Jste zde

Sex a inkontinence

Sex a inkontinence

Hlavní téma: "Sexuální problémy souvisí s problémy zdravotními".

Inkontinence se týká především žen. Může postihovat ženy po obtížném porodu dítěte, ale i ženy těžce fyzicky pracující, obézní, diabetičky či ty, které nedoléčily záněty močového měchýře apod.

Samovolný únik moči souvisí mimo jiné i s obdobím klimakteria, kdy v ženském těle klesá hladina hormonů estrogenů, jež způsobuje uvolnění svalů pánevního dna, a s přibývajícím věkem také dochází k ochabování svěračů močového měchýře.

Pokud k samovolnému odchodu moči dochází například při smíchu, kašli, kýchnutí, sexu či zvedání těžších břemen, tedy při činnostech, při nichž se zvýší tlak na svaly kolem močového měchýře, který napětí nevydrží, jedná se o stresový typ inkontinence. U žen se může vyskytovat také inkontinence urgentní, za niž může "pouze" hyperaktivní močový měchýř.

Stresové inkontinence se lze zbavit posilováním svalů pánevního dna, či případně jednoduchou operací. Urgentní únik moči lze léčit léky. Pro přečkání období, kdy buď pracujete na posílení svalů pánevního dna nebo řešíte s urogynekologem problém jinou cestou, je vhodné používat hygienické absorpční pomůcky - ať už speciální vložky, či přímo jednorázové kalhotky.

Inkontinence a sex

 

Literatura a zdroje: