Jste zde

Kegelova cvičení pro posilování svalstva pánevního dna

Kegelova cvičení pro posilování svalstva pánevního dna

Volné pokračování článku "Posilování svalstva pánevního dna".

Kegelova cvičení pro posilování svalstva pánevního dna (pubococcygealní svaly), patří mezi metody posilování PC svalů ženy a muže a svalů pánevního dna. Význam svalů pánevního dna je známý po staletí. S posilováním těchto svalových skupin mají zkušenosti lidé, kteří praktikují tantru nebo ZEN. V asijských zemích, Indii a na dalších místech světa (například na Tahiti), paří posilování PC svalů a poševních svalů žen k tradicím, které se dědí z pokolení na pokolení. Ve dvacátém století tato cvičení byla znovu "objevena" v Americe a odtud byla přenesena i do Evropy.

Autorem těch "novodobých cviků" pro posílení svalů pánevního dna je americký gynekolog Arnold Kegel, který žil v letech 1894 až 1981. Soubor cviků pro posílení dna pánevního představil v roce 1948 s tím, že původně byly určeny ženám po porodu. Cílem těchto cvičení bylo především obnovení pevnosti poševních svalů po porodu, kdy k povolení těchto svalů přirozeně dochází. Jeho cvičení mají základ v opakovaném stahování a povolování svalů, které jsou součástí svalů pánevního dna. Po autorovi cviků se proto svalům pánevního dna někdy říká Kegelovy svaly. Ve spojitosti se zlepšením prožívání sexu a vyvrcholení se někdy můžete setkat s jejich jiným pojmenováním, například s názvem "svaly lásky".

Ať už se jim říká jakkoli, jedná se o pubococcygealní svaly, které tvoří pletenec svalových vláken pánevního dna v oblasti mezi konečníkem a stydkou kostí. Tyto svaly jsou důležité pro zajištění správného uložení a vnitřního zajištění (držení) močového měchýře, močové trubice, pochvy, dělohy a konečníku.

Kde všude se s pojmem Kegelovo cvičení setkáte

 • Techniky posilování PC svalů se doporučuje zařadit mezi každodenní cvičení a posilování těla. Například cvičení Piláte má posilování svalstva pánevního dna přímo ve svém cvičebním plánu!
 • V dnešní moderní medicíně se Kegelova cvičení doporučují provádět jak ženám, tak i mužům k odstranění nebo snížení problémů spojených s inkontinencí moči v pozdějším životním období - ve stáří.
 • Velká část lidí Kegelova cvičení spojuje se sexuálním životem. Kegelova cvičení posilování svalstva pánevního dna jsou určena mužům i ženám.

ŽENY

 • Kegelova cvičení by měly znát a umět provádět všechny ženy, především však ženy, které se připravují na porod, nebo již porodily.
 • Cvičení je také velkou prevencí problémů, které souvisí s procesem stárnutí.
 • Kegelova cvičení se doporučují těhotným ženám provádět už v období těhotenství. Je to i proto, že posilování svalů pánevního dna ženám výrazně pomáhá při zvládnutí porodu. Cílem je, aby pro ženu byl porod snadnější, rychlejší a méně bolestivý.
 • Kegelova cvičení po porodu pak slouží pro co nejrychlejší regeneraci svalů pochvy a svalů pánevního dna.
 • Kegelova cvičení také pomáhají ženám snížit a zastavit močovou inkontinenci, která některé ženy postihne v období po porodu a v šestinedělí.

Ženy, které své svalstvo pánevního dna posilují, vnímají vaginu jako pevnější a pružnější. Hlavně však tento pocit zvyšuje pocit uvědomění si svého ženství a to se pak promítá i do jejich vyššího sebevědomí a to nejen při sexu! Je známé, že díky posílenému dnu pánevnímu mohou ženy prožívat intenzivněji sexuální vyvrcholení a dokonce i opakovaně. Posílené svaly pánevního dna se totiž mohou při orgasmu více a intenzivněji stáhnout a probíhající rytmické orgasmické stahy pak žena vnímá jako silnější a intenzivnější. Ženy, které posilují svaly pánevního dna pak snadněji dosahují i opakovaných orgasmů... Tento efekt se však dá, z pohledu původního určení Kegelových cvičení, pokládat spíše za vedlejší, ale neméně významný! Pevnější a pružnější svaly pochvy však vnímají při spojení i muži. Více informací naleznete v článku "Posilování PC svalů - co mohou očekávat ženy".

