Láska a sex patří mezi zásadní lidské potřeby. Sex přináší radost, uvolnění, nezapomenutelné zážitky, ale i problémy .... Jedním z nich je nechtěné těhotenství a pohlavní choroby. Jsou situace, kdy je těhotenství z nějakého důvodu nežádoucí, nebo obtížně přijatelné. Lidé v dějinách vymysleli mnoho více či méně spolehlivých metod, jak otěhotnění zabránit. Žádná z nich však není zcela spolehlivá. Při pohlavním styku je jisté riziko otěhotnění vždy a to i tehdy, použijeme-li některý z druhů antikoncepce.
Musíme se rozhodnout, zda se pohlavního styku úplně vzdát a nebo si vybrat některou z antikoncepčních metod. Antikoncepci ve možné a vhodné použít již od prvního pohlavního styku. Kombinací některých antikoncepčních metod je možné šanci na otěhotnění ještě více snížit.
V otázce antikoncepce si v partnerském vztahu musíme položit ZÁSADNÍ i ETICKOU otázku - kdo má být za ochranu proti neplánovanému těhotenství odpovědný?
V posledních letech se postavení žen ve společnosti zásadně změnilo. Emancipace a sexuální revoluce ze 60-tých let dvacátého století změnily pohled i na plánování rodičovství a ochranu před nežádoucím těhotenstvím. Dnes mají oba partneři stejné právo na naplánování společné životní strategie. Dříve to bylo mnohem snadnější, muž rozhodl, žena ho následovala a podřídila se. Byla na něm závislá společensky i ekonomicky. Dnes je situace většinou jiná.
Emancipované ženy však nemohou chtít po mužích aby se chovali úplně jako ženy. Za poslední desetiletí se i tak situace mužů v manželství výrazně změnila. Dnes se předpokládá, že i muži budou vychovávat děti a pomáhat v domácnosti, dnešní generace neřeší, kdo půjde nakoupit, nebo půjde na rodičovské sdružení... Existenční problémy a nezaměstnanost však změnily i otázky, kdo bude ekonomicky zajišťovat rodinu a případně jak si podělit rodičovskou dovolenou. Před několika lety bylo samozřejmé, že na mateřskou šla vždy žena. Dnes je to mnohem složitější a tak se mění i postavení mužů v otázce mateřské dovolené a stále více jich přebírá tuto dříve samozřejmou roli ženy.
Horší však je, že se v poslední době mění stavba mužského těla i mužská psychika. Prokazatelně dochází u mužů k úbytku vousů a v důsledku absence fyzické práce se jim také vyplavuje méně testosteronu -mužského hormonu. Přibývá "mamínků", kteří se nedovedou odpoutat od péče matky a vyhovuje jim bydlet s rodiči a přitom navštěvovat přítelkyni. Tento stav může přervávat řadu let a není výjimkou muž kolem čtyřicítky v laskavé péči matky. Dominantní mužská pozice se vytrácí. Zženštilost mužů má samozřejmě dopad na vztahové otázky i na převzetí odpovědnosti za antikoncepci. Muž většinou požaduje všechny výhody, nechce však nést za otěhotnění žádnou odpovědnost.
Emancipace žen a změna pohledu na rodinu a sex nemusí však být jediným důvodem těchto změn. Možná problém spočívá i v používání hormonální antikoncepce. Za desetiletí jejího užívání byly ženami zkonzumovány stovky tun hormonálních přípravků. Tyto hormonální látky byly z části vyloučeny z těl žen močí, dostaly se do čističek odpadních vod, kterými prošly beze změn a pak do povrchových vod a spodních vod. Odtud, jako pitná voda, byly hormonální tátky konzumovány ženami, muži i zvířaty. Cestou vody se dostaly k rostlinám a stromům. Prostě hormonální látky začaly cirkulovat v koloběhu přírody. A u mužů se možná právě proto začínají postupně projevovat zvýšené hladiny ženského hormonu v těle. Se všemi dopady na tělo i psychiku. Je prokázáno, že plodnost mužů se postupně v posledních letech snižuje a důkazem je statisticky prokázaný masivní nárůst asistované reprodukce.
Ale nesvádějme u používání antikoncepce vše na ženské hormony. V současné době začíná být aktuální možnost vyrobit i hormonální antikoncepci pro muže, není však o ni zájem. Muži většinou nechtějí nést následky nechtěného otěhotnění partnerky. Dokonce ani ti, kteří už mají několik dětí, se nehrnou třeba do vasektomie.
Obecně se antikoncepce dělí na
V dnešní době, kdy se v první řadě hovoří o hormonální antikoncepci by ta zbývají logicky měla být nazývána nehormonální antikoncepce. Většinou se však spíše dělí podle:
Přirozená antikoncepce
Mnohé druhy antikoncepce jsou jako antikoncepce účinné a spolehlivé. Z pohledu bezpečného sexu se jedná jen o část ochrany muže a ženy při sexu. Tou neméně důležitou ochranou zůstává ochrana proti nákaze pohlavními chorobami.
Nejjednodušší bariérová antikoncepční metoda, která Vás může ochránit i před pohlavními chorobami, je kondom pro muže a nově kondom pro ženu - Femidom. Bohužel, ani sex s kondomem není na 100% bezpečný.
Stručně k orální antikoncepci:
Požádal jsem dívku, aby se mnou šla vyspat, a ona řekla "Ne!"
Woody Allen
Víte, jak se říká lidem, kteří při milování nepoužívají žádnou antikoncepci?
Přece "rodiče"!!!U lékaře žádá žena levný prostředek proti nežádoucímu otěhotnění.
"Dáme aspirin."
"A to si mám vzít před nebo po, nebo kam ho mám dát?"
"Mezi kolena a pevně držet."Bezpečný sex je takový sex, u kterého vás nenačapá manželka.
Modlí se dívka k panně Marii:
"Panno Marie, ty jsi počala bez toho, aniž by jsi zhřešila.
Dej prosím, aby jsem zhřešila, aniž bych počala."Přijde mladík do lékárny a přeje si jeden prezervativ:
„Jdu totiž dnes na návštěvu ke své milé.“ vysvětluje.
„A nebo mi dejte rovnou dva, její sestra je taky kus. Nebo rovnou tři matka je taky ještě pořád dost velká šťabajzna.“
Přijde k dívce domů, dostane polévku, řízek s kaší, ale pořád se nějak ošívá, pořád se červená…
„Co je ti miláčku, nechutnalo ti snad?“
„Chutnalo, ale proč jsi mi neřekla, že tvůj táta je lékárník?“
(AK)(Z)(L)