Jste zde

DOTAZ: "Psychika a sex"

DOTAZ: "Psychika a sex"

Prosím o radu jak reagovat na psychické problémy manželky, které se víc a víc kupí v oblasti našeho sexuálního vztahu. Jsme dlouhá léta spolu, sex nám fungoval vcelku dobře. Nyní už jsme "v letech", manželka po přechodu, já asi také :-).

Manželka bere prášky na své deprese takže hodně času prospí. Stalo se, že už usnula i při sexu - ke konci, ale častěji usne po skleničce vína, kterou jsme dříve měli k tomu, aby se nám lépe milovalo. Kromě toho u ní gradují různé fobie - ze zánětu močových cest, candidózy a plísní, z toho, že jsem si snad neumyl ruce, neostříhal nehty. Bojí se orálního sexu, který ji dříve hodně uspokojoval (přenos bakterií). Odmítá lubrikanty - mohly by přinést infekci, nebo jí prostě jsou nepříjemné a pálí.

Ale při tom všem tvrdí, že se chce milovat Hodně jsem napsal o ní, teď tedy o sobě. Náš sexuální vztah jsem vždy považoval za velmi dobrý. Neměl jsem problém s tím, že jsem ho musel vést - a manželka se "učila" (zkušenosti mám jenom s ní!), fungovalo nám to. Hodně mi pomáhala představivost. Poslední dobou (pár let) už mám problém s erekcí, ale s trochou snahy to vždy vyjde.

Ale hodně na mě psychicky působí nové a nové "fobie" manželky, mám pocit, jako bych si musel sex nejprve zasloužit - všechny ty procedury předem, a potom stejně v polovině případů usne než k němu dojde, ve druhé polovině se poddá mé snaze, ale bez nadšení. (Pozn. - ty ruce si umývám a nehty stříhám, ale stejně se bojí mých dotyků v intimních oblastech).

Lze něco takového ještě překonat? Nebo je to vedlejší příznak: věku, antidepresiv, psychických problémů, menopauzy a já nevím čeho ještě.

Budu rád za radu, odkaz na nějakou literaturu a podobně.
 

POZNÁMKA:
Zpráva zaslána pomocí kontaktního formuláře na adrese http://kamasutra.cz/contact.
Text upraven tak, aby nebylo možné zjistit, kdo dotaz zaslal.

Poradna sexuologa 2016.


 

ODPOVĚĎ na dotaz "Psychika a sex"

Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz a za Vaši důvěru.

Za Váš dotaz jsem velmi rád. V poslední době do poradny přišlo několik podobných dotazů s jedním společným problémem. Muži neví, proč jejich žena najednou nebo postupně ztrácí touhu po sexu, bere sex jako povinnost nebo se mu přímo vyhýbá.

Dovolím si použít části vašeho dotazu. Píšete:

Manželka bere prášky na své deprese takže hodně času prospí. Stalo se, že už usnula i při sexu - ke konci, ale častěji usne po skleničce vína, kterou jsme dříve měli k tomu, aby se nám lépe milovalo.

Vlastně jste si poměrně přesně odpověděl na svůj dotaz. Vaše manželka bere antidepresiva na SVÉ deprese. Musíte si odpovědět na otázku, proč má Vaše manželka deprese.

Žádná manželka nemá SVÉ deprese pro nic za nic.

Ty deprese z něčeho pramení. Možná si ani neuvědomujete, že jste se na jejich depresích případně částečně podílel. Není přetížená? Nemá příliš povinností v domácnosti? Nemá k depresím důvod? Znáte pravý důvod jejích depresí? Pomáháte je nějak překonat? Deprese má příčinu!!!

Pokud má deprese tak silné, že jí lékař předepsal antidepresiva, pak je jasné, že její psychický zdravotní stav potřebuje podporu, změnu, pomoc... Antidepresiva tlumí podněty. Přečtěte si příbalový leták léků které manželka bere. Tam se dočtete vše o vedlejších účincích jejích léků. Antidepresiva bezpečně utlumí nejen podněty které stojí za depresemi, ale také touhy, radost, vzrušení. Nedivte se proto manželce, že USNE i při sexu...