MUŽI

 • Kegelova cvičení mají prokazatelně kladný vliv na zdravotní stav muže a to jak v oblasti zdraví pohlavního orgánu, tak i jeho sexuálního zdraví.
 • Doporučují se provádět po operacích prostaty, při poruchách erekce i při problémech s předčasnou ejakulací. Posílené svaly pánevního dna mají pozitivní vliv na průběh a intenzitu erekce

Více informací naleznete v článku "Posilování PC svalů - co mohou očekávat muži".

O jaká cvičení se vlastně jedná

Technik posilování svalstva pánevního dna je více. Kegelova cvičení jsou jedním směrem, který se využívá především v moderní medicíně a rehabilitaci. Jiná cvičení mají základ v taoistickém učení a tantře. Musíme si proto ve cvičeních na posílení PC svalů udělat trochu pořádek, jinak budeme mít v pojmech zmatek. Ať už se jedná o jakkoli nazvané cvičení, základem je posilování svalstva pánevního dna.

Je potřeba rozlišit jaký účel cvičení sleduje

 • zdravotní
  • zda řeší gynekologické problémy žen
  • inkontinencí moči
  • přípravu na porod
  • komplikace po porodu
  • poporodní inkontinencí moči
  • rehabilitaci po porodu
  • pooperační rehabilitaci u mužů při operacích prostaty
 • sexuální
  • zlepšení tonusu pochvy
  • zlepšení kvality prožívání sexuálního spojení a to jak u žen, tak i u mužů
  • předčasnou ejakulací
  • nedostatečnou erekci
  • prodloužení sexuální spojení při souloži
  • zadržení ejakulace u mužů
  • lepší kontrolu nad ejakulací u mužů

Už z rozsahu možného využití Kegelových cvičení je jasné, že tato cvičení je možné použít k řešení řady problémů zdravotních i sexuologických. Proto je rozumné poradit se s lékařem, jaké cvičení a v jakém rozsahu je vhodné cvičit právě v souvislosti s tím, co vás trápí. Nejde jen o to cvičit a posilovat. Je nutné vědět jak a v jakém rozsahu.

Jinak bude ženě doporučeno posilovat svaly pánevního dna před porodem a jinak po něm. Technik a metod Kegelových cvičení je více a o vhodnosti konkrétního cvičení by měl rozhodnout lékař. Tady moc velký prostor pro vlastní úsudek není. U pooperačních stavů, například po operaci prostaty, je to naprostá nezbytnost. Stejně tak i v případech, kdy žena trpí gynekologickými problémy nebo inkontinencí.

Typy a rozsah Kegelových cvičení je potřeba konzultovat s lékařem. Určitě v něm najdete potřebnou oporu a bude vaším rádcem. Než cvičit špatně nebo v nesprávném rozsahu cvičení, tak raději necvičit vůbec!!!

Při pravidelném provádění Kegelových cviků by se první pozitivní výsledky, například při problémech s inkontinencí, měly dostavit do 8 do 12 týdnů. Některé ženy díky cvičení zaznamenaly zásadní zlepšení jejich zdravotního stavu, konkretní zlepšení je individuální. Předpokladem úspěchu je to, že budete cvičit pravidelně, svědomitě a že budete posilovat opravdu jen PC svaly. Pokud PC svaly nejsou posilované správně a přesně, pak není možné zlepšit jejich sílu, pevnost a pružnost. Sice posilujete, ale i jiné skupiny svalů a to k očekávanému výsledku nevede...možná vede, ale jen pomalu a pomalu...

Pokud máte pocit, že jste zdraví a chcete upevnit nebo zlepšit své sexuální zdraví, pak můžete cvičit podle návodů, které jsou k tomuto účelu zpracované v samostatných článcích. Nic však nepokazíte, když se nejdříve poradíte s vaším lékařem. Určitě vás od Kegelových cvičení nebude zrazovat. Možná vám na základě svých zkušeností poradí, jak cvičit co nejefektivněji. Tak se nebojte a nechte si poradit. Nic tím nepokazíte!!!

Pro vysvětlení, jaká cvičení se jedná, je dobré pročíst články

 

Literatura a zdroje