Volné pokračování článku "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby".
Měkký vřed - Ulcus molle je pohlavní choroba (sexuálně přenosná nemoc), která se u nás prakticky nevyskytuje. Nákazu můžeme zaznamenat u osob, které měly bezbariérový sex, převážně při sexuální turistice v tropických oblastech. Projevuje se často mnohočetnými vřídky v oblasti genitálu (u mužů na žaludu penisu, předkožce a uzdičce). Inkubační doba nemoci kolísá a pohybuje se mezi několika hodinami až pěti dny; v průměru pak trvá 2 až 3 dny.
Rozšíření a léčba
Výskyt onemocnění je spíše výjimečný a to v důsledku migrace obyvatel. Jedná se většinou o cizince, kteří přicestují do Evropy nebo o lidi. kteří se nakazili v tropických oblastech při sexu bez použití barierové ochrany (prezervativu). Vyskytuje se především v zemích tropického a subtropického podnebného pásu v Africe a Asii. Mimo tyto oblasti se vyskytuje velmi vzácně. Nemoc je přenosná pouze pohlavním stykem a její lokalizace mimo genitál je velmi vzácná (zahrnuje prsty, rty a mandle). V případě neléčení nemoci dochází ke spojování vřídků ve velká ložiska a přenosu infekce do mízních (lymfatických) uzlin v oblasti třísel, jejich následnému zduření, prasknutí a vytvoření píštěle, z níž vytéká žlutozelený hnis s příměsí krve. Léčba se provádí na specializovaných pracovištích aplikací antibiotik.
Povinnost hlášení infekce
Infekce podléhá povinnému epidemiologickému hlášení.
Měkký vřed, jinak též známý jako ulcus molle či chankroid. Jejím původcem je gramnegativní bakterie Haemophilus ducreyi.