-A A +A

Jste zde

Alergie na sperma

Alergie na sperma

Pokračování článku "Bolest při sexu a po něm - dyspareunie".

Velmi problematickou alergií je alergie na partnerovo sperma. Nejedná se o častý výskyt, ale přece jen se stává, že některé ženy mohou alergicky reagovat na partnerovo sperma. Není prokázáno, jak mnoho žen trpí touto alergií a zda je to problém i při homosexuálním styku u mužů. Většinou je tato alergie spojena s obtížemi při snaze o otěhotnění s konkrétním mužem. Alergická reakce se často projevuje jako bolesti v podbřišku, silné stahy dělohy, kopřivka, průjmy, nevolnosti, zvracení. Nejnebezpečnější formou je astmatický záchvat přecházející až v anafylaktický šok.

Tento typ alergické reakce byl popsán teprve v roce 1967. Dříve byly projevy této reakce přisuzovány jiným alergenům. Protože reakce jsou podobné i u jiných alergických reakcí, dá se alergie na mužovo sperma zjistit jedině odborným vyšetřením u alergologa nebo zprostředkovaně vyšetřením cestou gynekologa či sexuologa, který je potřebné testy schopen zajistit. Alergenem ve spermatu je bílkovina, která se nachází v prostatické tekutině společně se spermatem. Protože tato proteinová bílkovina se nachází v ejakulátu všech mužů, není řešením situace změna partnera.

Ve výjimečných případech, kdy žena je alergická i na jiné látky a potraviny, může při požití alergizujících potravin mužem dojít ve stopovém množství k výskytu alergenu ve spermatu, což však již u ženy může vyvolat obdobnou alergickou reakci. Týká se to především alergií na nugátové máslo, ořechy, případně některá antibiotika. V těchto případech je řešením použití kondomu.

 

Články s podobnou tematikou