Jste zde

Pubické ochlupení

Pubické ochlupení

Hlavní téma: "Co by měl vědět muž o ženě".
Volné pokračování článku "Pohlavní soustava ženy".

Pubické ochlupení (latinsky: pubes) je ochlupení rostoucí v oblasti genitálií, třísel a někdy i na horní části stehen. U dospělé ženy se pubické ochlupení vyskytuje na stydkém pahorku a velkých stydkých pyscích. Jedná se o druhotný pohlavní znak, který se začíná projevovat v období puberty. Na rozdíl od vlasů dorůstá pubické ochlupení pouze 3 až 8 centimetrů a má jinou strukturu. Růst pubického ochlupení je daný hormony a jeho intenzita se rozděluje do pěti stupňů podle tzv. Tannerovy stupnice, zavedené britským pediatrem Jamesem Tannerem.

Klasifikace

Tannerova stupnice (klasifikace) stádií vývoje pubického ochlupení má následujících pět stupňů. Rob, Martan a Citterbart ve své knize Gynekologie zmiňují projev u žen v následujících stádiích:

Stádium Popis Věk
stádium Ph 1 zcela bez ochlupení (preadolescentní) mladší 10 let
stádium Ph 2 malé množství dlouhého prachového chmýří se slabou pigmentací zejména u kořene penisu a šourku či na stydkém pahorku a stydkých pyscích 10–11,5
stádium Ph 3 chlupy se stávají tmavší, hrubší a kudrnaté a rozšiřují se bočně přes stydkou sponu (symfýzu, lat. symphysis pubica) 11,5–13
stádium Ph 4 ochlupení adultní kvality a typu, avšak menšího rozsahu než u dospělých jedinců; u dívek pokrývá celý trojúhelník hrmy, vynechává jen laterální úhly, pokrývá i celá labia 13–15
stádium Ph 5 plně adultní ochlupení - na rozdíl od předcházejícího stádia překračuje i na přilehlé části stehen. Horní hranice ochlupení je ostrá a horizontálně rovná (ženský typ ochlupení). Někdy pokračuje přes tuto hranici vzhůru v úzké trojúhelníkovité oblasti vybíhající až k pupku (mužský čili virilní typ ochlupení) více než 15 let

 

Mezi důvody odstraňování pubického ochlupení patří:

  • hygiena - ze zdravotního hlediska je nejvýznamnější důvod odstraňování pubického ochlupení z hygienických důvodů. Odstraněním chloupků se zabrání možnosti usídlení parazitů v této oblasti. Celá oblast pohlaví se snadněji udržuje v čistotě a tak se snadněji zamezí i rozkládání potu a vzniku nepříjemných pachů. Dodržováním zásad hygieny se zabývá článek Intimní hygiena.
    Odstranění chloupků je naprosto nezbytnou nutností v případě, když je ochlupení napadeno parazity. Nejčastěji to mohou být vši nebo muňky.
  • estetika - nejvíce oblíbená je úprava pubického ochlupení z estetických důvodů. Existují dokonce kosmetická studia, která vám provedou úpravu buďto podle vašich představ, nebo podle vzorových návrhů. Nejčastějšími sestřihy a holením jsou tvary srdíčka, šipky, otazníku, vykřičníku, nebo trojúhelníku. Často je vyžadováno i obarvení výsledného sestřihu a holení a to mnohdy výraznými barvami a dokonce fluoreskujícími barvami, které ve tmě jemně září.
  • tradice - upravování nebo úplné odstranění pubického ochlupení se stalo v mnoha kulturách běžné nebo obvyklé.
  • náboženství - například v islámských společenstvích je odstraňování pubického ochlupení náboženstvím podporovanou praktikou.
  • sexuální praktiky - holení bývá i součástí intimních vztahů. Pro mnoho žen je to velmi vzrušující, když se takto odevzdají muži a on se takto dotýká na jejích citlivých místech. Muži se rádi zapojí do intimního holení své partnerky. Holení pohlaví ženou ale vzrušuje i některé muže a tak se dá říci, že tato praktika je vyhledávána oběma pohlavími převážně z důvodu erotických podnětů. Někteří muži vyžadují úplné vyholení partnerky z důvodu jejich podvědomého zaměření na mladší ženy a dívky. Někdy tato změna vzhledu pohlaví ženskou postavu opravdu výrazně omladí. Může se však také stát, že muž, který spíše inklinuje k mohutnému porostu v této oblasti ženského těla, bude mít u vyholené ženy nepříjemný pocit, že něco není v pořádku a bude se cítit jako "pedofil".

Pubické ochlupení a paraziti

S pubickým ochlupením se logicky váže i otázka, zda v něm, podobně jako ve vlasech, nebudou přežívat lidské vši, pohroma rodin s dětmi ve školkách a školách. Často se pak rodiče nakažených dětí obávají, zda vši, které jejich děti přinesly ze zařízení, kde se často díky velké koncentraci dětí vyskytují, nemohou nakazit. Obávají se, zda se vši z vlasů dětí nemohou i přes velkou opatrnost dostat do ochlupení v jejich intimních oblastech. I když je to zvláštní a neočekávané, nehrozí to. Klasické vši se rády se uhnízdí ve vlasech, obočí, dokonce někdy na řasách, případně i ve vousech mužů, ale pubické ochlupení nevyhledávají.

To ovšem neplatí pro parazity typické právě pro pubické ochlupení - veš muňka. Co se muněk, tedy vší typických pro pubické ochlupení týká, těm se právě v pubickém ochlupení daří nejlépe. Nemají však problém rozšířit se i na chloupky podpaží podpaží, případně do obočí, výjimečně na řasy. Muňky však, na rozdíl od lidské vši, se do vlasů se usídlit nepokoušejí.

Výskyt klasických vší je poměrně častý zejména v dětských kolektivech. Je tomu také proto, že děti jsou mnohem bezprostřednější a často se vzájemně dotýkají a mnohdy i spontánně vzájemně sdílí oblečení. To samozřejmě rozšíření vší významně usnadňuje. Muňky jsou poměrně vzácné, takže není tak vysoká pravděpodobnost, že se s nimi v běžném životě setkáte. Ty se šíří především sexuálním kontaktem s nakaženou osobou. Pokud dodržujete v partnerském životě základní pravidla věrnosti a hygienická pravidla, je riziko, že se jimi nakazíte velmi, velmi malé..

Holení a úprava intimních partií

Bližší informace o způsobech úpravy pubického ochlupení a holení intimních partií najdete v článku "Úprava a odstranění ochlupení".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Taggy: holení, ochlupení, odstranění chloupků, vyholené pohlaví, oholte si přirození, intimní osobní hygiena, úprava a odstranění ochlupení, epilace, depilace, pubické ochlupení