Jste zde

Měkký vřed - Ulcus molle

Měkký vřed - Ulcus molle

Volné pokračování článku "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby".

Měkký vřed - Ulcus molle je pohlavní choroba (sexuálně přenosná nemoc), která se u nás prakticky nevyskytuje. Nákazu můžeme zaznamenat u osob, které měly bezbariérový sex, převážně při sexuální turistice v tropických oblastech. Projevuje se často mnohočetnými vřídky v oblasti genitálu (u mužů na žaludu penisu, předkožce a uzdičce). Inkubační doba nemoci kolísá a pohybuje se mezi několika hodinami až pěti dny; v průměru pak trvá 2 až 3 dny.

Rozšíření a léčba
Výskyt onemocnění je spíše výjimečný a to v důsledku migrace obyvatel. Jedná se většinou o cizince, kteří přicestují do Evropy nebo o lidi. kteří se nakazili v tropických oblastech při sexu bez použití barierové ochrany (prezervativu). Vyskytuje se především v zemích tropického a subtropického podnebného pásu v Africe a Asii. Mimo tyto oblasti se vyskytuje velmi vzácně.  Nemoc je přenosná pouze pohlavním stykem a její lokalizace mimo genitál je velmi vzácná (zahrnuje prsty, rty a mandle). V případě neléčení nemoci dochází ke spojování vřídků ve velká ložiska a přenosu infekce do mízních (lymfatických) uzlin v oblasti třísel, jejich následnému zduření, prasknutí a vytvoření píštěle, z níž vytéká žlutozelený hnis s příměsí krve. Léčba se provádí na specializovaných pracovištích aplikací antibiotik.

Povinnost hlášení infekce
Infekce podléhá povinnému epidemiologickému hlášení.

 

Poznámka:

Měkký vřed, jinak též známý jako ulcus molle či chankroid. Jejím původcem je gramnegativní bakterie Haemophilus ducreyi.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

  • Vředy na pohlavních orgánech [online]. Sexus, [cit. 2009-09-20]. Dostupné online.  
  • Měkký vřed – ulcus molle [online]. Ženy.cz, [cit. 2009-09-20]. Dostupné online.  
  • Měkký vřed (Ulcus mole) [online]. 004.cz, [cit. 2009-09-20]. Dostupné online.  
  • Ulcus molle (měkký vřed) [online]. Vitalia, [cit. 2009-09-20]. Dostupné online.