Jste zde

První kořenová čakra

První kořenová čakra

Kořenová čakra či bazální, též hadí síla

Muladhara čakra

  • Název: Múládhára, kořenová čakra
  • Umístění: V poloviční vzdálenosti mezi řitním otvorem a šourkem, popř. na zadní straně děložního hrdla.
  • Barva: červená, rudá, světle fialová.
  • Vůně: cedr, hřebíček
  • Živel: země
  • Smysly: je spojena s čichem

První čakra je spojená se zemí, její energií a s činnostmi, které se zemí souvisí. Je úzce spjata s fyzickým světem, s vnímáním hmoty, s vnímáním životní energie. Může to být zemědělství, ale také např. činnosti nazývané jako konzumní způsob života. Je spojena s prožíváním nejzákladnějších aspektů existence jako je potřeba jíst, pít, být v bezpečí nebo v teple. Jde o čakru vitality, vůle a instinktu. Nachází se na konci páteře, přibližně v oblasti pohlavních orgánů.

První čakra vyžaduje, abychom sami k sobě projevovali naprostou upřímnost. Skrze chodidla, v návaznosti na základní kořenovou čakru, jsme spojeni (jako strom) se zemí (proto čakra kořenová). Zablokovaná první čakra způsobuje, že má člověk málo síly – fyzické, duchovní i duševní.

Představte si trojúhelník a v jeho středu spirálu. Tato spirála představuje spící energii, nevinnost, první kořenovou čakru. Ale tato nevinnost představuje také potlačené vědomí. Dokonce má co dočinění s archívem kolektivního vědomí, s vědomím přírody a vesmíru. Jedná se o energetickou složku našeho těla i duše, která o nás nemá žádné pochybnosti – jednoduše proto, že o nás ví naprosto všechno.

(Převzato z https://cs.wikipedia.org/wiki/Čakra a webu http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/cz/)

První čakra souvisí s Matkou Zemí a proto je pro ženy posilování energie v ní obsažené významnou podporou ženskosti, pocitu uzemnění a zakořenění ve vlastním životě s v roli ženy - matky.

 

Literatura a zdroje