Jste zde

Erotomanie a nymfomanie

Erotomanie a nymfomanie

Sexualita není nemoc. Je to ta nejpřirozenější lidská potřeba, vyjádření touhy a lásky. Ve svých krajních projevech se však může stát problémem.

Erotomanie a nymfomanie jsou pojmy, jejichž význam i v dnešní době stále mnoho lidí neumí přesně vyjádřit. Oba tyto pojmy v podstatě označují stav popisovaný jako zvýšení sexuálního pudu či sexuální energie.

Pojmy erotomanie a nymfomanie se často zaměňují

Hypersexualita je jen nadbytek sexuální touhy spojený s velmi častou nebo náhlou potřebou velmi intenzivního sexuálního života nebo sexuální aktivity. Mohou ji rovněž způsobovat některé léky, ale většinou je příčina onemocnění neznámá. Hypersexualita se u žen označuje jako nymfomanie a u mužů satyriáza. Mezinárodní klasifikaci nemocí je hypersexualita zařazena mezi „Nadměrnou sexuální touhu“. Není to nic až tak výjimečného. V lidské sexualitě představuje jen jeden okraj Gaussovy křivky - tedy tu krajní oblast se zvýšenou potřebou sexu. Nedá se tedy říci, že by to byla úchylka, jedná se jen o odchylku od běžného středu potřeb běžné populace.

Ne každá nymfomanka je erotomanka a naopak.
Hypersexualita se u žen označuje jako nymfomanie a u mužů satyriáza.
Erotoman může být muž i žena.

Erotomani, tedy muži i ženy, jsou posedlí vším, co se sexu týká. Erotika, která je středem jejich zájmů jim přináší pocit trvalého napětí. Uvolnění sexuálního napětí dosahují pomocí masturbace nebo s partnery. Tato porucha se vyskytuje zhruba ve stejné míře u obou pohlaví. Někteří muži označení "erotoman" považují za vyznamenání.

Nymfomanky jsou závislé na sexu. Proto velmi často vyhledávají příležitost mít pohlavní styk. Žene je nutkavá touha uspokojit své sexuální potřeby, které tato žena nemůže odolat. Podobně jako u mužů satyriáza, způsobuje ženám trpícím nymfomanií tato nemoc vážné osobní, vztahové, pracovní i společenské problémy. Z lékařského hlediska se dá říci, že je to neuróza spojená se sexem. Za nymfomanky jsou obvykle považovány ženy, které velmi milují sex. Bez sexu prostě nemohou být a proto ho neustále vyhledávají i když ví, že je to ničí. Nemohou si však pomoci. Realita je taková, že nymfomanie je nemoc, která velmi komplikuje život a jejíž léčba je složitá a pomalá.

Jedno mají erotomanie a nymfomanie společné - jedná se o nemoci, které je třeba léčit.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: