Jste zde

Komunikace o zdravotním, intimním a reprodukčním zdraví

Komunikace o zdravotním, intimním a reprodukčním zdraví

Hlavní téma: "Vztah - na co je vhodné se zeptat a hlavně kdy".
Pokračování článku "Komunikace - na co se zeptat před svatbou".

V článku "O čem by si partneři měli včas promluvit" jsme se zaměřili především na otázky které se partnerů týkají v období, kdy se vzájemně poznávají a jejich vztah se posouvá k intimnímu sblížení. Samozřejmě popisuji ideální stav, kdy ve vztahu vše probíhá pomalu a na "všechno" je dostatek času... V dnešní době však nejspíš "mnoho času" není a proto se někdy lidé poznají dříve intimně než jako dva lidé kteří hledají víc než sex...

Pokud jste se rozhodli spolu žít jako partneři nebo i manželé, pak je rozumné o svém budoucím manželovi či budoucí manželce něco vědět ještě před svatbou. Na co se zeptat se snaží nastínit článek ""Komunikace - na co se zeptat před svatbou". Jednou z těch zásadních otázek pak je zdravotní, intimní a reprodukční zdraví.

Promluvit si o vzájemném zdravotní stavu ještě před svatbou je něco, k čemu se partneři odhodlají jen málokdy. Otázky zdravotního stavu a speciálně otázky intimního a reprodukčního zdraví tradičně patří mezi ty nejméně oblíbené. Lidé je totiž považují za příliš osobní, mnohdy za něco, co toho druhého může urazit nebo v něm probudit pocit nedůvěry. Jenže právě takovéto otázky a jejich pravdivé zodpovězení jsou projevem vzájemné důvěry a zodpovědnosti. Nikdo neví, co Vás čeká v budoucnosti, ale víte o svých aktuálních zdravotních problémech které Vás trápí nebo mohou být rizikem v budoucnosti.

Zdravotní stav ovlivňuje každý vztah, zvláště pak vztah dlouhodobý, kterým manželství rozhodně je. Z tohoto pohledu se pak samozřejmě jako velmi zásadní jeví otázky plodnosti. Pokud žena nebo muž ví, že zdravotní stav vylučuje možnost založit rodinu, musí to sdělit. Předpokládat, že časem se tato otázky nějak vyřeší sama není rozumné.

Neplodnost jednoho z partnerů bývá velmi častým důvodem rozpadu manželství. Možná se to jako zásadní důvod nejeví v období zamilovanosti, může to však být velmi silný důvod v dalším období, kdy se pár snaží o založení rodiny. Úmyslné zamlčení neplodnosti je pak mnohem závažnější důvod pro narušení vztahu než situace, kdy partneři dopředu ví, že s početím mohou být problémy nebo že je dokonce zcela nemožné.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje