Jste zde

Základní technika masáže - hnětení

Základní technika masáže - hnětení

Hlavní téma: "Umění doteku".
Volné pokračování článku "Masážní techniky používané při všech druzích masáží".

Technika hnětení patří mezi základní masážní techniky. Bývá použita prakticky ve všech druzích masáží, od sportovní až po hluboce relaxační ájurvédské masáže. Jako základní masážní techniku ji musí zvládnout všichni maséři i fyzioterapeuti. Používá se mimo jiné i u ájurvédských, tantrických a taoistických masážích. Pokud je prováděna s masážními oleji, pak sou pocity z doteku pro masírovaného velmi uvolňující a neruší při hluboké relaxaci.

Masážní technika hnětení se zaměřuje především na hlubší tkáně a zejména svaly. Mezi prsty a palcem se pevně přes kůži uchopí a sevřou svaly a hlubší tkáně a lehce se pozvednou tak vysoko, jak to jejich pružnost dovoluje. Sevření svalů a tkání a jejich stlačení mezi prsty nebo mezi prsty a dlaň přenese tlak do hlubších vrstev. technika hnětení se dá velmi úspěšně přirovnat ke hnětení těsta, pokud si tedy umíte představit hnětení těsta, pak jste právě pochopili techniku hnětení prováděnou při masáži. Jen místo těsta je potřeba si představit svaly. Z toho je jasné, že tato technika může být prováděna především na těch částech těla, kde svaly a tkáň jdou snadno uchopit a sevřít. Z tohoto důvodu se technika provádí především na pažích, předloktí, stehnech, holeni a v oblasti kotníků. Dále pak na bocích, hýždích, ramenou a částečně zádech.

Technika hnětení

Technika hnětení se provádí s ohledem na to, kterou část těla masírujeme. Nejedná se tedy o jedinou techniku, kterou lze uplatnit univerzálně na celém těle. Proto je hnětení tkáně svalů a kůže upraveno pro každou část těla tak, aby je její účinek optimalizoval. Celkový dojem masáže na celém těle je pak velmi příznivý a uvolňující. Tlak a tah, případně tlak a rotace samozřejmě musí být přizpůsobeny tělesným dispozicím masírovaného a cílům masáže. Léčebná verze i relaxační verze bude používat stejné techniky, ale ty budou přizpůsobeny celkovému pojetí masáže.

Hnětení kožní řasy

Hnětení kožní řasy je jedním z tradičních forem masáže hnětením. Využívá se na zádech, bocích, na obou pažích a nohách masírovaného. Hnětení kožní řasy se provádí na větších plochách těla a jeho částech. Nejlépe se ovšem provádí na bocích, kde není až tak moc svalů, kůže je volnější a podkoží tvoří i tuk. Technika na místech, kde je masáž prováděna, se může lišit tlakem, přítlakem i masírovanou plochou. Je to logické - jinak můžeme masírovat paže, předloktí, holeně a kotníků a jinak stehna, hýždě nebo záda a ramena. Technika bude také přizpůsobena délce masírované části a celkové ploše masírované části těla. Vzhledem k anatomickým možnostem uchopení kožní řasy se volí:

  • pro menší intenzitu sevření kůže - uchopení mezi prsty
  • pro střední sevření - uchopení mezi prsty a dlaň
  • pro velkou intenzitu sevření -uchopení mezi špičky prstů

Nejběžnější je hnětení kůže s použitím střední intenzity sevření. Právě tato technika je totiž využitelná na největší části těla. Svaly a tkáně jsou sevřeny mezi prsty a dlaň, a vzniklý tlak, tah a pohyb vrstev tkání se přenese až do hloubky. Technika hnětení kožní řasy se opakujte několikrát na stejném místě a po několika opakováních se posune o kousek dál na další části masírované oblasti. Přesouvání rukou se provádí podle toho, kterou část těla masírujeme. Směr masáže může být podélně nebo příčně. Výsledek by měl být celkové uvolnění masírované oblasti a odvedení plodin metabolizmu a toxinů z kůže a podkoží do lymfatického systému těla. Podle zaměření masáže se vždy volí i to, na které části těla masáž provádíme. Léčebné a preventivní masáže hnětením se provádí především na těch částech těla, které to potřebují. Relaxační masáže začínají většinou na zádech a mohou být až celotělové.

Hnětení velkých ploch kůže

Hnětení velkých ploch kůže bývá prakticky vždy součástí relaxační masáže, která začíná většinou na zádech. Masáž zad patří mezi základní masáže a to proto, že problémy se zády má skoro každý. Proto se vyplatí tuto techniku dobře zvládnout.

