Jste zde

DOTAZ: "Problém s občasnou absencí vyvrcholení"

DOTAZ: Problém s občasnou absencí vyvrcholení

Dobrý den,
občas mám problém dosáhnout orgasmu. S přítelem jsme spolu již 5 let a dříve jsem tento problém neměla. Jsem schopna se uspokojit sama, i s přítelem orgasmu dosahuji (přes klitoris). Ale stává se mi, poslední dobou častěji, že už se blížím k vrcholu, ale nedokážu ho přesáhnout. Takto se tam "vyšplhám" třeba třikrát během stimulace, ale  uvolnění žádné. Je to frustrující jak pro mě, tak pro partnera.Tento problém jsem občas měla, když bylo např.  více stresu v práci, teď se to stává častěji, ale žádný důvod k tomu nevidím.
Můžete mi poradit, čim by to mohlo být? Např. únava, léky nebo nevím, třeba hodně fyzické námahy během dne a tělo pak už nemá silu? Děkuji
 

POZNÁMKA:

Zpráva zaslána pomocí kontaktního formuláře na adrese http://kamasutra.cz/contact. Text upraven. Byly odstraněny kontaktní informace a text je změněn tak, aby nebylo možné zjistit, kdo z¨dotaz zaslal.
Poradna sexuologa 2016.


 

ODPOVĚĎ na dotaz "Problém s občasnou absencí vyvrcholení"

Dobrý den.

Děkuji za Váš dotaz a za Vaši důvěru.

Váš problém se týká naprosto všech žen. jestliže se říká, že naprostá většina žen je schopna orgasmus prožít, pak také platí to, že všechny ženy někdy nebyly schopné dosáhnout vyvrcholení. Není to samozřejmě tak "úžasná informace", jakou by byla zpráva, že normální je milovat se každý den, ale zato je to pravda.

Prostě, kdyby občas ženy neměly s dosažením orgasmu problémy, neuchylovaly by se například k "předstírání" orgasmu. A když už jsme u "předstírání", tak si musíme položit otázku, proč žena orgasmus předstírá. Nejspíš se shodneme na tom, že tak nečiní kvůli sobě, ale kvůli partnerovi nebo partnerce... Mimochodem lesbičky nepředstírají, ví, že "když to nejde, tak to nejde..." pokud se na to podíváte nyní, tak jsou občasné problémy žen s dosahování orgasmu trochu někde jinde.

Ještě přidám jednu zásadní, známou, ale především muži přehlíženou informaci. Ženský orgasmus je jiný, než mužský. Jeho navození je mnohem složitější, než by se zdálo. Žena potřebuje mnohem více příznivých okolností k tomu, aby (přestože se jí milování neskutečně líbí) dosáhla stupně vzrušení po kterém následuje vyvrcholení.

Také hlavní účel vyvrcholení je, z pohledu přírody, u muže i u ženy zásadně jiný. Mužské vyvrcholení je základním předpokladem přirozeného oplodnění ženy, zatímco ženské vyvrcholení je tak nějak pro její radost... Bez ejakulace, tedy mužského vyvrcholení, nemůže být žena oplodněna, zatímco oplodněna bez svého vyvrcholení být může. 

Tak to bylo jen několik základních myšlenek, které je dobré připomenout, když se dále budeme zabývat Vaším problémem.

Uvádíte: "S přítelem jsme spolu již 5 let a dříve jsem tento problém neměla. Jsem schopna se uspokojit sama, i s přítelem orgasmu dosahuji (přes klitoris). Ale stává se mi, poslední dobou častěji, že už se blížím k vrcholu, ale nedokážu ho přesáhnout. Takto se tam "vyšplhám" třeba třikrát během stimulace, ale  uvolnění žádné. Je to frustrující jak pro mě, tak pro partnera.Tento problém jsem občas měla, když bylo např.  více stresu v práci, teď se to stává častěji, ale žádný důvod k tomu nevidím".

Začnu tím, že dosáhnout vyvrcholení přes klitoris je pro ženy normální. Žen, které prožívají vaginální orgasmus (nebo si to myslí), je opravdu podstatně méně.

To, že jste schopna dosáhnout vyvrcholení sama, při masturbaci, je také normální. Masturbujete tehdy, když cítíte potřebu masturbovat a tedy jste dopředu "správně naladěna". Jinak byste určitě nemasturbovala jen proto, že dnes je zrovna středa ... a ve středu se masturbuje... Prostě jste naladěna a vyvrcholení nebo vzrušení potřebujete a tak si ho dopřejete.

Milování je tak trochu o něčem jiném. Zpočátku se milujete, protože to oba potřebujete skoro denně. Po čase se Vaše potřeba upraví a bude taková, jaká bude. To ovšem neznamená, že musí být stejná!!! A tehdy je potřeba si přiznat, že ne vždy jste Vy nebo partner naladěni, ale přesto se milujete. Tento stav je normální!!! Normální také je, že se na určité frekvenci vzájemně domluvíte a pak si vzájemně vycházíte vstříc. Předpoklady toho, kdo má potřebu nižší, pro dosažení vyvrcholení však nejsou dokonale naplněny. A to může přinášet problémy s dosažením orgasmu. Muži jsou na tom lépe. když už se vzruší, pak většinou i prožijí vyvrcholení. A když se nevzruší, tak to ukecají na to, že dnes se budeme jen tulit... nebo to vyřeší 0:1 ve prospěch ženy jinak.

Když se však muž vzruší, pak je vžitá představa, že jeho vzrušení musí být pro ženu dostatečným důvodem pro sex a tedy ve finále i pro vyvrcholení. Není to pravda a myslím si, že když se zeptáte kterékoli kamarádky, tak Vám po chvilce rdění sdělí, že někdy to ani nepotřebuje, ale když ten chlap pořád jenom loudí... A jsme zpátky u toho, proč ženy předstírají orgasmus. Ví, že "dnes to opravdu nepůjde", ale když ten chlap pořád loudí a bez orgasmu na závěr milování by měl pocit, že není dokonalý milenec.

Přitom je orgasmus ženy přirozenou reakcí na dosažení určité hladiny jejího vzrušení. Pokud však tého hladiny nedosáhne, tak můžete dělat co chcete a stejně se vzrušení nepřeklopí do vyvrcholení. Důvodů je spousta. Nemá cenu je všechny vyhledávat. Jednou to může být únava, jindy stres, starosti, nemocné děti, bolest, obavy, špatná nálada, deprese... je jedno co to je. V takovémto stavu by normální žena nemasturbovala, jedině snad tehdy, když by si myslela, že jí masturbace z jejího rozpoložení pomůže... A i to je už určitý předpoklad pro úspěch.

Místo toho, aby si užívala krásných pocitů při milování a toho, že dovede svého muže až k vyvrcholí, trápí se tím, že za každou cenu se snaží dojít ke svému vyvrcholení. A už ta představa té dřiny může být důvod proč to nakonec nepůjde... Je jasné, že Váš muž už to má dávno za sebou, ale snaží se jak o život, aby naplnil tu správnou představu dokonalého milence -  tedy že dovede i svou ženu k vyvrcholení. A to za každou cenu!!! ... protože "tak to ma byt, tak je to spravne!"

Pokuste se o Vašem "problému" s partnerem promluvit z tohoto pohledu. Vysvětlete mu, že "pokaždé to prostě jít nemusí", ale že máte opravdovou radost z toho, že jemu se to daří. Užívejte si vzrušení, naplno prožívejte menší a větší okamžiky vzrušení a když vnímáte, že "to dnes nepůjde", tak se nesnažte za každou cenu. Já tomu říkám "vydřený orgasmus" a nejspíš sama víte, že takovýto orgasmus sice je završením milování, ale obešla byste se klidně bez něho. Podobně si oddechne i Váš přítel, když se KONEČNĚ dopracujete toho "vydřeného orgasmu". Ale kdyby jste se ho zeptala, zda to pro něj bylo opravdu tak úžasné, nejspíš by "mlžil"... Když orgasmus nepřijde přirozeně, pak to bývá "šichta" pro oba...

Některé směry tantry vůbec nástup vyvrcholení nepožadují, stejně tak techniky "pomalého milování" většinou nekončí orgasmem ani jednoho z partnerů. Naše kultura je vedena k tomu, že vše musí bát dokonalé a přesně tak, jak se nějakou směrnicí nebo zákonem nařizuje. Vůbec bych se nedivil, kdyby vznikla směrnice na to, jak lidé v EU mají souložit a jak má vypadat orgasmus. A těm, kterým to nepůjde podle představ EU budou poskytovány dotace!!!

Přitom pocity při milování jsou mnohem cennější, než pár sekund vyvrcholení. Tím nechci říct, že se máte vyvrcholení zřeknout. Jen chci vysvětlit, že když se s partnerem domluvíte, "že dnes to nepůjde", bude Vám lépe oběma. Vše je v hlavě. Co bute mít z toho, že za každou cenu půjdete za vyvrcholením, když si na konci milování nakonec povzdechnete (pro sebe) UF, to tedy byla dřina! A za nějakou dobu sklouznete k předstírání vyvrcholení, protože to je jednodušší...

PROČ???. Orgasmu dosahujete, jen potřebujete aby odpovídal vašim sexuálním potřebám. Ty budou nejspíš trochu jiné, než má Váš přítel. Prostě se domluvte a uvidíte, že pomine stres z toho, že "dnes to nepůjde" a nakonec to "půjde". A když ne, tak si to řeknete a "dotulíte" se až ke spánku.

Tuto radu jsem již poskytl mnoha párům a nakonec uznali, že když se nyní nesnaží "za každou cenu", nakonec se milují častěji než dříve, protože oba ví, že není problém v tom, když jeden nebo druhý na závěr milování orgasmus neprožije. Některé páry dokonce orgasmus cíleně prožívají jen občas, zato se však milují daleko častěji než dříve, protože vnímají podstatně větší touhu jak dříve.

Nemyslím si, že máte nějaký sexuální problém, myslím si, že Vám pomůže dlouhá milostná předehra a vědomí, že když "to dnes nepůjde", nic se nestane. Proto jsem tuto úvahu vedl tímto směrem. Pokud by Vám problémy s dosahováním vyvrcholení dělaly nadále potíže, a především, pokud by absence vyvrcholení byla pro Vás problémem a omezovala by Vás, pak je potřeba podívat se na techniku Vašeho milování, na milostnou předehru a způsoby stimulace. Vnímám však, že se Váš přítel "snaží". Tak začněte tím, že se domluvíte a uvidíte...

Přeji vám hezký den a krásný vztah s chápajícím partnerem.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.
S úctou Administrátor webu www.milovani.cz