Jste zde

Nanášení oleje - zadní strana těla - záda

Nanášení oleje - zadní strana těla - záda

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článků "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Začíná druhá část ájurvédské masáže - masáž zadní strany těla. Masírovaná(-ný) se otočí na bříško, masér ho přikryje od pasu dolů. V druhé části masáže se masér zaměří na odblokování zad, masáž energetických bodů na zádech, tlaková masáž oblasti okolo páteře. Potom jemnými a důraznými technikami je provede uvolnění napětí v oblasti křížů, kostrče, hyždí a kyčlí. Následně promasíruje nohy a vše zakončí "dlouhými tahy" přes celé tělo.

Při ájurvédských masážích můžete nanášet olej když je to potřeba nebo když si myslíte, že by to masírované ženě mohlo být příjemné. Není to masáž, není to obyčejný dotek, je to opravdový rituál který je jednak příjemný, ale také naprosto nutný. Olejová masáž má olej už ve svém názvu a při masáži se olejem opravdu šetřit nedá. Už v článku "Techniky nanášení oleje" jsem upozorňoval na to, že některé masážní oleje jsou považovány za základní, ale také na to, že některé masážní oleje mohou obsahovat esenciální látky. Některé, především pak esenciální oleje, jsou mimořádně vzácné, drahé a také jejich účinky, především na na lidskou psychiku, jsou výjimečné.

Proto při práci s jakýmikoli oleji se snažte být v maximální pozornosti a při jejich aplikaci se plně soustřeďte na to co děláte.

Při ájurvédské masáži jsme se dostali do její druhé části, kdy bude masáž probíhat na zadní straně těla. Při první části masáže jsme sice používali olej v hojném množství, ale po otočení masírované na bříško, na zádech žádný olej není. Proto musíme s "olejováním" začít znovu a od začátku.

Nanášení oleje na záda provádějte ze stále stejné strany, nejlépe z levé strany stolu, kdy hlava masírovaní je po levé ruce maséra. Připravený, ohřátý (ne horký) olej v misce si masér ponořením prstů do misky nanese na prsty jedné ruky, případně olej opatrně nabere do dlaně. Ruku s olejem umístí nad záda masírované a z konečků prstů ho nechá stékat na kůži zad od krku až po křížovou oblast a na hýždě.

Dávejte velký pozor na teplotu oleje a na to, aby olej na kůži nestékal příliš rychle. Ideální je, když kapičky teplého oleje na kůži stékají v tenkém proudu. Takto se na záda nanese dostatečné množství oleje. Ruka maséra se teplým olejem prohřeje a je příjemně teplá.

Odložte misku s olejem na bezpečné místo nebo na ohřívač. Položte obě ruce na záda masírované tak, aby prsty ruky byly spojené a společně s dlaní na zádech vytvořily plný dotek. Levá ruka je srdeční oblasti zad nebo na páteři, pravá ruka leží na křížové oblasti zad. Tento plný dotek teplýma rukama je pro masírovanou nesmírně příjemný a navozuje pocit tolik potřebné důvěry.

Kontakt rukou na zádech je zpočátku bez jakéhokoli pohybu. Ruce pouze leží na těle, masér má zavřené oči a vnímá tělo masírované a to, jak dýchá. Doba tohoto klidného, plného a přitom přesvědčivého doteku by mohla být tak 5 sekund. Poté masér začne velmi pomalu po zádech roztírat olej, který tam předtím nechal ztéct z ruky. Roztírání oleje není masáž! Olej roztírejte pomalu a rozneste ho po celé ploše zad, na ramena, na boky prsou a trupu a na hýždě.

Díky tomu, že má masírovaná ruce dopředu, ne podél těla, olej se snadněji nanáší i na boční stranu prsou. Nezapomínejte na ramena, šíji krku a klíční kosti. Buďte důslední a pomalu olejem natřete kůži na celé horní straně zad. Pokud bude oleje málo, klidně do misky znovu ponořte prsty ruky nebo olej lehce naberte do dlaně. Tato fáze - tedy roztírání teplého oleje po zádech, je nesmírně příjemná a pokud nebudete spěchat, navodí u masírované pohodu, klid a uvolnění napětí. Nejčastější chybou masérů (i masérek) je to, že spěchají. Často je to proto, si nejsou jisti sami sebou. Tento neklid nebo nejistotu masírovaná žena pozná a znejistí... Pozor tedy na to, jak roztírání oleje provádíte a zda místo klidného pomalého roztírání oleje plochou celé ruky "nešmudlíte"...

Po nanesení oleje na záda a po jeho rozetření po kůži můžete začít s vlastní masáží zad.

Následovat bude druhá část ájurvédských masáží - masáž zadní strany těla