Pokud mi nevěříte, vezměte si její léky na deprese po dobu maximálně tří dnů. To Vám zásadně neublíží, ale bude Vám potom jasné co Vaše žena prožívá při působení jejich útlumové složky. Obávám se, že Vám přestane vadit, že Vaše žena nemá chuť na sex...

POZNÁMKA: rozhodne Vás nenabádám k tomu abyste požíval léky bez lékařského doporučení!!!!

Dále píšete"

Kromě toho u ní gradují různé fobie - ze zánětu močových cest, candidózy a plísní, z toho, že jsem si snad neumyl ruce, neostříhal nehty. Bojí se orálního sexu, který ji dříve hodně uspokojoval (přenos bakterií). Odmítá lubrikanty - mohly by přinést infekci, nebo jí prostě jsou nepříjemné a pálí.

To, co uvádíte svědčí o tom, že Vaše žena má s uvedenými zdravotními problémy své osobní zkušenosti. Nejspíš si oněch negativních příznaků užila více než dost a nyní, v období depresí, se jich bojí více než dříve. Možná ani nevíte, že zdravotní problémy se záněty měla. Možná se jen v tomto období vyhýbala sexu a přitom se Vám styděla vysvětlit pravý důvod poklesu její sexuální touhy. Domívám se, že za odmítáním orálního sexu, lubrikantů a za fobiemi ze zánětů stojí negativní zkušenosti které prodělala nebo dokonce trvale má!!!

Ale při tom všem tvrdí, že se chce milovat.

Má Vás ráda a chce Vám vyhovět, jenže to nezvládá...

Ale hodně na mě psychicky působí nové a nové "fobie" manželky, mám pocit, jako bych si musel sex nejprve zasloužit - všechny ty procedury předem, a potom stejně v polovině případů usne než k němu dojde, ve druhé polovině se poddá mé snaze, ale bez nadšení. (Pozn. ty ruce si umývám a nehty stříhám, ale stejně se bojí mých dotyků v intimních oblastech).

Antidepresiva Vás do euforie nedostanou. Lidé, kteří je musí brát pojem "nadšení" už neznají... vyzkoušejte antidepresivum a budete chápat co je to tupé přežívání bez emocí...

POZNÁMKA: rozhodne Vás nenabádám k tomu abyste požíval léky bez lékařského doporučení!!!!

Píšete:

Nebo je to vedlejší příznak: věku, antidepresiv, psychických problémů, menopauzy a já nevím čeho ještě.

Vážený pane, lépe se to ani vyjádřit nedá...

Doporučuji Vám na Vaši ženu nenaléhat. Změňte životní styl, cestujte, choďte do přírody, dělejte vše proto, abyste rozbili životní stereotyp, který Vaši ženu dovedl až k antidepresivům. Pomozte jí řešit její problémy. Snažte se odstranit příčiny jejích depresí až nebude muset brát léky, vše se vrátí k normálu odpovídajícímu věku. Věřte jí, že její fobie má racionální základ!!! Ona se prostě bojí toho, co následky zánětů pro každou ženu představují!!!

Více se jí věnujte, převezměte více povinností z domácnosti na sebe. Zajímejte se více o to, co je příčinou jejích depresí...

Věřím, že až pominou příčiny depresí, bude mát Vaše žena odpovídající touhu po sexu a bude i "nápaditější"...

Možná se Vám to, co píši nebude líbit, ale obávám se, že není nutné se dále snažit hledat vysvětlení v literatuře. Nejspíš je naleznete v příčinách které vedly k depresím Vaší ženy.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.
S úctou Administrátor webu www.milovani.cz


 

DALŠÍ KOMUNIKACE

Dobrý den,
děkuji Vám za obšírnou odpověď. Píšete na konci:

Možná se Vám to, co píši nebude líbit,

Není to pravda. Jsem za ni rád a určitě mi dala podněty k přemýšlení. Manželčiny deprese asi neovlivním - jsou genetické, mají je všichni její sourozenci a většina z našich blízkých.... Mohu ale lépe promyslet její stav a skutečně se naučit ho vidět v jiném světle - a podle toho upravit svá očekávání.

 


 

I já děkuji

S úctou Administrátor webu www.milovani.cz