Antikoncepční pilulky
Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článku "Antikoncepce".
Tato forma antikoncepce je pro svou jednoduchost asi nejrozšířenější. Výhodou je vysoká účinnost, pravidelný menstruační cyklus, menší menstruační bolesti. Metoda má i pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty. Pilulky ve všech fázích užívání obsahují estrogen i gestagen.
Druhy antikoncepčních pilulek:
- antikoncepce kombinovaná
- čistě gestagenní preparáty
- pilulka „po“. Antikoncepce kombinovaná.
Všechny tyto preparáty obsahují jak estrogenní složku, tak některý ze syntetických gestagenů. Rozdíly jsou v tom, jak velký obsah látky tyto preparáty mají.
Z hlediska obsahu gestagenu se dělí na:
- vysokodávkové
- nízkodávkové
- s velmi nízkou dávkou
- extrémně nízkou dávkou - ty jsou dnes nejmodernější.
Z pohledu typu gestagenu
- nejstaršího typu - ty se používají méně, patří sem např. norethisteron,
- gestagen druhé generace - nejčastěji levonorgestrel,
- gestagen třetí generace - desogestrel, norgestimát, gestoden.
Dle proměnlivého množství hormonů v jednotlivém balení se pilulky dělí na:
- Monofázické (jednofázové) - pilulky jednoho blistru obsahují stejnou dávku hormonů (21 dnů estrogen i gestagen, 7 dnů menstruace)
- Bifázické (dvoufázové) - u bifázických pilulek balení obsahuje dva druhy tablet, kde se ve druhé polovině pilulek zvyšuje množství gestagenu. (11 dnů estrogen, 10 dnů gestagen, 7 dnů menstruace)
- Třífázové - u třífázových pilulek balení obsahuje tři druhy pilulek, obsah hormonů se mění u jednotlivých výrobců. V průběhu cyklu se mění hladiny gestagenů i estrogenů. Jednotlivé preparáty obsahují buď 21 nebo 28 tablet - zde se nedělá týdenní pauza v užívání tablet pro dobu, kdy má dojít k pseudomenstruačnímu krvácení, ale žena dál denně užívá tablety i přes to, že neobsahují účinnou látku. Tento způsob má zlepšit pravidelnost užívání zvýšením návyku. Třífázová antikoncepce se ze všech uvedených snaží nejvíce zachovat pravidelnost menstruace.
Literatura a zdroje