Záda jsou v podstatě největší relativně rovnou plochou na které je největší množství kůže. Pod kůží je však velké množství svalů, které především kolem páteře, rády a často tuhnou. To vytváří nepříjemný pocit blokace páteře a lokální nebo plošnou bolest. Masáž hnětením na zádech se provádí u některých masáží dvakrát - poprvé jako příprava na hluboké uvolnění svalů a tkání a podruhé pro odvedení plodin metabolizmu a toxinů ze svalů a podkoží do lymfatického systému. Je proto nutné tuto techniku dobře zvládnout, protože se bude často a hodně používat.

Záda z pohledu masáže, to nejsou jenom záda, ale i ramena, šíje, boky a křížová oblast. V těchto místech je velké množství svalové tkáně, kterou je potřeba uvolnit a zklidnit. Masáž provádějte technikou sevření kožní řasy a podkoží mezi prsty a dlaň, tedy střední silou. Stisk provádějte rytmicky a až do hlubších vrstev tkáně. Postupujte jedním směrem a to místo vedle místa. Ruce musíte mít nad masírovaným a relativně napnuté a proto je tato technika pro maséra poměrně fyzicky náročná. Když budete kožní řasu udržovat mezi oběma rukama bude účinek postupné masáže největší.

Začněte na boku u hýždí a postupujte až do podpaží. Kožní řasu budete postupně posouvat rukama jako by jste váleli těsto pro vánočku. Technice se říká hnětení ve vlnách. Začnete jedním pruhem kůže a tkáně u hýždí a končíte až v podpaží. Další pás kůže začnete masírovat vedle prvního a tak postupně další a další až po páteř. Tyto vlny, ve kterých masáž provádíte, uvolní celou plochu boku, křížů zad, celou zadní, horní polovinu těla.

Snažte se, aby masáž nebyla moc silná a aby se vám nestávalo, že kůži mezi rukama sevřete příliš silně, až k hranici bolestivosti. To by bylo nepříjemné. Ne každý člověk však má kůži dostatečně volnou a pružnou. Jsou lidé, kteří ji mají tuhou a nepoddajnou. Tato technika je tedy vhodná především u lidí, jejichž kůže a její podkoží jsou dostatečně volné a pružné. Proto se pro zlepšení pružnosti tkání a hlavně kůže používají masážní oleje, které kůži zvláční a ona je pak pružnější, poddajnější a lépe se masíruje. Celkově se technika hnětení s použitím olejů provádí snadněji a je pro masírovaného příjemnější.

Hnětení rukou a nohou

U částí těl, jako jsou ruce a nohy se dá kromě klasické masážní techniky povrchového hnětení používat i varianta kruhového hnětení a střídavého hnětení s posouváním rukou. U obou způsobů, se technika provádí oběma rukama. Tlaková síla může být střední nebo malá. Použití síly nebo tlaku je závislé na objemu svalů, jejich pružnosti a svalovém napětí. Jinou silou a intenzitou se tato technika bude provádět na mladé ženě a jinak na muži, sportovci...

Kruhové hnětení se provádí tak, že umístíte obě ruce vedle sebe a uchopíte jimi například ruku. Vaše ruce uchopí ruku masírovaného v oblasti zápěstí mezi palec a ostatní prsty. Vytvoříte z nich pomyslný náramek na zápěstí. Masáž se pak provádí kruhovým hnětením - pohybem ruky od zápěstí až po loket a od lokte až k rameni. Kůže a svaly se tak budou masírovat třením i protahováním mezi palci, prsty a dlaněmi. Tuto techniku provádíte střídavě dolů a nahoru, levou a pravou rukou proti sobě, jako by jste současně proti sobě otáčeli dvěma "náramky". Postupujete od konce končetiny směrem k srdci. Posouváním rukou (náramků vytvořených z vašich rukou) ve směru od konce ruky směrem k srdci se z končetiny odvede krev a lymfa. Ta odsunutá je nahrazení novou, čerstvou, která masírovanou tkáň prokrví a doplní živiny. Zopakujte tuto techniku několikrát za sebou na jedné ruce a pokaždé menším přítlakem vašich rukou. Svaly, kůže a podkoží se prokrví a uvolní. Začínáte se střední silou a končíte malou silou. To zároveň zajistí i celkové zklidnění a relaxační pocit z masáže.

Střídavé hnětení s posouváním rukou se provádí podobně, jen ruce netvoři náramek, ale střídavě hnětou končetinu povrchově tak, aby lymfa stékala u mohou do vnitřní strany stehen a byla posouvána do třísel a u rukou podobně byla posouvána směrem do podpaží, tedy k srdci. Hnětení provádí celá plocha ruky a levá ruka se střídá s pravou. Po malých kouscích se posunuje od konce končetiny směrem k srdci. Je potřeba vždy dodržet správný směr masáže, od periferie k srdci. V případě masáže nohou, se technika ​​provádí od kotníků ke tříslům a v případě rukou od zápěstí až k rameni.

Hýždě a stehna

Dalším variantou techniky hnětení je masáž hýždí. Vzhledem k tomu, že hýžďové svaly těchto partií jsou velké, silné, široké a většinou až pod vrstvou tuku, používá se technika hnětení pomocí tlaku a rotace pěstí. Na hýždě s přiloží ruce sevřené v pěst a tlakem za současné rotace pěsti se místo vedle místa uvolní celý hýžďový sval. Po ukončení rotace pěsti pomalu uvolňujte její tlak na sval, až je pěst opět volně položená na kůži hýždě. Pěst se přemístěte na další místo vedle a techniku se opakujte. Tento způsob masáže pomocí rotace pěstí je možné využít i na stehnech. Potom se technika masáže stehen a hýždí propojí v jednu jedinou techniku po celé ploše hýždí a stehen. Pocitově se jedná o příjemnou a hlavně jinou techniku, která když se dělá pomalu a stejnoměrně může být využita v relaxačních masážích. Použití olejů je vhodné, není však nutné. Pro relaxační masáže je potřeba vždy.

Břicho a měkké tkáně

Pro oblast břicha je potřebná speciální technika. Břicho je totiž velmi citlivé místo těla. Pro masáž břicha se dá použít technika jemného hnětení tkáně a kožní řasy. Masáž provádějte výhradně ve směru hodinových ručiček, aby nedošlo k narušení energií Hara čakry, kde proudí energie řídící mimo jiné i trávení. Masáži břicha je potřeba věnovat velkou opatrnost, nebo raději ani nedělat.

 

Účinky techniky hnětení

  • Technika hnětení se dá úspěšně používat před fyzickým výkonem pro přípravu na zátěž anebo po výkonu pro relaxaci a uvolnění vysílených svalů.
  • Hnětení podporuje hluboký krevní oběh a uvolnění zplodin metabolismu a toxinů ze tkání a svalů.
  • Zlepšuje vzhled svalů a kůže - celkový dojem je výrazně lepší, kůže je prokrvenější, pružnější a na první pohled hezčí.
  • Stlačování a uvolňování svalů při hnětení zlepšuje pružnost svalů a tkání, zabraňuje vzniku svalových křečí.
  • Uvolňuje svalové napětí a podporuje zásobení svalů a tkání živinami a tak zlepšuje jejich zdravotní stav. To se následně projevuje v možnosti rychleji a snadněji je zapojit do běžné námahy nebo cvičení.
  • Technikou jsou svaly fyziologicky stimulovány a přirozeně dochází k jejich uvolnění, odblokování. Jsou pak pružnější a schopné zvýšeného výkonu.
  • Po námaze dochází technikou hnětení k odvedení zplodin metabolizmu, kyseliny mléčné a dalších odpadních látek do lymfatického odběhu. Zabraňuje se tak mimo jiné pocitům svalové únavy a otokům.
  • Hnětení udržuje svaly v dobré kondici a napětí zabraňuje svalové atrofii.
  • Technika hnětení je s výhodou používána v praxi masérů a fyzioterapeutů pro obnovení původních vlastností svalů a tkání u lidí, kteří z jakéhokoli důvodu mají svaly ochablé, atrofované, v případech svalové insuficience (Ochabnutí, zeslábnutí, ztráty objemu) způsobené delší nehybnosti, poškozením tkání nebo u některých svalových postižení.
  • Technika je ideální jako prevence před ochabnutím svalů a vznikem svalových křečí u lidí dlouhodobě odkázaných na lůžko nebo osob méně pohyblivých.
     

Poznámka

Sakrální čakra - také nazývaná Sakrální Hara čakra, druhá čakra a Swadhisthana. Nachází se přímo pod pupkem. K sakrální čakře se vztahuje děloha, vaječníky, prostata, tlusté střevo, slepé střevo, močový měchýř, spodní část břicha, pánev, dolní obratle páteře a kyčle. Je to energetické centrum pro osobní sílu, pocity, tvořivost, vitalitu, sexualitu, reprodukci i nakládání s prostředky. Sakrální čakra je spojena s prvkem vody, chutí a pocity. Označuje se oranžovou barvou.

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: