Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Pokud Vás nadpis tohoto článku rozladil, pak je vše v pořádku.
Schválně jsem ho zvolil, abych myslící část populace donutil s ním nesouhlasit. Pojem "Bezpečný sex" by měl obsahovat každý článek o sexu nebo vztazích mezi partnery. Většina lidí o něm sice ví, ale bohužel ho mnozí nepovažují za naprostou samozřejmost. U nových vztahů jen málokdo před prvním sexem řeší vzájemnou sexuální historii. Partnerské vztahy jsou v dnešní době někdy takové, že je problém se naprosto bez jakýchkoli výhrad spoléhat na absolutní věrnost nejen u přítele, přítelkyně, ale ani i partnera nebo partnerky, manžela nebo manželky. Někoho možná právě napadlo, že se v tomto ohledu nemůže spolehnout ani sám na sebe... Neplatí to samozřejmě obecně!!! Bohužel statistiky o nevěře a rozvodovosti nabádají k velké opatrnosti...
Problémy s věrností a střídáním partnerů má stále více lidí. Není to fráze. Stačí se podívat na statistiky a zjistíte, že průměrný počet sexuálních partnerů jednotlivce se pohybuje mezi 8 až 10 partnery za život. Navíc tento "statistický počet partnerů" neustále narůstá. Statistika je samozřejmě jen práce s čísly, ale za těmito čísly se v praxi skrývají konkrétní lidé s konkrétními životními zkušenostmi a osudy. Nejedná se však jen o statistická čísla. Jedná se o to, že statisticky za život vystřídá každý z nás až 10 sexuálních partnerů. Když odmyslíme životní situace, za kterých se to děje, pak chtě nechtě vychází, že lidé jsou dnes celkem tolerantní a přístupní k výměně (obměně) sexuálních partnerů.
Častým argumentem je, že se partneři musí poznat, aby zjistili, zda se k sobě hodí i z pohledu svých sexuálních potřeb. Je obtížné argumentovat, že takovéto poznávání nedává celkem žádnou jistotu, že to, co spolu lidé "na zkušenou" prožijí je zárukou, že tomu tak bude navždy. Právě ona touha zkoumat, zda někde jinde není třeba lepší partnerka nebo partner, nakonec může vést k neustálému hledání a testování... a výsledkem je pak spíše střídání partnerů....
Podstatně jiná situace je u manželských nebo partnerských párů, které dodržují partnerskou věrnost. Ty se však většinou dokáží lépe domluvit i na svém bezpečném způsobu ochrany před nežádoucím otěhotněním ženy. Také mezi těmito lidmi většinou není až tak velkým problémem, kdyby nakonec i k neplánovanému otěhotnění došlo. Prostě dlouhodobé a věrné páry si mnohem lépe dokáží vzájemně vyhovět. mnohem lépe, jak lidé v nahodilých partnerských známostech. Také tato skupina lidí mnohem méně často používá hormonální antikoncepci po celé plodné období ženy.
Neodbíhejme však od tématu které je zaměřeno na to, že "zodpovědnost za bezpečný sex mají ženy". Správně by nadpis článku měl být spíš "Zodpovědnost za bezpečný sex stále častěji přebírají ženy". To už ale celému článku dává úplně jiný smysl.
Proč na sebe ženy berou stále více zodpovědnost za bezpečný sex? Vysvětlení může být úplně jednoduché! Protože si nejsou jisté, zda je jejich partner dostatečně zodpovědný a spolehlivý. Zase to zcela jistě nebude platit obecně. Ženy jsou dnes mnohem více soběstačné a své "svobody" si váží mnohem více, jak ženy dřívějších generací. Pravdou však je, že v dnešní době je ženám volně dostupná mnoho druhů antikoncepcí, které dřívější generace žen ani neznaly. Ze všechny antikoncepce připomenu jednu a tou je ženská hormonální antikoncepce. Je nejen dostupná, ale také se celkem jednoduše aplikuje, je relativně snesitelná a přiměřeně "bezpečná". Nechci nyní rozebírat jednotlivé druhy antikoncepcí, to řeší článek "Antikoncepce. Spíš chci naznačit, že většina žen šanci používat ženskou antikoncepci prostě využívá a tím se stává nezávislou na muži. Nezávislou jak ve smyslu jeho možného selhání z nešikovnosti nebo nezvládnutí vzrušení, tak ovšem nezávislá i na jeho cíleném selhání v případech, kdy by si ženu chtěl "pojistit" případným těhotenstvím. Žena se tak sexu může věnovat naplno a to bez velkého rizika neplánovaného otěhotnění. To má samozřejmě i velký vliv na celkové pojetí vztahu ženy a muže. Muži jsou tak trochu na vedlejší koleji a žena je mnohem svobodnější.
Na první pohled by se mohlo zdát, že to, že žena převzala odpovědnost za "bezpečný sex" je více jak rozumné. Na jednu stranu je to pravda ale....
Bohužel ženská antikoncepce chrání ženu pouze proti nežádoucímu otěhotnění. Vůbec ji nechrání proti sexuálně přenosným infekcím - pohlavním chorobám. Pouze jediná z nich je i jistou ochranou proti pohlavním infekcím. Tou ochranou je kondom pro ženu. V praxi se s ním však setkala jen velmi malá část žen. O rizicích pohlavních chorob mnohé ženy ani neví nebo vědět nechtějí. Důvodem je i to, že mnohem častěji a snadněji se k nim dostávají informace o tom, jak se bránit proti nechtěnému početí, než o tom, že existují také mnohem větší rizika a těmi jsou právě sexuálně přenosné infekce.
Zatímco neplánované těhotenství život přináší, některé pohlavní nemoci ho mohou i vzít!
Bohužel ne všechny ženy tato rizika vnímají a respektují. Mužům riziko těhotenství nehrozí. Riziko nákazy pohlavní chorobou jim však hrozí naprosto stejné jako ženám. Nákaza se přenáší obousměrně a proto stejně bezproblémově může dojít k přenosu infekce z muže na ženu a naopak. Pokud má žena nechráněný sex s mužem pouze za použití ženské antikoncepce, pak je chráněna jen proti otěhotnění, ale co se týká pohlavních infekcí, není chráněna vůbec. Pohlavní styk s mužem bez barierové ochrany - kondomu, je pro ni velkým rizikem.
Většina mužů má představu, že sex bez kondomu je lepší a příjemnější. Proto, když ví, že žena používá antikoncepci, tak už nic dál nerozebírají a neřeší a prostě si užívají nechráněného sexu. Problém však může nastat v okamžiku, kdy je žena pozitivní na nákazu některé z pohlavních chorob. Pak je velmi vysoká pravděpodobnost, že došlo i k přenosu nákazy na muže. Přestože muži kondom nemilují, neodmítají ho v případě, že ho žena při sexu vyžaduje. Úvaha muže je jednoduchá - raději sex s kondomem, než žádný sex. Jenže to musí být žena zásadová a neústupná.
Pohlavní choroby nemají nic společného s tím, jestli je žena krásná, muž sportovec, nekuřák nebo inteligent. Pohlavním chorobám jsou tyto přívlastky charakterových nebo fyzických vlastností naprosto lhostejné!!! Pohlavní choroba buďto je nebo není. Pokud je, pak se pohlavním stykem bezpečně přenáší. Navíc se její příznaky projevují až po uplynutí inkubační doby a tedy v některých případech až v časovém horizontu tří měsíců. Lidé, kteří žijí promiskuitním životem za tuto dobu dokáží nakazit poměrně slušně velkou skupinu stejně nezodpovědných partnerů a partnerek.
To, že jsou dnes ženy mnohem víc obezřetnější a na zodpovědnost svých partnerů se spoléhají stále méně, má i negativní dopad na podvědomí mužů. Někteří muži totiž takovouto "zodpovědnost" ze strany ženy rádi uvítají. Nakonec je to také pohodlnější. Pokud však muž spoléhá na to že žena je zodpovědná za své případné těhotenství a proto si "dává pozor", výrazně klesá jeho opatrnost a tak se vlastně se svým osudem vkládá do rukou ženy. Ženě totiž stačí několikrát vynechat požití pilulek antikoncepce a je po určité individuální době připravena na oplodnění. To, jestli žena antikoncepci opravdu bere nebo to jen tvrdí, nemůže muž nijak ověřit. Leckterá žena tak rozhodla o svém těhotenství bez toho, že by se muže ptala na jeho názor. Když pak muž pochopí, že byl uloven cestou otcovství do hlubšího vztahu, často pak lituje své neopatrnosti a tak trochu velké naivity.
Muž sice nemůže otěhotnět, velmi snadno se však může stát otcem!!! V konečném výsledku to výjde nastejno.
To by měl být pohled muže na bezpečný sex ze strany ochrany proti jeho nežádoucímu otcovství. Bezpečný sex z pohledu muže by však měl být i z ohledem na riziko ochrany proti sexuálně přenosným chorobám. Mnohdy muž o sexuální historii své partnerky moc neví, ale to mu vůbec nebrání jít s ní do sexuálního vztahu bez ochrany. To, že žena bere antikoncepci je sice povzbuzující informace, nijak ho však nechrání před možnou nákazou ze strany ženy. Přitom žena opravdu ani nemusí vědět, že má vážný zdravotní problém! Nechráněný sex pak s velkou pravděpodobností nezůstane bez následků, někdy dokonce fatálních. Proto by pro muže i ženu měl být chráněný sex v dnešní době naprostou samozřejmostí.
Přitom kondom pro muže nepředstavuje prakticky žádný problém s prožíváním vzrušení. Dnešní kondomy jsou velmi tenké, pevné a bezpečné. Použití je snadné a výsledná barierová ochrana zajistí nejen ochranu před nežádoucím otcovstvím, ale také před možnou nákazou sexuálně přenosnou infekcí.
Kombinovaná ochrana, při současném použití ženské antikoncepce a kondomu, zvyšuje bezpečnost sexu. Zdvojení ochrany dává nejen lepší předpoklady pro bezpečný sex z hlediska zabránění nežádoucímu početí, ale také chrání oba partnery před možnou nákazou pohlavní chorobou. Navíc zdvojení ochrany brání i riziku možného úmyslného poškození kondomu. Důvody k tomu mohou být někdy opravdu nevyzpytatelné.
Baví se tři sekretářky.
První říká: „Já jsem našla šéfovi v šuplíku prezervativ.“
Druhá na to: „Já jsem mu ho propíchla.“
A třetí omdlí.
Muži by si měli uvědomit, že to, že jim ženy přestávají důvěřovat a že se nechtějí spoléhat na jejich zodpovědnost, má velký dopad i na celkový vztah mezi nimi. pokud totiž žena muži nevěří v sexu, pak mu podvědomě nevěří ani v jiných činnostech. Předpokládá, že s jeho spolehlivostí to není až tak úžasné a raději se zajišťuje jinak. jednou by se nakonec mohlo stát, že si i sex zajistí jinak a jinde!!!
„K inteligenci patří jen ten, kdo se trápí s opravdovostí svého vztahu k pravdě.“
(Jan Patočka, český esejista a filozof 1907 – 1977)
(AK)(Z)(L)