Jste zde

PC svaly ženy a muže

PC svaly ženy a muže

Volné pokračování článku "Posilování svalstva pánevního dna".

PC sval - pubokokcygeální sval, svaly pánevního dna. Jiné názvy pro tyto svaly jsou například "Kegelovy svaly" nebo ve spojitosti s milováním se někdy nazývají jako "svaly lásky". Je to proto, že jeho posilováním se docílí hlubších prožitků při milování. Jeho stav ale nesouvisí jen se sexuálním zdravím, přímo se podílí i na celkovém zdravotním stavu muže i ženy.

  • U žen se nachází kolem vstupu do pochvy, v hloubce asi jednoho článku prstu. Tento sval obklopuje konečník, pochvu, močovou trubici, a poskytuje oporu reprodukčním orgánům. Orgasmické stahy pochvy jsou do značné míry spojené se stahy pochvy působením PC svalu.
  • U mužů vytváří „osmičku“ kolem kořene penisu a konečníku.

Slabý tonus tohoto svalu vede k sexuálním obtížím či neschopnosti udržet moč (inkontinence). Jeho stahování při souloži napomáhá ke zvýšení sexuální rozkoše.

Posilování PC svalu je základním předpokladem pro zvládnutí metody a technik oddalování ejakulace u mužů a posílení svalů pánevního dna u žen a mužů a při řadě dechových cvičeních vědomého dýchání, které je základním předpoklad kontroly vzrušení a ejakulace.

Musculus pubococcygeus

Pubococcygeus nebo PC sval (což je zkratka pro pubococcygeus svaly), je vlastně závěs svalů, které podporují upevnění pánevního dna a obklopují vnitřní genitálie. Tyto svaly se podílejí na močení (umožňují zastavení močení v polovině proudu). Je součástí skupiny svalů řitního zdvihače. PC svaly mají muži i ženy.

Funkce těchto svalů

Tyto svaly plní více funkcí, bez jichž bychom se v běžné životě neobešli. Musculus pubococcygeus (latinsky) - sval řídící průtok moči a kontrakce během orgasmu. Správný tonus svalů Musculus pubococcygeus je také spojen se snížením inkontinence. Pomáhá také při probíhajícím porodu a podílí se na správném polohování hlavičky dítěte během porodu - napomáhá tomu, aby porod probíhal hlavičkou napřed.

ŽENY
PC svaly se rovněž zapojují při prožívání orgasmu. Většina žen, které pravidelné provádí některá ze cvičení na posílení těchto svalů, pociťují pozitivní změny při vnímání sexuálních podnětů a příjemněji prožívají reakce na tyto podněty. Posílené PC svaly dokáží vytvořit sevření poševních svalů, které muž velmi intenzivně vnímá ve chvílích pohlavního spojení. Dokonce i když je penis uvnitř pochvy v klidu, může přes stahování PC svalů žena muže dovést k vyvrcholení. To už je ovšem trochu jiná úroveň milování...

Pro pochopení významu těchto svalů při spojení muže a ženy je potřeba podívat se na anatomii pochvy. Její stěny nejsou tvořeny jen jedním svalem, ale několika skupinami svalů, které pochvu obepínají. Můžeme si je představit jako svalové kroužky, které lemují vnitřní stěnu pochvy. Pokud se ženy naučí tyto svalové skupiny rozlišovat a posílí je, pak je mohou vědomě ovládat. Některé z nich je dokáží cíleně stahovat jednotlivě, ve skupinách nebo dokonce po sobě. Ženy, které tuto techniku zvládly na mistrovské úrovni tvrdí, že je možné dokonce tyto svaly ovládat i ze strany na stranu.

MUŽI
PC sval muži umožňuje intenzivnější prožívání vzrušení a zlepšuje jeho kontrolu nad vyvrcholením. Posílení PC svalu mužům pomáhá překonávat problémy s předčasným vyvrcholením. Málokdo ví, že když je penis ztopořený, jsou to právě PC svaly, které mužům umožňují pohybovat penisem nahoru a dolů!

Anatomie

Sval pubococcygeus vychází ze zadní části stydké kosti a z přední části stydké kosti a je směrován dozadu téměř vodorovně podél análního svěrače směrem ke kostrči a křížům, kde se připojuje. Je součástí skupiny svalů řitního zdvihače. Obepíná konečník, vaginu a močového trubici odcházející z močového měchýře. PC sval se skládá ze tří vrstev. Větší část tohoto svalu se upíná ke kostrči a do posledních jedné nebo dvou částí kosti křížové. Toto připojení k páteři je však individuální a není stejné u všech lidí.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje