Jste zde

DOTAZ: Alternativa reoperace vasektomie

DOTAZ: Alternativa reoperace vasektomie

Dobry den, můj přítel byl na vasektomii před 3 roky. Přáli bychom si miminko. Chtěla bych se zeptat jestli existuje ještě nějaký jiný způsob než vasovasostomie. Přáli bychom si, aby miminko bylo nás obou. Děkuji za odpověď.

POZNÁMKA
Zpráva byla zaslána pomocí kontaktního formuláře na adrese http://kamasutra.cz/contact. text upraven, odstraněny kontaktní informace a další informace ...

Poradna sexuologa 2016.


 

ODPOVĚĎ na dotaz "Alternativa reoperace vasektomie"

Děkuji za Váš dotaz a za Vaši důvěru.

Vasektomie je relativně malý chirurgický výkon, který trvá asi 30 minut, při kterém se přeruší oba chámovody, tenké trubičky, kterými procházejí spermie z varlat do ejakulátu. Po vasektomii již nemůže dojít k oplodnění vajíčka a k početí. Sterilizace je považována za bezpečný a trvalý způsob mužské antikoncepce. Vasektomie nemá žádný vliv na potřebu sexu, ani na jeho průběh. Samotný zákrok je mnohem jednodušší než ženská sterilizace. Provádí se při místním umrtvení a pacient může celý výkon sledovat.

Vasovasostomie je mikrochirurgické propojení kanálků chámovodu, které byly přerušeny při mikrochirurgickém zákroku - vasektomii. Tato reoperace má za cíl obnovit plodnost muže, který vasektomii postoupil a nyní je v situaci kdy chce zplodit dalšího potomka... Lidově řečeno - je to obnovení plodnosti po zákroku sterilizace.

Šance na obnovení plodnosti závisí na době, která uplynula od provedení vasektomie. Čím delší je doba od výkonu, tím obtížnější je zpětný návrat k obnovení plodnosti.

Zpětné obnovení funkce plodnosti po vasektomii žádá přibližně 5 až 7% pacientů. Úspěšnost reoperace je poměrně vysoká za předpokladu, že reoperaci provádí zkušený chirurg a obnovení průchodnosti přerušených semenných kanálků je vůbec možné.

Důvody udávané pro reoperaci jsou různé, ale nejčastějším důvodem je nové partnerství, tak jak je tomu ve Vašem případě.

Šance na obnovení průchodnosti se pohybuje až okolo 95%. Takováto šance na úspěšnou reoperaci je předpokládaná v době do 5-let od předcházejícího výkonu sterilizace. Váš partner zákrok absolvoval před 3 roky, šance na úspěch je proto vysoká. Pravděpodobnost  otěhotnění ženy se pak pohybuje někde okolo 65%. Šanci na otěhotnění ženy je pak daná především její plodností. V tomto případě velmi významnou roli představuje především věk ženy a její celkové zdraví.

Alternativně je možné muži bez provedení reoperace odebrat živé, zdravé spermie a ty použít pro umělé oplodnění ženy.

Obnovení plodnosti reoperací vasektomie však představuje vyšší šanci na přirozené oplodnění ženy, než metoda odebrání spermií bez zákroku reoperace a následné umělé oplodnění ženy. Když se zákrok podaří, je proces oplodnění ženy přirozený a bez rizik, která jsou spojena s umělým oplodněním.

Pokud se reoperace vasektomie úspěšně nepodaří, zůstává ještě šance a odebrání spermií pro umělé oplodnění. 

S rizikem trvalé neplodnosti byl Váš přítel obeznámen ještě před provedením výkonu. Také mu bylo vysvětleno, že šance na návrat k původní plodnosti v jisté míře přetrvává, ale že reoperace nemusí být 100% úspěšná nebo bez komplikací.

Také mu určitě nabídli "záchranné řešení", tedy zamrazení spermií pro případ potřeby umělého oplodnění ženy. Zeptejte se ho, zda tuto nabídku přijal.

Vzhledem k tom, že reoperace vasektomie je velmi přesný a náročný mikrochirurgický výkon, který provádí pouze specializovaná pracoviště, doporučuji Vám některé z nich navštívit a poradit se přímo s lékařem, který by zákrok mohl provádět. On Vám také, na základě vyšetření Vašeho přítele sdělí, jaká je šance na úspěšné provedení reoperace a rámcově mažná nastíní i šance na Vaše následné otěhotnění. Také Vás určitě seznámí s alternativní technikou získání spermií pro umělé oplodnění, tedy technikou jejich odebrání bez reoperace.

Ideální bude celou záležitost řešit v zařízení, kde Vašemu příteli provedli vasektomii. Mají celý zákrok zdokumentovaný a bude se jim reoperace provádět snadněji neboť znají techniku provedení a výsledky zákroku sterilizace v tomto konkretním případě.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.
S úctou Administrátor webu www.milovani.cz