Jste zde

Hormon Prolaktin

Hormon Prolaktin

Hormon zajišťující ochladnutí zájmu o sex

Volné pokračování článků "Pohlavní hormony" a "Láska a hormony".

Jedná se o hormon podporující sexuální zklidnění.

Prolaktin vytváří pocit sexuální uspokojení po sexuální aktivitě.

Prolaktin potlačuje účinek dopaminu, který je naopak zodpovědný za sexuální vzrušení.

Díky prolaktinu pravděpodobně nastává po prožití orgasmu fáze sexuálního uvolnění, během které si muž, ale častěji žena, obvykle nepřeje žádnou další sexuální stimulaci. Nastává fáze zklidnění ve které jsou pohlavní orgány příliš citlivé na dotek a jakoukoli stimulaci.

Muž v této fázi vnímá svůj penis jako přecitlivělý a to je také důvod, proč dále nechce přijímat doteky ani stimulaci a "stáhne se" od ženy. Podobně žena vnímá po orgasmu přecitlivění klitorisu a potřebuje chvíli na "regeneraci", než je možné pokračovat například v další orální stimulaci s cílem dosáhnout vícenásobného orgasmu.

Podobně jsou přecitlivělé i bradavky ženských prsou, které se mohou stát velmi citlivé na dotek a další jejich stimulace může být ženě nepříjemná až bolestivá.

Prolaktin navozuje pocit sexuálního uspokojení po sexuální aktivitě. Množství prolaktinu v krvi by tak mohlo být určitým ukazatelem úrovně sexuálního uspokojení a sexuálního uvolnění.

Neobvykle vysoké hladina prolaktinu v krvi v období nesouvisejícím se sexuální aktivitou nebo vzrušením, může být příznakem nějaké poruchy. Potom by vysoká hladina prolaktinu mohla být zodpovědná nebo souviset s problémy impotence nebo s poklesem či ztrátou libida.

Prolaktin a rodičovství

Vedle oxytocinu - hormonu důvěry a lásky, má zásadní význam v rodičovství i hormon prolaktin. Pokud žena začne kojit, zvýšení hladiny prolaktinu navodí mimo jiné změny, které přináší mateřství a ještě více zvýrazní pocity celkové únavy a vyčerpání.. Únava a pocity vyčerpání, odvádí pozornost ženy od vedlejších aktivit, které by ji dále fyzicky nebo psychicky zatěžovaly. Díky pocitům vyčerpání se žena snaží mobilizovat své síly a veškerou pozornost výhradně na zvládnutí péče o dítě.

Prolaktin ovlivňuje i chování mužů. Když se zvedne hladina prolaktinu i u mužů, může to mít za následek ochladnutí jeho zájmu o sex. Menší zájem o sex logicky snižuje riziko, že muž se ženou, matkou, počne dalšího potomka. Tím se snižuje i riziko nezvládnutí výchovy několika dětí narozených těsně po sobě. Touto cestou dokáže příroda a její ovlivnění rodičů pomocí hormonů, zajistit poslednímu narozenému dítěti maximální péči ze strany obou rodičů.

Mnoho lidí po milování zjišťuje, že intenzivněji vnímají vůně a pachy. Jedná se pravděpodobně o vedlejší účinek hormonu Prolaktin, který (mimo jiné) způsobuje ovlivnění schopnosti mozku lépe a intenzivněji vnímat a vyhodnocovat čichové podněty.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)