Jste zde

Dopamin

Dopamin

Dopamin patří mezi neurotransmitery, podobně jako serotonin. Tato chemická sloučenina významně ovlivňují náladu, pocity štěstí a radosti. Pokud dopaminu v mozku dostatek, navozuje společně se serotoninem pocit blaženosti a také uvolnění. Dopamin má podobné účinky jako kokain. Lidé, kteří mají snahu nechat působit dopamin na svůj mozek, prožívají svůj život příjemněji.

Uvolnění látek jako je dopamin a serotonin provází především doteky. V případě milostného vztahu tak doteky, hlazení, líbání a další projevy náklonnosti založené na něze, zajišťují uvolnění dopaminu a serotonin z mozku do krve.

Další cestou, jak uvolnit dopamin a serotonin je masáž.

Ve vztazích se však dopamin promítá i do pocitů zamilovanosti a lásky. Přestože dopamin není jediný hormon, který je namíchaný do "koktejlu lásky", má v něm nezastupitelnou úlohu a význam. Pokud je vyplavení dopaminu v mozku intenzivní, provází je většinou vášnivá láska. V kombinaci s endorfiny, fenyletylaminy a dalšími látkami, které účinek dopaminu ještě zesílí pak vzniká přímo smršť pocitů lásky a pocitů štěstí. Jedná se pak o intenzivní pocit zamilovanosti, který se projevuje jako intenzivní stav zamilovanosti a často přeroste i v intenzivní partnerský vztah. Někdy se o lidech zasažených takovouto láskou říká, že "ztratili hlavu jeden pro druhého". Tento impulzivní, intenzivní a vášnivý pocit zamilovanosti a lásky dokáže člověka úplně pohltit. Stává se to jak mužům, tak i ženám. Je to taková láska, na kterou se nezapomíná. Jejím hlavním problémem však je, že bývá nekritická, mnohdy těžko pochopitelná okolím. Hlavně však většinou nemá dlouhého trvání.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)