Jste zde

Jak podpořit potenci a zdravé sperma?

Jak podpořit potenci a udržet sperma zdravé?

Hlavní téma: "Ejakulát a spermie.
Volné pokračování článků "Jak si udržet kvalitu spermatu do vysokého věku" a "Jak zajistit sperma pro umělé oplodnění".

Naše sexuální zdraví nás celkem nezajímá v období, kdy jde vše samo od sebe. Počínaje bezproblémovým sexem, konče oplodněním ženy... Tím, jak na tom ve skutečnosti jsme se většina mužů začne zabývat většinu až tehdy, když něco není až tak úplně v pořádku. Nejčastěji je to okamžik, když začnou sexuální problémy, nebo se nedaří přirozeně a snadno oplodnit ženu... Tehdy je dobré začít zpytovat svědomí a hlavně včas vyhledat odbornou pomoc. Naštěstí dnes existuje řada klinik, které se problémy reprodukce přímo a na vysokém stupni odbornosti zabývají.

Přehled několika vhodných doporučení, která nám mužům zaručeně neuškodí:

Pokud nemáte jistotu, jak na tom jste a chcete vědět, jak se váš dosavadní život podepsal na sexuálním zdraví, pak je možné nechat si udělat spermiogram. Tento test je schopen popsat vlastnosti ejakulátu, jeho pH, množství spermií, jejich celkový počet v ejakulátu, pohyblivost, kvalitu i vitalitu.Pokud spermiogram nebude příznivý, pak je načase něco a to zásadně a rychle v životě změnit....

