosti a svaly... Prostě tomu tak je ...

Pomáhá ájurvédská masáž zvyšovat imunitu?
Zvýšení hladiny imunoglobulinu A v těle pomáhá posílit imunitu organismu. Jak je to s krevním oběhem a tlakem? Stačí sledovat viditelné tepny a dech masírovaného a je jasné, že ájurvédské masážní techniky jednoznačně působí blahodárně na krevní oběh, posilují cirkulaci krve v těle a mozku. Zrychlí se tep, mechanicky dojde masáží k uvolnění tkání a jejich prokrvení. Pozitivně působí pohoda, zklidnění, aromaterapie a teplé oleje. Masér tyto změny bedlivě sleduje a jsou pro něj důležitou informací o průběhu masáže.

 

Články s podobnou tematikou

Rejstřík:

Áyurvéda, Ájurvéda, Ayurvéda, Ajurvéda, Ayurveda, Ajurveda, áyurvéda, ájurvéda, ayurvéda, ajurvéda, ayurveda, ajurveda, Áyurvédské masáže, Ájurvédská masáž, Ayurvédské masáže, Ajurvédská masáž, Ayurvedské masáže, Ajurvedská masáž, áyurvédské masáže, ájurvédská masáž, ayurvédské masáže, ajurvédská masáž, ayurvedské masáže, ajurvedská masáž, aromaterapie

(AK)(Z)(L)