Jste zde

Čichové podněty vzrušení

Čichové podněty vzrušení

Volné pokračování článku "Sexuální vzrušení".

Na vzrušení mužů i žen se významně podílí také čichové vjemy. Látky, které u lidí stojí za jejich "vůní" se nacházejí v potu a nazývají se feromony. V prvním kontaktu  lidí přirozené vůně těla nebo vůně nebo použitého parfému dokáží přitáhnout pozornost, zaujmou a umí i ovlivnit sexuální přitažlivost. Evokují představy, naděje i touhy, mohou ovšem ovlivnit i další emoce. Na každého feromony působí jinak. Některé zvyšují sexuální přitažlivost k opačnému pohlaví, mohou však pomáhat i ke zvýšení sebevědomí nebo pocitu sounáležitosti. Lidé pak mívají pocit, že je jim s tím druhým moc dobře. U jiného mohou pomáhat získat respekt nebo neodolatelně přitahují ke kontaktu či potřebě blízkosti. Feromony však mohou být i příčinou toho, že někoho "nemusíte" nebo je vám, bez zjevného důvodu, jeho přítomnost nepříjemná.

Feromony lidského těla

Vůně a sex k sobě patří. Proto se na vůni dá při snaze o navození sexuálního vzrušení partnera nebo partnerky skoro spolehnout. Vzrušující čichové podněty přináší feromony obsažené v potu. Voní však především pot čistý, nikoli pot ze zanedbané hygieny (i když i v této představě se mohou najít mezi lidmi výjimky). Feromony se liší u každého člověka, zásadně jsou pak jiné u mužů a žen. Proto ženy instinktivně přitahují mužské feromony a naopak. Feromony však kromě nárůstu sexuální touhy, tedy touhy po sexuálním spojení, podporují i zvýšenou podvědomou touhu po líbání, hlazení, něžnostech a intimnostech.

Co jsou to feromony

Feromon (z řeckého pherein–přenášet a hormon–stimulovat) je dle nejčastěji akceptované definice substance vylučovaná jedním jedincem a přijímaná druhým stejného druhu, přičemž tato substance dává podnět k určité reakci. Feromony jsou tak látky vytvářené tělem a šířené za účelem vnitrodruhové komunikace. Feromony jsou tedy přírodní chemické látky, které produkují jak lidé, tak i zvířata. Na rozdíl od běžných vůní je ale nelze zaznamenat čichovými žlázami v nose, ale orgánem ležícím na patře u ústí nosní a ústní dutiny (tzv. Jakobsonův orgán neboli vomeronasální orgán - VNO). (https://cs.wikipedia.org/wiki/Feromon)

Vůně lidí

Feromony jsou látky, které člověk vylučuje či vyzařuje a mají silný vliv psychiku a na sexuální podvědomou touhu u opačného pohlaví. Tato podvědomá zkušenost má kořeny v historickém vývoji lidí. Řada živočichů se totiž řídí vůněmi při výběru partnera pro páření. Pro některé živočichy jsou vůně dokonce tím základním kriteriem pro navození touhy pro páření. U lidí tato zkušenost nejspíš podvědomě přetrvává a tak feromony hrají i u nás důležitou roli při výběru partnera.

O tom, že feromony v živočišné říši opravdu fungují se dá snadno přesvědčit. Jako názorný příklad uvedu známé použití (využití) feromonů při ochraně lesů. Lapače hmyzu umísťované na okraji lesů totiž obsahují feromony, které lákají hmyz a tím ochraňují lesy například před napadením kůrovcem.

Pokud mají feromony tak obrovskou sílu, je dobré o nich alespoň něco málo vědět.

Feromony se dají připravit i synteticky. Jejich výzkumu a výrobě se věnuje velká pozornost a nemalé prostředky. Feromony pak často stojí za úspěchem nebo naopak propadem parfému, voňavky nebo sprchového gel. Přidávají se dokonce do některých druhů mýdel a prostředků osobní a intimní hygieny. Úspěch ovšem záleží nejen na vůni, ale i kvalitě daného produktu a v neposlední řadě na marketingu a reklamě.

Voňavky a parfémy

S voňavkami a parfémy je však potřeba zacházet velmi opatrně. Při použité vůní platí, že méně je více. Nejvíce vzruší jemná, skoro tušená vůně. Prostě okamžitý závan něčeho těžko popsatelného, co vás zaujme, vytrhne ze všednosti a evokuje okamžitou představu něčeho krásného a touhu po něčem nepopsatelném. Silná vůně možná voní do daleka, ale pokud je příliš intenzivní, tak po chvíli může i rušit.

Vůní voňavek a parfémů se dá velmi úspěšně využívat pro navození erotické atmosféry. Toho mohou ženy využít k tomu, aby v muži vytvořily "závislost" na sexu ve spojení s konkrétní vůní. Taková "závislost" se dá vytvořit velmi snadno a poměrně rychle. Stačí, aby si žena před milostnou předehrou pokaždé lehounce potřela některá místa na svém těle (krk, uši, klíční kosti, mezi prsy...) svým parfémem a pak se s mužem laskala. Muž si pak velmi rychle spojí laskání a sex s tou konkretní vůní, na kterou ho žena "rafinovaně" zvyká... Vytvoří se mu spojení mezi vůní, vzrušením a milováním... Muže se pak stát, že když se někde setká se stejnou vůní, vzruší ho už jen letmá vzpomínka na situaci, kdy ji cítil naposledy...

Voňavky ani parfémy nepatří na intimní místa!

Pokud žena na intimní místa na svém těle použije nějaký parfém, pak kromě toho, že riskuje vaginální záněty nebo mykozy, ochudí muže o jeden z nejsilnějších vzrušujících podnětů, který mu může nabídnout. Tím je vůně jejího přirození. Věřte tomu, že tuto vůni naprostá většina mužů upřednostní před sebedražším parfémem světových značek. Parfémy proti přirozené vůni ženy nemají šanci.

Pozor na zhrzené milenky

Nejeden muž byl milenkou za ukončení mimomanželského "vztahu" potrestaný tak, že mu milenka manželskou ložnici navoněla svým parfémem. Těžko pak manželce vysvětloval, že se mu omylem, zrovna v ložnici, podařilo rozbít lahvičku s parfémem, který zaručeně jeho manželce nepatřil...

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(L)