 • Okamžitě omezte požívání alkoholu na minimum.
 • V žádném případě nekuřte!
 • Nikdy nepožívejte žádné drogy!
 • Omezte kontakt těla s plasty nebo kovy jejichž stopové množství se může ukládat v těle. Nepoužívejte proto ani plastové nádobí, omezeně teflonové ochrany nádobí nebo nádobí hliníkové.
 • Na minimum omezte opalovací krémy a další přípravky na ochranu kůže, které nejsou vyrobeny na přírodní bázi. Dříve se nepoužívaly žádné syntetické látky, ale loje, oleje a také to plnilo svůj účel...
 • Vyhýbejte se jakémukoli rizikovému pobytu v nebezpečném prostředí. Nebo úzkostlivě dodržujte zásady bezpečné práce s rizikovými látkami, zářením, teplem a chemikáliemi.
 • Pokud si chcete udržet pevné zdraví, zdravé cévy, zdravé srdce, pevnou erekci a fungující obměnu zdravých spermií, pak pravidelně konzumujte dostatek ovoce, zeleniny (obsahují vitamíny) a zařaďte do jídelníčku pravidelně tučné ryby (obsahují vyšší mastné kyseliny).
 • Vyvážený příjem vitaminů C a B a ostatních vitamínů obsažených v ovoci a zelenině je rovněž fyzické kondici, potenci i sexuálnímu zdraví prospěšný.
 • Omezte některé potraviny, které obsahují isoflavony. Například je obsahuje soja, která je přitom doporučovaná jako zdravá potravina. Ano tou samozřejmě je, ale někteří ji však do svého jídelníčku zařazují až nadměrně v důvěře, že když je to zdravá potravina, pak nemůže škodit v jakémkoli množství. Možná vás překvapí, že ji do svých výrobků dávají i někteří výrobci komerčních potravin. Proto čtěte návody na obalech potravinářských výrobků!!!
 • Konzumace kyseliny listové. Hraje klíčovou roli nejen v prenatálním období těhotné ženy, ale má i blahodárný vliv na zlepšování množství i kvality spermií.
 • Omezte konzumaci technologicky zpracovávaného masa a výrobků z něho. Mezi zpracované maso patří například párky, klobásy, uzené... Vím, že je to problém takováto jídla do jídelníčku nezařazovat. Abych vám to ulehčil - přečtěte si, co vlastně dnes všechno spadá pod termín "párky", "klobásy", "mastné výrobky"... Možná je pak s lehkým srdcem přestanete kupovat definitivně. Ona klobása před desítkami let a ta dnešní, není v mnoha případech to samé... Podobně se raději vyhýbejte různým salátům s majonézami, ve kterých jsou také "kousky" zpracovaného masa a salámů. Pokud porovnáte technologii výroby například dnešního "vlašáku" s normou na výrobu "vlašského salátu", která platila ještě v roce 1989 pro celou ČSSR, už ten dnešní nekoupíte...
 • Pro doplnění minerálních látek je vhodné konzumovat luštěniny a obiloviny zvláště v celozrnné podobě. Pro muže je maximálně vhodná i konzumace pohanky a to především v přírodní formě. Pohanka má blahodárný vliv na stěny a pevnost cév.
 • Velký význam má i odpovídající příjem zinku a selenu. Selen totiž podporuje tvorbu mužských pohlavních buněk, která je pro plodnost klíčová. Zinek pak napomáhá udržení normální hladiny hormonu testosteronu jež působí pozitivně na samotnou reprodukci spermií.
 • Zdravá výživa, ájurvéda, i staré recepty na potenci a mužské zdraví doporučují plodnost zlepšovat konzumací ořechů a zvláště pak lískových ořechů. Ořechy totiž obsahují zinek, hořčík a vitamíny E a B6. Lískové ořechy, mandle a slunečnicová semínka, sezamová semínka, dýňová semínka, para ořechy a piniové ořechy navíc obsahují velké množství vitamínu E.
 • Omezte sledování televize a sezení u počítače. Varlata jsou při sezení vystavena přirozenému nárůstu teploty, které sezení a omezený pohyb provází. Sedavé zaměstnání nebo sledování televize zabraňuje přirozenému tělesnému pohybu, při kterém se varlata přirozeně ochlazují proudem vzduchu ve volném spodním prádle, při chůzi nebo běhu...
 • Oblékejte se tak, aby se varlata nepřehřívala a měla vytvořeny tepelné podmínky pro tvorbu a zajištění životaschopnosti zdravých spermií. používejte volné vzdušné oblečení a hlavně pohodlné spodní prádlo a kalhoty.
 • Ochlazujte varlata! Je velmi důležité, aby byla vaše varlata dlouhodobě ve správné teplotě. Optimální je, když mají trvale zajištěnu teplotu prostředí o dva až tři stupně nižší, než je teplota mužova těla. Právě dlouhodobé přehřívání varlat bývá častou příčinou neplodnosti z důvodu nízkého počtu spermií nebo z důvodu nekvalitních spermií. Na vině je i sedavé zaměstnání velké části mužů, nedostatek pohybu a tedy i "přirozeného větrání" a nevhodné neprodyšné oblečení. Alespoň jednou denně při večerní hygieně ochlaďte varlata tak, že je osprchujete chladnou až studenou vodou nebo chvíli posedíte ve vaně se s výrazně chladnější vodou. Není to příjemné, ale pomáhá to.
 • Nepodceňujte aktivní pohyb, sportování, pitný režim.
 • Udržujte pravidelný přiměřený sexuální život.
 • Nepřehánějte to s vegetariánstvím. Pokud Vám jsou vzorem lidé z Asie, Afriky nebo Indie, možná by vás překvapilo, že jejich vegetariánství ne vždy vychází z náboženského přesvědčení, ale z toho, že na maso prostě nemají prostředky...

Dodržování těchto doporučení by mělo napomoci tomu, aby se kvalita, pohyblivost a množství spermií postupně upravila, zvýšila a zlepšila. Prevence je však vždy lepší, než jakákoli léčba.

Hlavně nezapomínejte na to, že to, co jste v mládí nestihli, ve stáří už nedoženete!

Také je dobré vědět, že příroda na lidech, kteří o své zdraví nepečují, zatím nijak výrazně závislá není....

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: