Jste zde

Mileniálové - generace Y

Mileniálové - generace Y

Převzato z https://cs.wikipedia.org/wiki/Generace_Y.

Generace Y je pojem, který se poprvé objevil v srpnu 1993 v časopisu Advertising Age. Popisoval generaci dětí, kterým bylo v době vydání článku 11 a méně let; tedy děti narozené po roce 1982. Protože děti narozené po roce 1982 maturovaly v roce 2000 a později, vžilo se pro ně také označení mileniálové. Dnes už často označuje i generaci narozenou mezi lety 1974 (respektive 1975) až 2004.

Generace Y se chápe jako následovník generace X a generace MTV. Kromě označení mileniálové si vysloužila i další názvy. Například internetová generace (iGen). Získala také mnohá označení na základě klíčových události a trendů, které se jí týkají. Další názvy jsou Echo Boomers (děti narozené generaci Boom Generation), Net Generation (1. generace, která od dětství používá ICT) nebo Generation 9/11 (všechny děti, kterým bylo v době útoků z 11. září 2001 mezi 10 a 20 lety).

Generace Y jsou většinou děti rodičů narozených v poválečných letech, tzv. baby boomers.

V současnosti jsou ekonomicky aktivní, požadují vyšší životní úroveň a chtějí být více zodpovědní za sociální jistoty, důraz kladou i na osobní uplatnění, zároveň se velice zajímají o svůj osobní život (partnerské a rodinné vztahy), což je v rozporu s předchozí generací X, která tyto hodnoty kladla na spodní příčky žebříčku hodnot. Zástupci generace Y chtějí naplno využít všech možností, které jim otevřená společnost nabízí, ale zároveň kvůli tomu odmítají obětovat osobní život. V pracovním životě proto začínají požadovat flexibilní pracovní dobu i místo zaměstnání, používají rozličné prostředky moderní komunikace atd. Jsou komunikativní, přes internet vytvářejí virtuální komunity a jsou otevření novým myšlenkám.

Podle Jaroslavy Rezlerové z personální agentury Manpower CZ by do roku 2025 měla generace Y tvořit převážnou část populace v produktivním věku.

Podle studie publikované ve vědeckém časopise Journal of Management se příslušníci generace Y více zaměřují na volný čas, práci berou jen jako snadný způsob, jak zaplatit účty. Méně hledají práci dle „smyslu“, ale více cílí na vysoké finanční i společenské uznání.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Generácia Y na slovenské Wikipedii.

  • MAJER, Jan. Nový klient: Generace Y. Finmag.cz [online]. 2007-08-28 [cit. 2011-04-27]. Dostupné online.
  • Jaroslava Rezlerová. Příchod generace Y na trh práce. Hospodářské noviny [online]. 2009-06-02, rev. 2009-06-17 [cit. 2011-04-27]. Dostupné online.
  • KYJONKOVÁ, Petra. Představa mladé generace o životě: Hodně peněz a málo práce. Lidovky.cz [online]. 2010-3-11 [cit. 2011-4-27]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy]

Generace Západního světa

 

Literatura a zdroje

Štítky: